Kā tikt pie labiem sēklas kartupeļiem?

Dārza darbi
Gunta Šenberga
1. novembris, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Pixabay
Konsultē INĀRA PAKALNA – agronome, lauksaimniecības maģistre, zemnieku saimniecības Piekalnes īpašniece un vadītāja Vijciemā. Ar sēklas kartupeļu audzēšanu nodarbojas vairāk nekā trīsdesmit gadu – kopš laika, kad kā jaunā speciāliste ieradās padomju saimniecībā Vijciems un sāka strādāt par sēklkopības agronomi.

Sertificēti sēklas kartupeļi ne tikai būs šķirnei atbilstoši, bet arī veselīgāki, jo tie paši ir audzēti no atveseļotas jeb elites kategorijas sēklas. Turklāt arī pareizi audzēti, kopti un novākti, lai būtu veselīgi. Tiesa, sertificēti sēklas kartupeļi ir dārgāki nekā pārtikas, un, lai ietaupītu, var rīkoties šādi – nopirkt tos nedaudz (aptuveni 10–15% no visiem stādīšanai paredzētajiem), audzēt atsevišķi no pārējiem un kopt rūpīgāk. Tā varēs izaudzēt kartupeļu sēklu nākamajam gadam.

Sertificētu kartupeļu sēklas audzētāju saraksts atrodams biedrības Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienība mājaslapā www.kartupeli.lv.

Zemnieku saimniecības Piekalnes kontaktus meklē  mājaslapā www.piekalnes.lv.  Tur var nopirkt arī pārtikas kartupeļus, pa ziemu nogaršot un izvēlēties, vai gribēsies šo šķirni stādīt. Sertificētu kartupeļu sēklu mazajā – 10 kilogramu fasējumā – saimniecība pārdod arī pavasara gadatirgū izstāžu kompleksā Rāmava. 2019. gadā tas notiks no 11. līdz 13. aprīlim. Ar saimniecību sadarbojas arī veikals Saimnieks Madonā.

Lai kartupeļi labāk glabātos

  • Ja kartupeļus sēklai atlasi no sava mazā kartupeļu lauciņa, vēl arvien tos var izlikt pasauļoties un tikai tad glabāties. Nosauļot var pat līdz zaļumam – sēklas kartupeļiem tas tikai nāks par labu.
  • Jāgādā, lai kartupeļu pagrabs tiktu labi vēdināts, tajā nekrātos lieks mitrums.
  • Krājumi ik pa laikam jāpārskata, izlasot bojātos. Vasaras karstuma traumētie kartupeļi pūst vairāk.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

Noderīgi un interesanti

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs