• Kā neapjukt iekštelpu apgaismojuma izvēlē?

    Zelta padomi
    Agnese Dzene
    16. augusts, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Mazos istabas gaismekļus, piemēram, galda un sienas lampas, var iedalīt divās lielās grupās – dizaina un funkcionālajās. Funkcionālās ir darbarūķi, savukārt dizaina lampu primārais uzdevums ir labi izskatīties un papildināt interjeru, taču gadās, ka tās kalpo arī praktiski un ir derīgas lasīšanai vai darbam pie datora. Par apgaismes ierīcēm konsultē KRISTAPS KALNIŅŠ, uzņēmuma I-light valdes loceklis, gaismu eksperts un SERGEJS TJURIKOVS, lampa.lv eksporta menedžeris.

    Lai trāpītu desmitniekā ar lampas izvēli, vispirms konkrēti jādefinē tās izmantojums. Ja vajadzīga galda lampa, jāpadomā, ko pie galda darīsi, piemēram, strādāsi pie datora vai lasīsi grāmatu? Cik tālu atrodas rozete, cik garu vadu vajadzēs? Gribēsi baltu vai dzeltenu gaismu, ar maināmu lampiņu vai iebūvētu LED? Galu galā arī cena nav mazsvarīgs faktors.

    Galda lampa no Ķīnas vai roku darbs?

    Kvalitatīvas galda lampas cena svārstās ap 40–50 eiro. Par tādu naudu nedabūsi mākslas priekšmetu, taču vari tikt pie labas un kvalitatīvas lampas, kas kalpos daudzus gadus. Cenu visvairāk ietekmē gaismekļa dizains un unikalitāte, kā arī veids, kā tas ticis izgatavots.

    Par portugāļu roku darbu jāmaksā vairāki simti eiro, kamēr par Ķīnas konveijera preci – tikai daži desmiti vai pat vēl mazāk. Ja lampa kalpo kā dizaina elements, bet nav roku darbs, cena ir ievērojami mazāka un prece ir pa kabatai daudz plašākam pircēju lokam.

    Kaut arī vairākums Latvijā tirgoto lampu ir izgatavotas Ķīnā, to kvalitāte ievērojami atšķiras. Un tas ir atkarīgs no tā, kura uzņēmuma pārvaldībā ir Ķīnas ražojums: vācu, beļģu vai pašas Ķīnas. Katram uzņēmumam ir savi kvalitātes standarti.

    Plastmasas lampas, protams, ir lētākas, bet metāla – dārgākas. Ja lampu meklē internetveikalā un redzi, ka aprakstā norādīts varš, niķelis, titāns, hroms vai kāds cits materiāls, tad zini, ka tas apzīmē krāsu. Piemēram, vara lampa būs varam raksturīgajā rudi brūnajā krāsā, bet hroma vai titāna – spīdīgi sudrabota. Ja titāna lampa būtu ražota no titāna, tā maksātu tūkstošus.

    Šobrīd topa augšgalu ieņem iebūvētie gaismekļi

    Liela daļa lampu mūsdienās ir ar iebūvētām LED spuldzēm. Tas nozīmē, ka ražotājs lampu jau izveidojis kā nedalāmu gaismas ķermeni – spuldzīti nav iespējams nomainīt. Un te loģiski rodas jautājums: kas notiks, kad spuldzīte izdegs? Vai lampa jāmet ārā? Diemžēl pārsvarā gadījumu tieši tā arī ir. Protams, vienmēr var meklēt elektriķi, kurš pratīs gaismekli salabot, taču visbiežāk tas nav tā vērts. Vienkāršāk un dažkārt arī lētāk ir nopirkt jaunu.

    Pircējam ir tiesības uz divu gadu garantiju, un labā ziņa ir tā, ka lampas reālais kalpošanas laiks bieži vien ir ilgāks. Jaunākajiem modeļiem ražotāji jau dod pat piecu gadu garantiju. To, vai LED spuldze ir maināma vai ne, neprofesionālis pirmajā brīdī var arī nesaprast. Gan maināmās, gan iebūvētās spuldzes izskatās līdzīgi. Izpēti kārtīgi – ja uz iepakojuma norādīts spuldzes patronas tips, piemēram, GU 10, E 27 vai E 14, tad spuldze ir maināma. Ja šādu informāciju neatrod, spuldze ir iebūvēta.

    LED spuldžu pārspēks

    Iebūvētās diodes izkonkurē klasiskās spuldzes, jo piedāvā plašākas iespējas. Piemēram, lampai ar iebūvēto spuldzi var mainīt toņus no dienasgaismas zilganā līdz mājīgam silti dzeltenam tonim, tāpat iespējams variēt ar krāsām – uzlikt zaļu, rozā, zilu vai jebkuru citu krāsu, lai radītu mājoklī vēlamo noskaņu.

    Un pavisam brīnišķīga ir mūsdienīgo lampu iespēja uzlādēt mobilo telefonu – daudzām LED lampām turpat pie pamatnes ir izveidota USB ligzda. Lūk, 21. gadsimts!

    Ņemot vērā, ka spuldžu tirgū regulāri ienāk arvien jaunāki un modernāki risinājumi, iebūvētās LED spuldzes nav ekskluzīvs pirkums. Gaismekļi kļūst arvien lētāki, spožāki un ekonomiskāki. Vēl ne tik sen LED lampa deva niecīgu, blāvu gaismiņu, taču maksāja 40–50 eiro. Mūsdienās par 20–30 eiro var tikt pie gaišām diodēm ar regulējamiem gaismas toņiem.

    Kā labāk izgaismot darbagaldu?

    Katram gaismas tonim ir sava veida iedarbība uz cilvēku, piemēram, dzeltena gaisma raisa omulību, nomierina. Darbam gan labāk izvēlēties tīri balto jeb zilo, dienasgaismu. Ja lampa tiek izvēlēta praktiskām vajadzībām, piemēram, strādāšanai pie galda, jāatrod gaismas avots, kas maksimāli vienmērīgi izgaismo visu darba virsmu. Gaisma nedrīkst būt nedz pārāk vāja, nedz pārāk spilgta, jo neatbilstošs apgaismojums rada pastiprinātu slodzi acīm.

    Turklāt žilbinoši spilgts apgaismojums traucē ilgstoši koncentrēties. Tieši tāpēc gan lasot, gan rakstot, gan veicot cita veida darbus pie galda, ieteicams izkliedēts un maigs apgaismojums.

    Galda lampai vajadzētu izvēlēties 5–13 vatu (W) spuldzi.

    Tikpat svarīgs ir arī lampas pareizs novietojums – gaisma nedrīkst spīdēt sejā vai acīs, tai jāizgaismo darba virsma. Lai izvairītos no ēnām, labročiem lampu iesaka novietot kreisajā pusē, savukārt kreiļiem – labajā. arī ēnas un atspīdumi var radīt papildu slodzi redzei. Vislabāk izvēlēties lampas ar regulējamu augstumu, lai to varētu pielāgot pēc vajadzības. Vienmēr jāatceras, ka galda lampa kalpo kā papildu apgaismojums, tas nedrīkst būt vienīgais gaismas avots telpā. Nevajadzētu lasīt un darboties pie nelielas lampiņas, kamēr pārējā istaba grimst tumsā.

    Maini leņķi, mainot spuldzi

    Pierasts domāt, ka lampas kupols nosaka gaismas krišanas leņķi un platumu, taču, ja iegādāsies lampu ar maināmu LED spuldzi, gaismas staru leņķi varēsi mainīt, piemeklējot īsto spuldzīti. Diemžēl lielajos veikalos tas var izrādīties visai sarežģīti. Pirmkārt, telpu apgaismojums ir pārāk spožs, lai novērtētu, kādu gaismu dod izvēlētā spuldze; otrkārt, var gadīties, ka vienkārši nav lampu, ar kurām izmēģināt. Labāk doties uz kādu mazu bodīti, kur pārdevējs var uzklausīt vēlmes un palīdzēt izvēlēties.

    Portatīvas un kompaktas lampas

    Mūdienās ražotāji pircējus iepriecina ne tikai ar dažādu krāsu gaismiņām, visdažādākajiem gaismu režīmiem un USB ieejām, bet arī ar pārnēsājamām jeb portatīvām lampām. Turklāt vairāku veidu. Ir portatīvā lampa, ko var piespraust pie datora; vēl ir lampa, ko uzlādē līdzīgi kā telefonu un tad novieto tajā vietā, kur nepieciešams. Portatīvās lampas attaisno savu nosaukumu un tiešām mēdz būt ļoti kompaktas – tās iespējams ielikt pat dāmu rokassomiņā un paņemt līdzi.

    Runājot par kompaktumu un vietas taupīšanu, ražotāji piedāvā dažādu veidu piespraužamās jeb pieknaģējamās lampas, ko var ērti un ātri pārvietot, piestiprināt pie virsmām. Tās var noderēt gan darbistabā pie galda, gan guļamistabā pie gultas. Visu to pašu var teikt par pieskrūvējamajām lampām – arī tās neaizņem daudz vietas, turklāt ir stabilākas.

    Kādu gaismu izvēlēties guļamistabā?

    Guļamistabā – dimmējamā gaisma sienas lampas un naktslampiņas pārsvarā kalpo kā dekoratīvs dizaina elements, taču var noderēt arī praktiskiem mērķiem, piemēram, lasīšanai pirms miega. Lai sienas gaismekli pielāgotu apstākļiem, daudzi izvēlas ierīkot slēdzi, ar kuru iespējams dimmēt apgaismojumu – regulēt to no pavisam krēslaina līdz spilgti gaišam. Lai dimmētu, nepieciešama gan speciāli piemērota lampa, gan atbilstošs slēdzis.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē