Kā panākt, lai odi nelido iekšā mājā?

Kāpēc odi ir tik aktīvi tieši vakaros, kad satumst, bet cilvēku mājokļos lido iekšā tieši tad, kad ieslēgts apgaismojums? Kā tos pierunāt, lai mājā iekšā labāk nelido?
Odi, vasara, māja
IEVAS Padomu Avīze
11. jūlijs

Drukāt

Saglabāt

Foto: Pixabay

Vairāk odi aktivizējas tajā diennakts laikā, kad ir pietiekami augsta gaisa temperatūra un arī augsts gaisa mitrums. Lidošana odam ir ļoti dārgs prieks, jo prasa daudz enerģijas – lidojot odi zaudē ūdeni, tāpēc karstā laikā viņiem draud pārkaršana. Tad nu odi izvēlas laiku, kad ir mitrāks, siltāks un bezvējš – lūk, silts vasaras vakars ir labākais, kas oda dzīvē var būt!

Protams, vairāk odu būs nevis pilsētā vai atklātā laukā, bet mežā, jo tur ir vairāk mitruma, mazāk vēja un labs noēnojums. Istabās tie tik lielā skaitā salido ne jau gaismas dēļ, drīzāk gan tāpēc, ka odus vilina istabas gaiss, kurā esam izelpojuši ogļskābo gāzi.

Odiem ir vairāki orientieri:

  • pirmkārt, kustīgs priekšmets (cilvēki un dzīvnieki);
  • otrkārt, raksturīgās smaržas (metabolīti, vielmaiņas produkti, kas mums izdalās uz ādas);
  • treškārt, odi reaģē uz paaugstinātu ogļskābās gāzes koncentrāciju gaisā. 

Mēs izelpojam, ods sajūt ogļskābās gāzes mākonīti, un klāt ir.

Lai odu mājas tuvumā būtu mazāk, ap māju jācenšas novākt visu, kur uzkrājas ūdens, jo odi galvenokārt attīstās peļķēs un citos mazos ūdeņos, piemēram, mucā vai spainī, kur satecējis lietus ūdens.

Pietiek pat ar kādu burciņu, kas pamesta pie siltumnīcas, pielijusi un pieaugusi ar aļģēm – tā ir lieliska vieta, kur attīstīties kāpuriem. Odiem patīk arī nekopti dārzi – pamesti krūmāji, gara zāle, kur slēpties. Ja viss sakopts un nopļauts, odam jāmeklē netraucētas vietas un jāpārlido tālāk.

Lai pasargātos istabās, vispieejamākais un efektīvākais ir pretodu siets – vienkārši un lēti. Var mēģināt arī odus atbaidīt, izmantojot līdzekļus, kas odus biedē ar ultraskaņu vai sit ar elektrisko strāvu.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs