• Šobrīd

  weather img

  Rīga +15°C Mākoņains, D vējš, 3.99 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Kādiem dokumentiem jābūt līdzi, bērnam nododot analīzes?

  Ārstēšana
  23. oktobris, 2018
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Louis Reed, Unsplash
  Kopš Vispārīgās datu aizsardzības regulas stāšanās spēkā, dažās situācijās dzīve ir sarežģījusies. Piemēram, nepilngadīgam bērnam nododot analīzes, var tikt pieprasīti noteikta veida personu apliecinoši dokumenti. Konsultē SOLVITA OLSENA, zvērināta advokāte, pacientu tiesību eksperte un Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore.

  Situācija – vecāki pavada 13 gadus veco bērnu uz laboratoriju, kur tam jānodod ārsta noteiktās asins analīzes. Labo­rants atsakās tās pieņemt: lai gan vecākiem un bērnam ir līdzi identifikācijas (ID) kartes, ar to nepietiek. Derot tikai kāda no šīm kombinācijām: bērna dzimšanas apliecība un vecāka pase vai ID, vai arī – bērna pase vai ID un vecāka pase ar ierakstu par bērnu. Tobrīd uz laboratorijas infor­mācijas dēļa informācija bijusi tikai par personu apliecinoša dokumenta nepieciešamību. Ne vārda par dzimšanas aplie­cību vai ierakstu pasē!

  Kādas ir tavas tiesības un kā rīkoties, ja ārsts atsakās pieņemt bērna analīzes?

  Bērna intereses ir primāras! Ja bērnam vajadzīga ārstēšana vai izmeklējumi, papīru trūkuma dēļ to nedrīkst atteikt.

  Prasība uzrādīt dzimšanas apliecību ir adekvāta, tomēr tās trūkums ne­drīkst būt par pamatu atteiku­mam sniegt palīdzību bērnam. Var taču izdarīt ierakstu, ka dokuments nav uzrādīts, un lūgt to parādīt, saņemot rezultātus. Tāpat var pieņemt analīzes ano­nīmi, vienīgi tad par pakalpo­jumu jāmaksā pašam, nevis to darīs Nacionālais veselības die­nests vai apdrošinātājs. Turklāt ID karte ir pilnvērtīgs personu apliecinošs dokuments! Ja bērnam ir ārsta nosūtījums, tas jau liecina, ka acīmre­dzot vecāki ir informēti un piekrituši izmeklējumam. Jebkurai ārstniecības iestā­dei, ne tikai laboratorijai, ir iespēja pajautāt pašam bērnam (ja vien viņš nav pārāk mazs), kas tas ir par cilvēku, ar ko kopā viņš atnācis. Ja vecāki aizņemti darbā, bērnu uz ārstniecī­bas iestādi drīkst vest arī māsa, brālis, auklīte vai vecmāmiņa, se­višķi, ja tās ir rutīnas procedūras un neprasa pieņemt lēmumus. Tādā gadījumā vecāki uzraksta pilnvaru, nosakot, ko tās uzrādī­tājs drīkst darīt un lemt. Turklāt - pilnvarai nav jābūt notariāli apstiprinātai! Pietiek, ja pilnvaru ārstniecības iestādei iesniedz vienu reizi, tās izdevējam ierodoties klātienē un apliecinot savu identitāti.

  Jaunajā regulā teikts, ka «personas datu apstrāde būtu jāveido tā, lai tā kalpotu cilvēkam».

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+