Kādiem dokumentiem jābūt līdzi, bērnam nododot analīzes?

Ārstēšana
23. oktobris, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Louis Reed, Unsplash
Kopš Vispārīgās datu aizsardzības regulas stāšanās spēkā, dažās situācijās dzīve ir sarežģījusies. Piemēram, nepilngadīgam bērnam nododot analīzes, var tikt pieprasīti noteikta veida personu apliecinoši dokumenti. Konsultē SOLVITA OLSENA, zvērināta advokāte, pacientu tiesību eksperte un Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore.

Situācija – vecāki pavada 13 gadus veco bērnu uz laboratoriju, kur tam jānodod ārsta noteiktās asins analīzes. Labo­rants atsakās tās pieņemt: lai gan vecākiem un bērnam ir līdzi identifikācijas (ID) kartes, ar to nepietiek. Derot tikai kāda no šīm kombinācijām: bērna dzimšanas apliecība un vecāka pase vai ID, vai arī – bērna pase vai ID un vecāka pase ar ierakstu par bērnu. Tobrīd uz laboratorijas infor­mācijas dēļa informācija bijusi tikai par personu apliecinoša dokumenta nepieciešamību. Ne vārda par dzimšanas aplie­cību vai ierakstu pasē!

Kādas ir tavas tiesības un kā rīkoties, ja ārsts atsakās pieņemt bērna analīzes?

Bērna intereses ir primāras! Ja bērnam vajadzīga ārstēšana vai izmeklējumi, papīru trūkuma dēļ to nedrīkst atteikt.

Prasība uzrādīt dzimšanas apliecību ir adekvāta, tomēr tās trūkums ne­drīkst būt par pamatu atteiku­mam sniegt palīdzību bērnam. Var taču izdarīt ierakstu, ka dokuments nav uzrādīts, un lūgt to parādīt, saņemot rezultātus. Tāpat var pieņemt analīzes ano­nīmi, vienīgi tad par pakalpo­jumu jāmaksā pašam, nevis to darīs Nacionālais veselības die­nests vai apdrošinātājs. Turklāt ID karte ir pilnvērtīgs personu apliecinošs dokuments! Ja bērnam ir ārsta nosūtījums, tas jau liecina, ka acīmre­dzot vecāki ir informēti un piekrituši izmeklējumam. Jebkurai ārstniecības iestā­dei, ne tikai laboratorijai, ir iespēja pajautāt pašam bērnam (ja vien viņš nav pārāk mazs), kas tas ir par cilvēku, ar ko kopā viņš atnācis. Ja vecāki aizņemti darbā, bērnu uz ārstniecī­bas iestādi drīkst vest arī māsa, brālis, auklīte vai vecmāmiņa, se­višķi, ja tās ir rutīnas procedūras un neprasa pieņemt lēmumus. Tādā gadījumā vecāki uzraksta pilnvaru, nosakot, ko tās uzrādī­tājs drīkst darīt un lemt. Turklāt - pilnvarai nav jābūt notariāli apstiprinātai! Pietiek, ja pilnvaru ārstniecības iestādei iesniedz vienu reizi, tās izdevējam ierodoties klātienē un apliecinot savu identitāti.

Jaunajā regulā teikts, ka «personas datu apstrāde būtu jāveido tā, lai tā kalpotu cilvēkam».

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+