• Krāsojam videi un sev saudzīgi, mājai — ilglaicīgi

    Māja
    Ilze Klapere
    Ilze Klapere
    17. augusts, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Mūsdienās pieejams plašs krāsu klāsts, var ieiet jebkurā būvmaterālu veikalā un izvēlēties ķīmiskās krāsas dažnedažādos toņos, taču, ja gribas krāsot pašiem un videi iespējami saudzīgi, savukārt mājai ilglaicīgi, ir vērts izvēlēties dabisku krāsu. Par dabiskajām krāsām konsultē Raituma krāsu darbnīcas vadītājs EDGARS RAITUMS.

    Krāsas koka ēkām jeb darvas krāsas stāsts

    Kokam ir nepieciešama aizsardzība pret sauli, mitrumu, temperatūras svārstībām, tāpēc viena no bieži izmantotām krāsām jau izsenis ir darvas krāsa. Ja koku darvo tikai ar darvu, krāsojums sanāk lāsumains – ēkas apakšā tas ātrāk nomazgāsies, augšpusē būs brūnāks –, taču, pievienojot pigmentu, krāsojums būs vienmērīgāks.

    Darvas krāsas sastāvā tradicionāli ir darva, lineļļa un krāsas pigments, un katra no sastāvdaļām dara savu darbu – darva kopā ar lineļļu iesūcas kokā, taču darva ir elastīgāka, tās molekulas ir mazākas, un tāpēc tā iesūcas dziļāk nekā lineļļa. Savukārt lineļļai piemīt spēja veidot polimēru jeb sacietēt, un tā var noturēt pigmentu. Var krāsot arī ar karstajām darvas krāsām vai arī vārīt tā dēvēto zviedru krāsu, kad karstā ūdenī ieber vara vai dzelzs vitriolu, pievieno miltus,brītiņu pavāra, tad pievieno ūdenī mērktu pigmentu, atkal pavāra un tad vēl mazliet pernicas vai darvas. Šāda krāsa piemērota raupjam kokam – veciem baļķiem, zāģētām koka virsmām utt.

    Darva ir lielisks koka apstrādes līdzeklis, jo spēj labi iesūkties kokā, turklāt ļauj kokam elpot un izdalīt arī lieko mitrumu

    Krāsas apmestām ēkām jeb kaļķa krāsa

    Viens no vienkāršākajiem variantiem, lai nokrāsotu mūra apmetuma mājas ārsienas, ir izmantot kaļķa krāsu. Vecos laikos kaļķu bedrē mēdza iemest pa beigtai vārnai vai citam dzīvniekam, kurus kaļķis saēda un bagātinājās ar dzīvnieku līmi. Mūsdienās kaļķim pievieno celulozi, no koksnes iegūto līmi.

    Kaļķa krāsu var pagatavot mājās, tā pamatā sastāv no dzēstiem un vismaz divus gadus ūdenī izturētiem baltkaļķiem un minerāla pigmenta. Pievienojot dzelzs vitriolu, tam uz apmetuma reaģējot ar kaļķi, iegūst oranži dzeltenu toni.

    Lai apmestas sienas varētu krāsot ar kaļķa krāsām, apmetumam jābūt gana elpojošam un spējīgam uzsūkt ūdeni, tāpēc blīvs betons īsti nederēs. To, cik mitrumuzsūcošas ir sienas, var vienkārši pārbaudīt, pieliekot pie apmetuma slapju pirkstu, – ja mitrums ātri pazūd, tas nozīmē, ka siena to uzsūc labi. ja ne, visdrīzāk apmetums ir krāsots ar krāsu, kura nelaiž ūdeni ne iekšā, ne ārā.

    Svarīgi! Māju jākrāso tā, lai mitrums tiek ārā. Pretējā gadījumā koka māju var sapūdēt no apakšas, bet mūra mājai krāsa ar laiku nāks nost lēveriem

    Cik tas  maksā?

    Kvadrātmetra nokrāsošana ar dabiskām krāsām izmaksā vidēji 2 eiro. Precīzu cenu grūti minēt, jo izmaksas atkarīgas no tā, cik kārtās krāsu klāj un kāda ir krāsa – nesedzošās krāsas sanāks lētāk. Arī tās, protams, koku aizsargās, taču ne tik spēcīgi un ilglaicīgi. ar darvas krāsu koka mājas ārsienas parasti krāso divas reizes. Visdārgākais komponents krāsas sastāvā ir pigments. Zemes toņi ir lētāki, tāpēc arī vēsturiski vairāk izplatīti, savukārt zilie un zaļie pigmenti ir dārgāki, jo jāsintezē mākslīgi.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē