• Auto avārijas sekas var būt ar paliekošu ietekmi uz cilvēka veselību

    Slimības
    Auto Latvija
    Auto Latvija
    15. februāris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Auto Bild
    Izrunājiet vārdu «avārija», un vairākumam galvā uzausīs ainiņa no slimnīcas ar grūtdieni, kam traumu gultā pakārta gaisā dzīst ieģipsēta kāja. Tā nu iegājies, ka ar autoavārijām saistītas traumas uztveram tieši šādi. Taču ir vēl citas – neredzamās, kurām ilgtermiņā var būt paliekoša negatīva ietekme uz veselību. Piemēram, tā sauktais pātagas cirtiens. Skaidrojam, kāpēc autobraucēji šādas traumas gūst, kā tās atpazīt un kā organizēt rehabilitāciju.

    Pagājušajā trešdienā jūs, neko ļaunu nenojaušot, mierīgi rullējāt mājup. Klāt dzimtais krustojums, luksofora zaļais, radio dūdo, jūs pievelkat tuvāk sadalošajai joslai, kad pēkšņi – bāc! Gar acīm melns, sekunde, šķita, izplešas stundā, plīstoša plastmasa, dārdoši bleķi… Dažus mirkļus vēlāk sāk nosēsties putekļi, un jūs neviļus sakustināt rokas un kājas. Tfu, uz deguna nobrāzums, un sāp labā plauksta, bet tas laikam arī viss! Kopš negadījuma ir pagājusi nedēļa, šoks sāk aizmirsties. Apdrošinātāji ņemas, pagalmā stāv servisa rezerves auto.

    Mieru neliek vienīgi reibonis – šorīt atkal, agrāk tāda nebija.

    Kā noprotat, šīs ainas ir mūsu fantāzijas auglis, taču šādos vai līdzīgos apstākļos arī tiek gūtas traumas, par kurām šodien runāsim, šādi var piedzīvot tā saukto pātagas cirtienu (angliski – whiplash).

    Pātagas cirtiens – pa iekšējiem orgāniem

    Kas ir pātagas cirtiens? Tā ir traumatiska iedarbība uz organismu, ko izraisa pārlieku strauja kakla saliekšanās vai atliekšanās. Piemēram, ja automobilī ietriecas no aizmugures, vadītāja vai pasažiera rumpis kustas uz priekšu, galva strauji atliecas, bet pēc tam strauji noliecas. Parasti pātagas cirtienu attiecina uz kaklu, tomēr iesaistīta ir arī krūšu un jostas mugurkaula daļa, un iekšējie orgāni. Trieciena rezultātā tie ir brīvajā lidojumā, un tikai iekšējās saites tos notur savās vietās. Kustības paātrinājuma rezultātā saites gūst mikrotraumatizāciju.

     Sadursmes brīdī izšķirīga ir ne tikai automašīnas virsbūves strukturālā izturība, bet arī sēdekļa un drošības jostu spēja novērst braucēju ķermeņu brīvkustību.

    Ja ārstēšana netiek sākta savlaikus, saites fibrozējas, proti, tās vairs nav elastīgas. Cilvēka iekšējie orgāni, cilvēkam kustoties, elpojot tiek masēti. Traumētas saites to ierobežo, un var rasties asinsrites traucējumi, kas ilgākā laikā var izraisīt orgānu disfunkciju. Pētot pātagas cirtienu, tika veikts šāds eksperiments: baseinā iegremdēja automobili un netālu izdarīja sprādzienu. Tika konstatēts, ka metāla struktūrā izmaiņas notika vēl nākamās astoņas stundas. Kaut kas līdzīgs šūnu līmenī notiek arī cilvēka organismā, un tas var turpināties vairākus gadus pēc pātagas cirtiena traumas.

    Organisms traumas var atcerēties gadiem

    Vislielākā uzmanība jāpievērš lielajiem orgāniem: sirdij, nierēm, aknām. Parasti simptomi attīstās periodā no sešām stundām līdz trīsdesmit dienām pēc negadījuma un izpaužas kā sāpes krūšu zonā, mugurā, var būt slikta dūša un samazināta koncentrēšanās spēja. Visvairāk cieš mugurkaula starpskriemeļu fasešu locītavas, diski un saišu aparāts, smadzeņu apvalki, kas izklāj mugurkaulu un galvaskausu. Muguras un smadzeņu apvalki, iekšējo orgānu saites traumas brīdī notur orgānus uz vietas, jo muskuļi parasti nepaspēj noreaģēt.

    Vienkāršs tests, kā sevi pārbaudīt, ir šāds: cilvēks nostājas un aizver acis. Ja viņš krīt, tad tam par iemeslu var būt kaut kad pārciestā pātagas cirtiena trauma.

    Kritiena virziens sakrīt ar spēka vektoru traumas gūšanas brīdī, un informācija organismā saglabājas ilgu laiku – var būt pat tā, ka pieaugušam cilvēkam ir veselības traucējumi no bērnībā gūtas traumas. Ja laicīgi neuzsāk ārstēšanu, tad sāpes un funkcionāli traucējumi var pāriet uz citām ķermeņa daļām un orgāniem. Jāņem vērā, ka pātagas cirtiena efektu var piedzīvot ne tikai auto sadursmes gadījumā – to var iegūt sportojot vai sadzīvē, kad notiek straujš, nekontrolēts kritiens.

    Rehabilitācija un profilakse

    Pātagas cirtiena traumas seku novēršanai ir efektīvi izmantot osteopātisku ārstēšanu: tie ir paņēmieni, kas ietver apvalku mobilizāciju, izstiepšanu, pakauša kaula, krusta kaula atbrīvošanu, iekšējo orgānu kustīguma uzlabošanu. Ja gadījums nav hronisks, pietiek ar divām līdz četrām procedūrām. Ja avārijas brīdī bijis sitiens, ir jāuztaisa rentgens, kompjūtertomogrāfija, ultrasonogrāfija, lai izslēgtu kaulu lūzumus, iekšējo orgānu traumu.

     Ko darīt savai drošībai: Braukšanas laikā pie stūres sēdiet tā, lai mugura visā garumā būtu piespiesta atzveltnei. Galvas balstu noregulējiet tā, lai tā augšējā mala būtu vismaz ausu augstumā.

    Euro NCAP

    Eiropas vadošā auto drošības institūcija Euro NCAP drošības testos jau pirms 10 gadiem ieviesa sēdekļu un galvas balstu drošības kontroli. Sākotnēji Euro NCAP veica 25 automobiļu izmēģinājumu, un izrādījās, ka 80% sēdekļu nepieciešami uzlabojami. Zaļo jeb labu novērtējumu toreiz saņēma Volvo XC60, Alfa Romeo Mito, VW Golf VI, Audi A4 un Opel Insignia.

    Zaudējumi, ko eiropiešiem sagādā kakla traumas, ir mērāmas vairākos miljardos eiro katru gadu.

    OCTA

    Atcerieties – OCTA sedz zaudējumus ne tikai par auto remontu, bet arī ārstēšanās izdevumus. Apdrošinātājam tos var iesniegt, aizpildot pieteikuma formu, kurai pievieno ģimenes ārsta izziņu, čekus un citus dokumentus, ja tādi ir.

    Fizioterapeita viedoklis

    Fizioterapeits Vadims Puharts: «Visvairāk no pātagas cirtiena cieš mugurkaula starpskriemeļu fasešu locītavas, diski un saišu aparāts, smadzeņu apvalki, kas izklāj mugurkaulu un galvaskausu. Muguras un smadzeņu apvalki, iekšējo orgānu saites traumas brīdī notur orgānus uz vietas, jo muskuļi kustības paātrinājuma brīdī parasti nespēj pietiekoši ātri noreaģēt. Taču, ja gadījums nav hronisks, organisma stāvokli var normalizēt divās, trīs osteopātiskās terapijas procedūrās.»

    Rezumējums

    Cilvēka organisms ir daudz sarežģītāka mašīna nekā pats modernākais auto, tas prasa atbilstošu apiešanos, un galvenais – mums tāds ir tikai viens. Ja esat piedzīvojis pātagas cirtienu vai jums ir kaut vai tikai aizdomas, vērsieties pēc medicīniskas palīdzības. Iesakiet to darīt arī jūsu draugiem vai paziņām. Jo vismaz viena lieta cilvēka organismam un auto noteikti ir kopīga: jo savlaicīgāk novērš problēmu, jo ilgāk kalpo.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē