Sniegs un ledus mums visapkārt jeb kādas lāpstas un ledus cirtņus izvēlēties?

Sniega tīrīšana
Līga Laimiņa
2. decembris, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Zemi pārklājusi balta dūnu villaine teju līdz ceļiem. Skaisti! Bet ko darīt, ja baltā ziemas prieka ir pārāk daudz un piemājas ceļš apledojis tā, ka bail soli spert. Kā ar to tikt galā, un kādas lāpstas, ledus tīrītājus vislabāk izvēlēties? Konsultē: ARTŪRS RUKS, Cenuklubs.lv vecākais pārdevējs; ARVĪS ALNIS, būvmateriālu veikala Krūza pārdevējs konsultants; VIKS LEIMANIS, būvmateriālu veikala Depo dārza tehnikas pārdevējs.

Lai izvēlētos sev vispiemērotāko sniega lāpstu, sākumā vēlams saprast, kādam mērķim to lietosi, – vai nepieciešams izrakt vien nelielu taciņu vai notīrīt plašu teritoriju? Viena lāpsta ir īsāka, cita – gara un plata, ar padziļinājumu, vēl kādai kāta vidū skrūvējams rokturis vai veseli divi kāti un iespaidīgs rāmis. Kā neapjukt piedāvājumu klāstā un izvēlēties sev vispiemērotāko darba rīku?

Ledus skaldnis jeb kalts apledojuma likvidēšanai

Paredzēti speciāli ledus skaldņi, kuriem kāta apakšgalā piestiprināts ass metāla kalts. Šāds rīks gan palīdzēs notīrīt ledu no namdurvju kāpnēm, gan tikt galā ar apledojušu iebraucamo ceļu.

Sniega lāpsta

Lielākoties tiek piedāvātas plastmasas lāpstas, kas ir pietiekami ērtas. dažām apakšpusē ir metāliska maliņa, kas paredzēta situācijām, kad sniegs ir pieblietēts vai nepieciešams tikt galā ar plānu ledus kārtiņu. tā arī pasargā lāpstu no bojājumiem, tīrot akmeņainas virsmas. Izvēloties šādu lāpstu, jāpievērš uzmanība apmalītes asumam. To var izdarīt, vienkārši pārbraucot ar pirkstu. Nevajadzētu izvēlēties pārāk asu, jo tieši tā ātrāk nodils un radīs bojājumus lāpstai. Noteikti jāpievērš uzmanība lāpstas kātam un rokturim.

Ja izvēlēsies lāpstu ar koka kātu, tik ļoti nesals rokas, kā turot metāla kātu.

Liekšķere

Pietiekami plata, lai uzreiz varētu notīrīt lielāku laukumu. Šādai lāpstai ir divi kāti jeb dubultais rāmis, līdz ar to tīrīšanas process ir kvalitatīvāks. Lieliska, lai aizšķūrētu tikko uzkritušu sniegu. Ja sniega kārta ir biezāka vai tas sācis kust un sablīvējies, liekšķere nebūs piemērota. Lielai daļai liekšķeru apakšā ir metāla maliņa, ko var izmantot ledus notīrīšanai no apmalītēm vai kāpnēm. Tiesa gan, tikai tad, ja kārtiņa nav pārāk bieza. Lai atvieglotu šo procesu, lāpstai apakšā ir pievienoti maināmi plastmasas ritenīši, kas padara tīrīšanu daudz ērtāku. Kad riteņi ir nodiluši, tos var nomainīt.

Dziļa sniega rakšanai

Lāpsta ar padziļinātu apakšdaļu paredzēta sniega rakšanai. Ja sniega kārta ir dziļa, ar šķūrēšanu vien galā netiksi. Tāpat gadījumos, kad iestigusi mašīna vai jāizrok šaura taciņa dziļā sniegā, lieliski noderēs padziļinātā lāpsta.

Salokāmais darbarīks

Lāpstas garais kāts, iespējams, aizņem pārāk daudz vietas, to var būt grūti ielikt mašīnā, tāpēc šāds saskrūvējams variants ir ērts un praktisks. Kāts fiksējams dažādos garumos.

Sniega frēze

Izvēloties sniega pūtēju jeb sniega frēzi, jāapzinās, cik lielu platību paredzēts atbrīvot no sniega. Ņemot vērā to, ka pati sniega frēze ir pasmaga, tad lieliska izvēle būtu tāds aparāts, kuram ir riteņu piedziņa, lai stumšana nebūtu apgrūtināta un lietotājam atliktu vien kontrolēt virzienu un ātrumu. Sniega pūtējs tiek galā arī ar apledojušu un sablīvētu sniegu. Atsevišķi iespējams iegādāties dažādu garumu un biezumu pretslīdes riteņu ķēdes, kas ļaus darbam ritēt raitāk, īpaši, ja zem sniega ir ledus. Vairums sniega frēžu ir kompaktas – to rokturus ar maināmo augstumu var ātri salocīt un ierīci novietot tai paredzētajā vietā. Daži modeļi pat aprīkoti ar priekšējām gaismām darbam vakara stundās, kā arī ar apsildāmiem rokturiem. Iekārtas ir piemērotas gan darbam privātmājā, lauku sētā, gan arī komunālās saimniecības uzņēmumos. Atliek vien izvēlēties iekārtu ar tīrāmajai platībai atbilstošu jaudu un tehniskajām iespējām.

Kaisāmie materiāli

  • Tehniskais sāls – apledojušu virsmu kaisīšanai, sniega sablīvēšanai, ledus kausēšanai. Kad ledus slānis ir nokusis, viss jānoslauka ar piemērotu slotu, lai pēc tam varētu uzbērt tehnisko sāli.
  • Sāls un smilšu maisījums – divi vienā: veiks pretslīdes funkcijas un palīdzēs sniegam izkust.
  • Smiltis ar šķembu maisījumu – ledus slāni uz ietves vai celiņiem izšķīdinās sāls un smiltis, bet šķembas samazinās slīdēšanu.
  • Pelni – tie, kuriem ir malkas apkure, sakrājušos pelnus var iebērt kādā spainī un izmantot apledojuša celiņa nokaisīšanai.
  • Kalcija hlorīds – spēj izkausēt ledu un sniegu pat mīnu 20 grādu temperatūrā.
  • Salmi – praktisks līdzeklis pret slīdēšanu, atrodams saimniecībā, kurā ir lopi.
  • Zāģu skaidas – dabai draudzīgs un efektīvs pretslīdes materiāls.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs