• 12 padomi par mammas un bērna ādas kopšanu ziemā

    Skaistumkopšana
    Tīna Sidoroviča
    Tīna Sidoroviča
    8. janvāris, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Skaidri zināms, ka mammas ir laimīgas un starojošas, ja ar mazuļiem viss ir kārtībā. Pat āda laimē staro tad, kad arī mazuļu āda ir mierīga un vesela. Konsultē dermatoloģe Anna Bērziņa.

    Aukstāks laiks aiz loga parasti nozīmē to, ka vairāk tiek kurinātas un sildītas telpas, kas sausina gaisu iekštelpās, – arī tā ir ziemas perioda īpatnība, kas jau tā sausu ādu kairina un satrauc vēl vairāk. Tāpēc mīnusiem nemaz nav jābūt tik lieliem, bet, tiklīdz telpās mainās temperatūra, ir svarīgi mitrināt gaisu, nepārkurināt, regulāri vēdināt istabu, jo tas viss ādai nāk par labu.

    Runājot par ādas kopšanu gan mammām, gan bērniem, ir dažas kopīgas lietas un, protams, arī atšķirīgās. Svarīgi paturēt prātā, ka ādas kopšana ziemā – ne tikai pareiza krēma izvēle un uzklāšana, bet arī mazgāšana, ēšana un arī piesardzība no ultravioletā starojuma. Klasisks ziemas krēms vienkārši būs treknāks, līdz ar to barojošāks. Lūk, visa gudrība!

    Ieteikumi mammas un bērna ādas kopšanai ziemā:

    1. Mazgāties siltā ūdenī, nevis karstā! Mazgājoties ziemā, kad āda ir jutīgāka un sausāka, vajadzētu izvairīties no karsta ūdens vannā un dušā. Labāk izmantot siltu ūdeni, jo karsts veicina ādas iztvaikošanu un sausina ādu.
    2. Nevis ar ziepēm, bet eļļām! Ziemā vajadzētu mazgāties ar dušas eļļām vai krēmiem, kas klasiski gan neputojas, toties nesausina un maigi attīra ādu. Pēc mazgāšanās āda jānosusina un uz viegli mitras ādas jāklāj krēmi vai losjoni. Āda labāk uzņems mitrinošos līdzekļus, ja tā būs viegli mitra.
    3. Uzklāj krēmu, pirms ej ārā! Būtiski ir uzklāt krēmu 20–30 minūtes pirms iziešanas ārā. Tas attiecas uz jebkura cilvēka sejas ādu – gan tēta, gan mammas, gan mazuļa. Ja treknā ziemas (barojošā) krēma sastāvā ir ūdens, kaut arī ne tik daudz kā mitrinošā krēmā, vējā un salā šis ūdens var apsaldēt sejas ādu.
    4. Līdz mīnus 10 grādu salam zīdaiņa ādu var neieziest! Ja nav ļoti auksts un vējains un zīdaiņa āda nav atopiska, sausa vai kā citādi uzņēmīga pret dažādiem vides kairinātājiem, ar krēmiem var neiespringt. Dermatoloģe Anna Bērziņa uzskata: ja nav aukstāks par mīnus 10, nepūš ass vējš un ir normāla āda, bērns ir piemēroti saģērbts, ratu kulba aizvērta, līdz ar to vējš klāt netiek, speciālu krēmu var arī neklāt. Bet, ja ir kaut viens no iemesliem, kuru dēļ var apsaldēt sejiņu, protams, jālieto aizsargkrēms.
    5. Lūpu āda kļūst sausa pirmā! Svarīgi atcerēties, ka jāsargā arī lūpu āda, jo ziemā tā dabiski nemitrinās. Sevišķi, ja mazulim mutē ir knupis vai lielākam bērnam vai mammai ir ieradums bieži aplaizīt lupas.
    6. Turpini lietot mitrinātājus, ja nav mīnusi! Ja temperatūra ir ap 0, var turpināt lietot mitrinošus krēmus, lai neieslīgtu otrā grāvī un nevajadzīgi nesataukotu ādu. Tas varētu būt kaitīgi īpaši problemātiskai ādai. Bērnam, ja vien ieziesti tikai vaidziņu gali, kaitējums nebūs tik liels, taču arī labuma īsti nekāda – speciālisti uzskata, ka tas ir lieki.
    7. Gaidot un zīdot mazuli, izvēlies krēmus jutīgai ādai! Grūtniecības laikā būtu pareizi izvēlēties krēmus īpaši jutīgai ādai, kas nozīmē, ka šiem krēmiem nebūs pievienotas ādu kairinošas smaržvielas vai krāsvielas. Līdzīgus principus ādas kopšanā var ievērot arī mammas bērnu zīdīšanas laikā, tad tas būs droši.
    8. Maigi attīri no kosmētikas un nelieto ziepes! Mammai ziemas laikā svarīgi attīrīt ādu ar maigākiem līdzekļiem – micelārajiem ūdeņiem, nevis spirtu saturošiem līdzekļiem vai sārmainām ziepēm. Pēc tam, kad āda ir maigi attīrīta, to intensīvi baro. Ja lieto skrubjus, tad ne biežāk kā reizi nedēļā, un pēc tam jāliek barojošas maskas.
    9. Svarīgs ādai ir arī uzturs! Atceries dzert tīru ūdeni! Sabalansēts uzturs un pietiekams daudzums šķidruma palīdz ādu uzturēt formā. Tik, cik iespējams, arī ziemā jāēd augļi un dārzeņi. Nedrīkst aizmirst dzert ūdeni, kaut arī negribas tik ļoti kā vasarā.
    10. Saules aizsargfaktors aktuāls joprojām! Zīdainim ratos saules stari un ultravioletais starojums diez vai tiks klāt, bet mammas un lielāku mazuļu ādu tas skar arī mākoņainā ziemas dienā. Speciāliste uzsver, ka UV starojums ir vienādi kaitīgs gan ziemā, gan vasarā. Visērtāk, ja ikdienas krēma sastāvā ir vismaz SPF 15 un papildus nav jālieto saules aizsargkrēms.
    11. Līdz gada vecumam āda pašregulējas. Pastāv jautājums, vai līdz gada vecumam vispār jālieto ziepes, šampūni, citi mazgāšanas līdzekļi. Ja ir normāla āda, nav problemātiska, tad tā pašregulējas un atjaunojas – papildus nav jālieto nekas un pietiek ar ūdeni. Toties atopiskai, sausai, alerģiskai ādai gan noteikti būs nepieciešama īpaša kopšana arī līdz gada vecumam – gan ziemā, gan citos gadalaikos. Faktiski uz problemātisku ādu visu cauru gadu attiecas tie paši noteikumi, kas uz normālas ādas kopšanu ziemas laikā.
    12. Lai pēdas nesvīst! Svarīgi pievērst uzmanību pēdu ādai, kas ziemas apavos bieži izsvīst. Tāpēc iesaka nevilkt pārāk siltus apavus, ja vien ārā nav liels aukstums un mīnusi. Pēdu izsvīšanas sekas ir sēnīšu infekcijas. Svarīgi ir ērti un elpojoši apavi.

     

    Bērns var apsaldēt ādu īsākā laikā nekā pieaugušais, jo bērna āda ir plānāka un sargājošie tauku dziedzeri ir mazāki. Turklāt bērni mēdz aizrauties ar rotaļām un nemaz nepamanīt, ka seja vai pirksti jau salst.  Ja gadījies apsaldēt ādu, pirmkārt, nevajag rīvēt, berzēt, bet gan ar viegli masējošām apļveida kustībām mēģināt atjaunot ādā asinsriti. Varētu iet siltā vannā un iedzert siltu ūdeni vai uzlikt sildošu kompresi. Ja ādas krāsa neatjaunojas, jādodas pie ģimenes ārsta vai dermatologa.

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē