Auto avārijas sekas var būt ar paliekošu ietekmi uz cilvēka veselību

Ārstēšana
Auto Bild
Auto Bild
3. oktobris, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Auto Bild
Izrunājiet vārdu «avārija», un vairākumam galvā uzausīs ainiņa no slimnīcas ar grūtdieni, kam traumu gultā pakārta gaisā dzīst ieģipsēta kāja. Tā nu iegājies, ka ar autoavārijām saistītas traumas uztveram tieši šādi. Taču ir vēl citas – neredzamās, kurām ilgtermiņā var būt paliekoša negatīva ietekme uz veselību. Piemēram, tā sauktais pātagas cirtiens. Auto Bild Latvija skaidro, kāpēc autobraucēji šādas traumas gūst, kā tās atpazīt un kā organizēt rehabilitāciju.

Pagājušajā trešdienā jūs, neko ļaunu nenojaušot, mierīgi rullējāt mājup. Klāt dzimtais krustojums, luksofora zaļais, radio dūdo, jūs pievelkat tuvāk sadalošajai joslai, kad pēkšņi – bāc! Gar acīm melns, sekunde, šķita, izplešas stundā, plīstoša plastmasa, dārdoši bleķi… Dažus mirkļus vēlāk sāk nosēsties putekļi, un jūs neviļus sakustināt rokas un kājas. Tfu, uz deguna nobrāzums, un sāp labā plauksta, bet tas laikam arī viss! Kopš negadījuma ir pagājusi nedēļa, šoks sāk aizmirsties. Apdrošinātāji ņemas, pagalmā stāv servisa rezerves auto.

Mieru neliek vienīgi reibonis – šorīt atkal, agrāk tāda nebija.

Kā noprotat, šīs ainas ir mūsu fantāzijas auglis, taču šādos vai līdzīgos apstākļos arī tiek gūtas traumas, par kurām šodien runāsim, šādi var piedzīvot tā saukto pātagas cirtienu (angliski – whiplash).

Pātagas cirtiens – pa iekšējiem orgāniem

Kas ir pātagas cirtiens? Tā ir traumatiska iedarbība uz organismu, ko izraisa pārlieku strauja kakla saliekšanās vai atliekšanās. Piemēram, ja automobilī ietriecas no aizmugures, vadītāja vai pasažiera rumpis kustas uz priekšu, galva strauji atliecas, bet pēc tam strauji noliecas. Parasti pātagas cirtienu attiecina uz kaklu, tomēr iesaistīta ir arī krūšu un jostas mugurkaula daļa, un iekšējie orgāni. Trieciena rezultātā tie ir brīvajā lidojumā, un tikai iekšējās saites tos notur savās vietās. Kustības paātrinājuma rezultātā saites gūst mikrotraumatizāciju.

 Sadursmes brīdī izšķirīga ir ne tikai automašīnas virsbūves strukturālā izturība, bet arī sēdekļa un drošības jostu spēja novērst braucēju ķermeņu brīvkustību.

Ja ārstēšana netiek sākta savlaikus, saites fibrozējas, proti, tās vairs nav elastīgas. Cilvēka iekšējie orgāni, cilvēkam kustoties, elpojot tiek masēti. Traumētas saites to ierobežo, un var rasties asinsrites traucējumi, kas ilgākā laikā var izraisīt orgānu disfunkciju. Pētot pātagas cirtienu, tika veikts šāds eksperiments: baseinā iegremdēja automobili un netālu izdarīja sprādzienu. Tika konstatēts, ka metāla struktūrā izmaiņas notika vēl nākamās astoņas stundas. Kaut kas līdzīgs šūnu līmenī notiek arī cilvēka organismā, un tas var turpināties vairākus gadus pēc pātagas cirtiena traumas.

Organisms traumas var atcerēties gadiem

Vislielākā uzmanība jāpievērš lielajiem orgāniem: sirdij, nierēm, aknām. Parasti simptomi attīstās periodā no sešām stundām līdz trīsdesmit dienām pēc negadījuma un izpaužas kā sāpes krūšu zonā, mugurā, var būt slikta dūša un samazināta koncentrēšanās spēja. Visvairāk cieš mugurkaula starpskriemeļu fasešu locītavas, diski un saišu aparāts, smadzeņu apvalki, kas izklāj mugurkaulu un galvaskausu. Muguras un smadzeņu apvalki, iekšējo orgānu saites traumas brīdī notur orgānus uz vietas, jo muskuļi parasti nepaspēj noreaģēt.

Vienkāršs tests, kā sevi pārbaudīt, ir šāds: cilvēks nostājas un aizver acis. Ja viņš krīt, tad tam par iemeslu var būt kaut kad pārciestā pātagas cirtiena trauma.

Kritiena virziens sakrīt ar spēka vektoru traumas gūšanas brīdī, un informācija organismā saglabājas ilgu laiku – var būt pat tā, ka pieaugušam cilvēkam ir veselības traucējumi no bērnībā gūtas traumas. Ja laicīgi neuzsāk ārstēšanu, tad sāpes un funkcionāli traucējumi var pāriet uz citām ķermeņa daļām un orgāniem. Jāņem vērā, ka pātagas cirtiena efektu var piedzīvot ne tikai auto sadursmes gadījumā – to var iegūt sportojot vai sadzīvē, kad notiek straujš, nekontrolēts kritiens.

Rehabilitācija un profilakse

Pātagas cirtiena traumas seku novēršanai ir efektīvi izmantot osteopātisku ārstēšanu: tie ir paņēmieni, kas ietver apvalku mobilizāciju, izstiepšanu, pakauša kaula, krusta kaula atbrīvošanu, iekšējo orgānu kustīguma uzlabošanu. Ja gadījums nav hronisks, pietiek ar divām līdz četrām procedūrām. Ja avārijas brīdī bijis sitiens, ir jāuztaisa rentgens, kompjūtertomogrāfija, ultrasonogrāfija, lai izslēgtu kaulu lūzumus, iekšējo orgānu traumu.

 Ko darīt savai drošībai: Braukšanas laikā pie stūres sēdiet tā, lai mugura visā garumā būtu piespiesta atzveltnei. Galvas balstu noregulējiet tā, lai tā augšējā mala būtu vismaz ausu augstumā.

Euro NCAP

Eiropas vadošā auto drošības institūcija Euro NCAP drošības testos jau pirms 10 gadiem ieviesa sēdekļu un galvas balstu drošības kontroli. Sākotnēji Euro NCAP veica 25 automobiļu izmēģinājumu, un izrādījās, ka 80% sēdekļu nepieciešami uzlabojami. Zaļo jeb labu novērtējumu saņēma Volvo XC60, Alfa Romeo Mito, VW Golf VI, Audi A4 un Opel Insignia.

Zaudējumi, ko eiropiešiem sagādā kakla traumas, ir mērāmas vairākos miljardos eiro katru gadu.

OCTA

Atcerieties – OCTA sedz zaudējumus ne tikai par auto remontu, bet arī ārstēšanās izdevumus. Apdrošinātājam tos var iesniegt, aizpildot pieteikuma formu, kurai pievieno ģimenes ārsta izziņu, čekus un citus dokumentus, ja tādi ir.

Fizioterapeita viedoklis

Fizioterapeits Vadims Puharts: «Visvairāk no pātagas cirtiena cieš mugurkaula starpskriemeļu fasešu locītavas, diski un saišu aparāts, smadzeņu apvalki, kas izklāj mugurkaulu un galvaskausu. Muguras un smadzeņu apvalki, iekšējo orgānu saites traumas brīdī notur orgānus uz vietas, jo muskuļi kustības paātrinājuma brīdī parasti nespēj pietiekoši ātri noreaģēt. Taču, ja gadījums nav hronisks, organisma stāvokli var normalizēt divās, trīs osteopātiskās terapijas procedūrās.»

Rezumējums

Cilvēka organisms ir daudz sarežģītāka mašīna nekā pats modernākais auto, tas prasa atbilstošu apiešanos, un galvenais – mums tāds ir tikai viens. Ja esat piedzīvojis pātagas cirtienu vai jums ir kaut vai tikai aizdomas, vērsieties pēc medicīniskas palīdzības. Iesakiet to darīt arī jūsu draugiem vai paziņām. Jo vismaz viena lieta cilvēka organismam un auto noteikti ir kopīga: jo savlaicīgāk novērš problēmu, jo ilgāk kalpo.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+