• Šobrīd

  weather img

  Rīga +13°C Skaidrs, Z vējš, 5.14 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  AstraZeneca apturēšanas rezultātā zaudētas 38 vakcīnas devas

  Vakcinācija
  Ziņu aģentūra LETA
  19. marts, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pexels
  Pēc tam, kad Latvijā, līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, tika pieņemts lēmums par AstraZeneca vakcīnas pret Covid-19 apturēšanu uz laiku, no atvērtajiem flakoniem tika norakstītas 38 devas, žurnālistiem pavēstīja Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens.

  Latvija papildu piesardzības nolūkā pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Imunizācijas valsts padomes (IVP), ZVA un Veselības inspekcija (VI) rekomendācijas pirmdien uz laiku apturēja vakcināciju ar AstraZeneca vakcīnu. Tomēr šodien pēc trīs dienu pauzes Latvijā atsāks lietot AstraZeneca vakcīnu pret Covid-19.

  Pēc ZVA direktora paustā, šobrīd Latvijā ir pieejamas vairāk nekā 23 000 šīs vakcīnas devas, ieskaitot iepriekš apturēto sēriju ABV5300, ko tagad atkal varēs izmantot.

  Kopumā šīs vakcīnas efektivitāte un drošums un ieguvumi ievērojami atsver riskus, kas saistās ar nopietnu un potenciāli letālu slimību, uzsvēra Henkuzens, piebilstot, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) arī secinājusi, ka vakcinācija nav saistīta ar trombu veidošanos, tostarp atsevišķas sērijas kontekstā.

  Tāpat ZVA direktors pavēstīja, ka šobrīd EZA notiek reģistrācijas sēde, kas apstiprina izmaiņas lietošanas instrukcijā, kas tālāk tiks izsūtīta vakcinācijas vietām.

  Kā vēstīts, EZA ceturtdien AstraZeneca vakcīnu pret Covid-19 atzinusi par drošu.

  Kā pēc EZA drošuma komitejas sēdes preses konferencē pavēstīja EZA vadītāja Emera Kuka, «komiteja ir nonākusi pie skaidra zinātniski slēdziena – šī ir droša un efektīva vakcīna. Ieguvumi no tās, aizsargājot cilvēkus no Covid-19 un ar to saistītajiem nāves un hospitalizācijas riskiem, atsver iespējamos riskus».

  «Komiteja arī ir secinājusi, ka vakcīna nav saistīta ar trombembolijas gadījumu vai asins recekļu riska pieaugumu,» sacīja Kuka.

  Tomēr aģentūra nevar pilnībā noraidīt saikni starp retiem trombembolijas gadījumiem un vakcīnu un tāpēc sākusi papildu izpēti, lai izprastu jautājumu, norādīja Kuka.

  Arī Latvija papildu piesardzības nolūkā pēc SPKC, IVP, ZVA un VI rekomendācijas pirmdien uz laiku apturēja vakcināciju ar AstraZeneca vakcīnu.

  Kā informēja ZVA, lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

  Vienlaikus SPKC, IVP, ZVA un VI uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem. Lēmums uz laiku līdz divām nedēļām apturēt vakcināciju ar AstraZeneca vakcīnu pieņemts tikai papildu piesardzības nolūkā līdz brīdim, kad tiks saņemta informācija par cēloņsaistības izvērtēšanu par līdz šim ziņotajiem gadījumiem.

  ZVA arī akcentēja, ka veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ, neatkarīgi no zaļu lietošanas vai vakcinācijas, jo to iemesli var būt dažādi.

  Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens ziņojums, kurā norādītie veselības traucējumi līdzinātos citās Eiropas Savienības valstīs ziņotajiem saistībā trombembolijas signālu, kura izskatīšanu patlaban veic EZA drošuma komiteja. Informācija par ZVA saņemtiem Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumiem tiek regulāri publicēta ZVA tīmekļvietnē.

  Tikmēr otrdien EZA nāca klajā ar paziņojumu, ka aģentūra ir stingri pārliecināta par ieguvumiem no AstraZeneca vakcīnas. «Mēs joprojām esam stingri pārliecināti, ka ieguvumi no AstraZeneca vakcīnas, novēršot Covid-19 un ar to saistīto hospitalizācijas un nāves risku, atsver šo blakņu risku,» preses konferencē pavēstīja EZA vadītāja. Arī Pasaules Veselības organizācija rekomendē turpināt izmantot AstraZeneca vakcīnu.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+