Mārtiņdienā klāj galdu un danco!

Mārtiņi
Ievas Padomu Avīze
Ievas Padomu Avīze
4. novembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Mūsu senči uzskatīja, ka līdz Mārtiņiem (10. novembrim) āra darbiem jābūt pabeigtiem, un veļu laika apcerīgās noskaņas nu var nomainīt prieks par dzīvi – ar mielastu, dejām un maskām.

5 padomi, ko darīt Mārtiņos, lai mājai un sētai būtu svētība:

  1. Sargā durvis! Uz ēku durvīm ar krītu aizsardzībai vajagot zīmēt lietuvēnu krustus, kas nākamajā dienā jānodzēš. Zīme sargāšot novākto un ziemai sagatavoto ražu.
  2. Klāj baltu galdautu! Baltā krāsa simboliski nozīmē ziemas tuvošanos. Uz galda jāliek baltas mārtiņrozes un baltas sveces. Mārtiņu ēdienkartē latvieši ierakstījuši plāceņus, pīrāgus, ar visu mizu ceptus kartupeļus, putraimdesas, medu un alu, cūciņas gaļu un, protams, gaili. Dzīres vajagot rīkot pamatīgas, lai rudens ražu kārtīgi nosvinētu!
  3. Gaidi ķekatas! Mārtiņos sākas budēļu laiks. Viņi var nākt, dziedādami un dejodami, līdzi paņemot maisiņus, kur salikt cienastu – arī Mārtiņbērniem, tāpat kā Helovīna bērneļiem, jādod cienasts.
  4. Dejo! Teju vai svarīgākā Mārtiņu vakara izdarība ir saimnieces deja! Tā nodrošinot sētai svētību un izdošanos ar lopiem un ražu. Saimniecei jādejo istabā, tad jāapdejo ap māju, pagalmu, saimniecību – cik nu pietiek spēka un izturības.
  5. Skaties laiku un zināsi, kā darbus plānot!
  • Ja Mārtiņos sniegs uz jumtiem, būšot gara ziema.
  • Ja šī diena miglaina, gaidāma silta ziema.
  • Ja Mārtiņdienā salst, tad silti būšot Ziemassvētkos.
  • Ja zosis Mārtiņos pa dubļiem staigā, Lieldienās tās slidināšoties pa ledu.

Lasi citur

 

Noderīgi un interesanti

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs

Santa+