• Ar rupjmaizi pret vēzi?!

    Uzturs
    Ilze Olšteina
    17. maijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pexels
    Rudzu maize ir īpaši veselīga. Šis apgalvojums izturējis ne tikai laika pārbaudi, bet guvis arī zinātnisku apstiprinājumu. Vai tiešām rupjmaize ir superprodukts, stāsta ārste dietoloģe Laila Meija.
    • Zarnu darbības uzlabošanai, imunitātei, krūts un resnās zarnas vēža profilaksei

    Šķiedrvielu bagātības dēļ rudzu maize spēj iedarbināt zarnas tā, ka neveidojas aizcietējumi. Vienlaikus rudzi uzlabo zarnu mikrofloru, jo graudos ir arī šķīstošās šķiedrvielas, kas palīdz vairoties tām zarnās mītošajām baktērijām, kas mums dara labu, palīdzot stiprināt imunitāti. Daudz pētīta rudzu šķiedrvielu labā iedarbība, domājot par krūts un resnās zarnas vēža profilaksi.

    • Vēža profilaksei vispār, sirds un asinsvadu sistēmas veselībai, cukura līmeņa regulēšanai

    Jebkurā griezumā bioloģiski aktīvās vielas, kas ir rudzu graudos, darbojas kā sargs pret vēža šūnu vairošanos. Ir vielas, kas darbojas kā antioksidanti, kas jau sen zinātniski atzīti par nozīmīgiem vēža profilaksē. Pētīti arī rudzu maizes labumi tiem, kam paaugstināts cukura līmenis.

    Labai rudzu maizei ir tāds glikēmiskais indekss, kas piemērots cukura diabēta pacientiem, jo cukurs asinīs ceļas lēnāk un ilgāk dod enerģiju.

    Bet jāskatās, lai maizei nav pievienots pārāk daudz cukura.

    Pētījumi pierāda arī to, ka vielas, kas ir rudzu graudos, samazina sliktā holesterīna līmeni asinīs.

    • Hormonālās sistēmas veselībai, prostatas vēža profilaksei un ārstēšanai

    Rupjmaize satur arī bioloģiski aktīvas vielas – alkilrezorcīnus un lignānus. Dabiskos fitoestrogēnus lignānus rietumu puslodē visvairāk uzņemam ar rudziem un linsēklām. (Austrumos būtiskākais fitoestrogēnu avots uzturā ir sojas izoflavoni.) Sēklas ikdienā nelietojam lielos daudzumos, tāpēc rudzu maize mums ir galvenais lignānu avots. Kāds tad ir šis fitoestrogēns lignāns?

    Tā struktūra līdzīga vienam no sievišķajiem hormoniem, bet organismā tas nedarbojas kā hormons.

    Šī viela spēj iestāties šūnas receptorā tādā pozīcijā, kāda organismam vajadzīga, tātad – veikt regulējošu funkciju. Ir daudz pētījumu par to, kā fitoestrogēnus var izmantot menopauzes radīto problēmu atvieglošanai. Tātad, ja sievietei sākas menopauze, jāēd dūšīgi rudzu maize un jāļauj notikt pašregulācijas procesiem.

    Vīriešiem hormonatkarīgais orgāns ir priekšdziedzeris jeb prostata.

    Latvijā veiktais pētījums parādīja, ka, katru dienu ēdot aptuveni 200 gramus simtprocentīgas rudzu pilngraudu miltu maizes, vīriešiem vecumā pēc 45 gadiem samazinājās PSA (priekšdziedzera specifiskā antigēna) koncentrācija asinīs. Vēl viņiem mazāk izdalījās insulīns, kas ietekmē šūnu augšanu (svarīgi vēža profilaksē). Kopumā aina bija tāda, ka pētījumā iesaistītajiem kungiem palielinājās apoptoze – tas ir process organismā, kad veselās šūnas pašas cīnās pret vēža šūnām.

    Šā pētījuma dati papildināja Skandināvijā iegūtos datus par rudzu maizes nozīmi veselības uzlabošanā.

    Tur pētnieki konstatēja, ka, ēdot pilngraudu rudzu izstrādājumus, cilvēkiem organismā mazinājās insulīna izdalīšanās, kas savukārt ietekmē šūnu augšanu (tas svarīgi vēža profilaksē!). Un tas nozīmē, ka zinātniski arvien pieaug pierādījumu bāze, ka rudzu maizei ir potenciāls cīņai pret prostatas vēzi.

    Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē