• Kas jāzina, lai grodu aka kalpotu ilgi?

    Dārzs
    Elīna Kondrāte
    12. marts, 2021
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Grodu akās ūdens ieplūst no seklākām vai dziļākām zemes plaisām vai avotiem, kur ūdens ir visdzīvākais,  turklāt cilvēka veselībai nepieciešamām minerālvielām bagātākais. Ar vērtīgiem padomiem par grodu akām dalās www.groduakas.lv aku meistars UĢIS ŠTRAUSS.

    Aka ir gluži kā liels trauks, kas, regulāri lietojot, ir jāiztīra un jāizmazgā. «Ja izdzersim kafiju un krūzīti neizmazgāsim, bet ieliesim atkal jaunu kafiju, tā vairs nebūs garšīga. Teši tāpat ar ūdeni akā,» skaidro meistars. cik bieži jātīra aka, atkarīgs gan no tā, caur kādiem slāņiem ūdens atceļojis, gan no piesārņojuma un netīrumiem, kas sabiruši akā. grodu akas iesaka tīrīt aptuveni reizi 3–5 gados.

    Ja akā ūdens ieplūst no avota, tīrīt ieteicams vismaz reizi trijos gados, jo šāda aka ātrāk aizsērēs.  Dažkārt akas un ūdens tīrība ir mānīga – ja aku izmanto reti un tā gadiem nav tīrīta, netīrumi sastājas akas dibenā. Lai gan ūdens miera stāvoklī izskatās dzidrs, jātīra arī šāda – šķietami tīra – aka.

    Kāpēc akā pazūd ūdens?

    Pēc tīrīšanas ūdens akā var atjaunoties pusstundas laikā, taču dažkārt tam būs vajadzīgas pāris dienas. Galvenokārt tas atkarīgs no tā, cik spēcīga ir ādere, no kuras akā pieplūst ūdens. Taču ir akas, kurās ūdens pēc izsmelšanas vairs neatjaunojas.

    Viens no galvenajiem iemesliem ir āderes ūdens resursi. Āderes ir dažādas – tādas, kas spēj nodrošināt ar ūdeni pat vairākas viensētas apkaimē, taču ir āderes, kurās ūdens izsīks jau pēc neilga laika. To, cik ilgi ādere nodrošinās ūdeni, nekad precīzi paredzēt nevar,  taču visai bieži pie ūdens apsīkšanas ir vainīgs pats akas saimnieks, aku lacīgi neiztīrot.

    Nereti akā ūdens līmenis mēdz mainīties vai pēkšņi kļūt zemāks un āderes darbība lēnāka. Tam par iemeslu var būt netālu izrakts dīķis, dziļurbums vai ļoti sauss un karsts laiks.

    Ja aka nav tīrīta desmit gadu, zemes sanesumi akas dibenā var nosprostot āderi, un tā sāk lauzt sev citu – vieglāku – ceļu.

    Dažkārt var palīdzēt akas padziļināšana, bet citkārt vairs neko darīt nevarēs un būs jāmeklē jauna vieta, kur rakt aku.

    Kā noteikt akas ūdens kvalitāti?

    Vienkāršākais veids ir to pasmaržot, pagaršot un uz kādu laiku atstāt traukā, lai redzētu, vai nepaliks nosēdumi. Arī tad, ja ūdens ir dzidrs un bez specifiskas smaržas un garšas, pirms to lietot kā dzeramo ūdeni, labāk būtu veikt analīzes.

    Akas ūdens analīzes labāk veikt arī tad, ja netālu ir liela lauksaimniecība ar lopiem vai lauki, kas tiek migloti.

    Ūdens paraugu var nodot jebkurā laboratorijā, kas akreditēta ūdens testēšanai. 

    Kaļķis, ko varēs redzēt kā baltus nosēdumus uz spaiņa vai tējkannas malām, akas ūdenī nav veselībai kaitīgs. Taču dzelzij, par ko liecina brūngani nosēdumi, gan akas ūdenī nevajadzētu būt. tā visbiežāk parādās, ja akas dibenā jau ilgāku laiku guļ metāla spainis vai atsvari vai ja akas gultnei cauri stiepjas vecas metāla caurules. Tā var būt arī pazīme, ka grods ir sācis drupt un akas armatūra sākusi rūsēt.

    Ja aka ilgāku laiku nav izmantota, ūdens tajā sastāvas un savairojas baktērijas. Šādos gadījumos aku var iztīrīt pilnībā vai izsmelt lielāko daļu ūdens, lai akā ieplūst svaigs ūdens. Tomēr šādu ūdeni bez analīzēm vai novārīšanas dzert nevajadzētu. Duļķains vai pēc kanalizācijas smirdošs ūdens ir droša pazīme, ka no akas labāk nedzert.

    Ja kaimiņos vai pašu mājās ir nebetonētas sausās tualetes, kas ūdeni var piesārņot pat 100 metru rādiusā, netālu ierīkota atkritumu izgāztuve vai 300 metru attālumā atrodas kapi, šādu ūdeni varēs izmantot dārza laistīšanai vai citos saimniecības darbos, bet ne cilvēku vai lopu slāpju remdēšanai. 

    Kādēļ akai nepieciešams vāks un no kāda materiāla to gatavot?

    Akai vajadzīgs stabils vāks, lai tajā nekristu gruži, kas piesārņos ūdeni, nesalēktu vardes, neiekristu čūskas un kukaiņi vai ziņkārīgi mājdzīvnieki. Vāks kalpos arī mājinieku drošībai. Ja mājās ir mazi bērni, vāku var ierīkot slēdzamu vai skrūvējamu.

    Vākam jābūt gatavotam no dabiska materiāla, kas laiž cauri gaisu. Piemērotākie ir koka, piemēram, priedes vai egles dēļu, vāki.

    Lai vāks kalpotu ilgāk, to var beicēt ar lineļļu. Pareizi vāku būtu nobeicēt, ļaut tam nožūt un tikai tad likt uz akas. ja vāka dēļus apstrādās virs akas, beice var ielīt ūdenī, un šāds ūdens vairs nebūs dzerams. Akas vāka krāsošanai nebūtu ieteicams izmantot darvas produktus, kā arī krāsas, kas laika gaitā var atlupt un plēksnēm krist akā.

    Akas ūdenim ir jāelpo, tāpēc metāla vāki nav piemēroti. Arī tad, ja metāls uzsists virs koka, – šādi necirkulēs gaiss un vākā iemetīsies sēnīte. Plastmasas vāks būtu pieļaujams tikai tad, ja tajā ir izurbti caurumi, tomēr arī šāds vāks nenodrošinās akā tik vajadzīgo gaisa apmaiņu. Ja vākam ļogās dēļi vai tie sākuši trupēt, vāku vajadzētu nomainīt. Ja iekritīs dēlis, to izvilkt būs vieglāk, taču, ja akā regulāri kritīs nodrupušās vāka dēļu daļiņas, aka tiks piesārņota un ar laiku kļūs piķa melna.

    Kādus akas aksesuārus izvēlēties?

    Spainim noteikti jābūt izturīgam. Piemērotākie būs nerūsējošā tērauda spaiņi. ja ūdeni izmanto dzeršanai, vienmēr būtu jāatceras par akas spaiņa tīrību, pirms ielaiž spaini akā, jāpārliecinās vai tas nav nosmērēts, norūsējis, noglumējis vai piebiris ar gružiem.

    Lai spainis, atrodoties kustībā, jau pēc neilga laika neiegāztos akā, tas jāizvēlas ar stingru rokturi.

    Meistars atceras, ka kādā mājā no 18 metru dziļas akas reiz izvilcis pat 54 ūdens spaiņus. Ja spainis tomēr notrūkst, to var izvilkt ar garu striķi, kura galā piestiprināts āķis vai magnēts. Virve, metāla ķēde vai trose – tas ir gaumes jautājums.

    Atsvaram ieteicams izmantot metāla priekšmetu, kas ir veselībai nekaitīgs. Ja akas ūdeni vēlies dzert, svina atsvars nebūs piemērots. Vienmēr būtu jāpatur prātā – ja kāds no šiem akas elementiem jau šķiet nolietojies, to labāk laikus nomainīt, īpaši tad, ja aka nesen iztīrīta.

    Kā grodu aku padarīt par dārza dizaina elementu?

    Ap grodu aku var veido koka apdari no dēļiem vai guļbaļķiem. Var dekorēt ar akmeņiem, kurus būtu ieteicams nostiprināt pie groda sienām, piemēram, sabetonēt vai pielīmēt.

    Ja ap aku veidosi akmeņu krāvumus, tie izskatīsies skaisti, taču tajos mājvietu atradīs dzīvā radība – kukaiņi, lapsenes, čūskas, peles un citi kustoņi, kas sāks kaitēt grodiem, kā arī var sakrist ūdenī.

    Blakus akai nevajadzētu stādīt kokus vai krūmus, jo augot tie dzīs saknes zemē ap aku un centīsies ielauzties groda sienās, tā sākot kustināt un stumdīt grodu. Savukārt lielāki koki varētu patukšot aku, ar saknēm uzsūcot lielu daudzumu ūdens. Ziedēšanas laikā pa akas vāka šķirbām vējš var sapūst lapas un ziedputekšņus, kas piesārņos ūdeni. Jumtiņš virs akas kalpos kā dekors, platāks jumtiņš arī sargās akas vāku no lietus.

    Kad vislabāk tīrīt aku un kā notiek akas tīrīšana?

    Piemērotākais akas tīrīšanai ir laiks, kad gruntsūdeņu līmenis ir viszemākais, – pavasara beigas un vasara. Agri pavasarī aku tīrīt nav ieteicams, jo pēc sniega kušanas, paliem un lietavām gruntsūdeņi ir saduļķojušies, arī ūdens līmenis būs krietni augstāks, tā apgrūtinot akas izsmelšanu un iztīrīšanu. Ja saimnieks nolēmis aku tīrīt pats, drošības apsvērumu dēļ to nevajadzētu darīt vienatnē. Aku meistari iesaka šo darbu uzticēt pieredzējušiem speciālistiem. Īpaši, ja aka ir nepareizi izrakta vai uz nenoturīgas grunts, ko pats saimnieks ne vienmēr spēj novērtēt.

    Uzmanīties vajadzētu no krāpniekiem, kas izsūc ūdeni un aku nevis iztīra, bet uzber jaunu smilšu vai grunts kārtu pa virsu netīrumiem.

    Akas tīrīšanai būs nepieciešams sūknis, ar ko izpumpēt ūdeni no akas, garās trepes, pa kurām akā iekāpt, lāpsta, spaiņi smelšanai, garas, izturīgas virves vai troses, ar ko spaiņus izcelt no akas apakšas, tīrīšanas birstes un citi instrumenti. Pirmais akas tīrīšanas posms ir ūdens izsmelšana. Ja tas iespējams – līdz grunts kārtai jeb akas dibenam. Tad no akas tiek iztīrīti visi tajā sakritušie netīrumi, kuru dažkārt ir ne mazums – sākot no spaiņiem, metāla atsvariem, atkritumiem, ko iemetuši nedraudzīgi kaimiņi, līdz pat nejauši iekritušiem dzīvniekiem.

    Tālāk ar lāpstu tiek noraktas un izsmeltas akas dibenā sakrājušās duļķes, līdz kļūst redzama gaišāka grunts kārta. Tīrīšanā tiks nomazgāti arī akas grodi un, ja nepieciešams, veikta dezinfekcija, novērsti akas bojājumi, ja tādi radušies. Neprasmīgi tīrot, pastāv liela iespēja, ka ar pāris lāpstas dūrieniem var neatgriezeniski sabojāt akas būvi. Tāpat, pēc tīrīšanas noberot akas dibenu ar oļiem, var aizspiest āderi, pa kuru ieplūst ūdens. svarīgi ievērot, ka aku var iztīrīt, tikai tajā iekāpjot, jo ar sūkni var izsūkt tikai ūdeni, nevis netīrumus.

    Atjaunot veco aku vai labāk rakt jaunu?

    Ja pagalmā ir veca, ilgstoši nelietota aka, no malas raugoties, nebūs iespējams pateikt, vai tā vēl ir izmantojama. Veids, kā to noskaidrot, ir akas tīrīšana. Kad ūdens būs izsmelts, varēs novērtēt gan to, kādā stāvoklī ir grodi, gan to, cik piesārņota vai tīra ir aka, un galu galā – vai āderes ūdens resursi vēl nav izsmelti. Iespējams, būs lētāk un prātīgāk savest lietošanas kārtībā veco aku, nevis rakt jaunu.

    Ar koka aku – piesardzīgi! Ja pagalmā atrodas veca koka jeb vainaga aka, tā var būt ļoti bīstama.

    Kamēr koka akā ir ūdens, tā spiediens notur dēļus. Taču, kad ūdens tiks izsmelts, pastāv liels risks, ka aka sabruks tīrīšanas laikā.

    Ja nepastāv iespēja aku iztīrīt drošā veidā, aku meistari dažkārt atsakās veikt koka aku tīrīšanu un brīdina par bīstamību arī mājiniekus. Koka akas prātīgāk būtu pārbūvēt vai nostiprināt un tikai tad tīrīt. Nevajadzīga aka jāaizber, savukārt, ja aku vairs nelieto, tā pareizi jāaizber ar granti vai māliem. Tomēr, nepareizi aizberot, var sabojāt ūdeni arī tuvākajā apkārtnē.

    Kas jāzina, ja vēlies rakt grodu aku?

    Senatnē cilvēki sākumā meklēja ūdeni un tikai tad būvēja māju. Mūsdienās notiek otrādi, tāpēc ierīkot aku pie mājas ne vienmēr ir iespējams. Vai pagalmā varēs ierīkot aku, atkarīgs no grunts, gruntsūdeņiem un āderēm mājas tuvumā.

    Galvenais noteikums grodu akas rakšanai – lai vieta nebūtu piesārņota un lietojams ūdens būtu sasniedzamā līmenī.

    Kvalitatīvs dzeramais ūdens rodas, kad tas izfiltrējies cauri pietiekami biezam zemes slānim, cik biezam – tas atkarīgs no grunts veida. jo tuvāk virszemei ir ūdeni saturošais iežu slānis, jo seklāku var rakt grodu aku.

    Standarta akas dziļums ir 5–6 metri, taču tā var būt arī 3 metrus sekla. Vietu, kur rakt aku, var palīdzēt noteikt rīkstnieks, bet var arī veikt ģeoloģijas izpēti jeb kontroles urbumu. Ja nolemts paļauties uz rīkstnieku, drošāk uzaicināt vismaz divus neatkarīgus šī amata pratējus un rakt vietā, ko iesaka viņi abi. Pareizi ierīkotai akai jābūt vismaz 60 līdz 70 centimetru augstumā no zemes virsas, lai tajā neiekristu dzīvnieki un pavasarī neieplūstu virszemes ūdeņi.

    Ja izvēlēti kvalitatīvi grodi, aka tiek pareizi ierīkota un regulāri kopta, tā var kalpot pat 150 gadu, tāpēc līdzekļus akas grodiem taupīt nevajadzētu, un labāk tos iegādāties pie sertificētām būvniecības firmām.

    Ja aku esi izlēmis rakt pats, iepriekš būtu vērtīgi prasīt padomu pieredzējušiem aku meistariem. Gadījumā, ja aku sāksi rakt pats, bet pieļausi kļūdas un vērsīsies pie meistara, lai viņš aku pabeidz, kopumā tas izmaksās dārgāk.  

    Vai grodu aku nepieciešams siltināt?

    Ja aka izbūvēta pareizi un uz tās novietots stabils, kvalitatīvs vāks, akā visu gadu metru vai mazliet zemāk zem zemes temperatūra turēsies plusos un līdzīgi kā pagrabs, aka neaizsals. Savukārt, ja ūdens ceļas tuvu zemes virsmas līmenim vai arī akā pārlieku sekli ievietots sūknis vai izvads uz māju, virsējos grodus var siltināt. siltināšanas materiāls nedrīkst uzsūkt ūdeni. Ūdens izvada caurulē var ievietot elektrisko apsildīšanas kabeli.  

    1 komentārs

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē