Plauktiņš pie sienas? Vienkārši!

Izvaicājam meistaru par tik vienkāršu lietu kā plauktu pielikšana un gleznu piekāršana. Vārdu sakot, viss, kas jāzina par sienu sacaurumošanu.
Noderīgs padoms
Dari Pats
17. janvāris

Drukāt

Saglabāt

Foto: Jeremy Levine, flickr.com/jeremylevinedesign
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=18r94QQ10qc" rel="noreferrer nofollow">www.youtube.com/watch?v=18r94QQ10qc</a> Sustainable Systems and Green Materials Sustainable Systems and Green Materials 1) Photovoltaic solar energy system 2) Grey water recycling system - takes water from the -bathroom sinks and showers, and the washing machine, filtering it and pumping it to the fruit trees in the garden 3) Rain water collection system 4) Passive Cooling - uses low windows on the windward side and high windows on the leeward side of the house. Cross ventilation is maximized by eliminating most of the interior walls and aligning windows and sliding glass doors. Ceiling fans are distributed across the ceiling to move the warm air out when there is no natural breeze. 5) In order to reduce the size of the house, we used efficient efficient custom storage system of movable shelves and cabinets runs through the length of the house. This allows for a smaller, but smarter building. 6) Natural Daylighting - uses interior clerestory windows and transoms to allow all of the rooms to borrow light from each other. Materials 1) recycled flooring for the first structure, patched together and left roughly finished. 2) plywood floors for the second structure 3) Ceilings of both structures are plywood, cut into horizontal boards. 4) Composite decking made of recycled content. 5) All of the Interior doors are made of recycled flooring from the existing house 6) Poured in place concrete countertops in the kitchen and bathrooms, use recycled fly ash 8) Non VOC Paints and Stains 9) All plumbing fixtures are low-flow energy efficient 10) All electrical appliances are energy star rated -LED and fluorescent lighting fixtures 11) Ductless Mini-Split HVAC system zoned for maximum efficiency Credits: Jeremy Levine Design Designer: Jeremy Levine, Assoc. AIA, Principal Associate Designer: Jonathon Pickup Structural Engineer: Micheal Ciortea General Contractor: Juan Macias Construction Photography by Tom Bonner

Instrumentu minimums

Līmeņrādis, zīmulis, mērlente, skrūvgriezis, ideālajā variantā – elektriskā skrūvmašīna. Ja plauktiņu plānots likt pie betona, ķieģeļu, rīģipša, keramzīta vai citu tamlīdzīgu materiālu sienām, vajadzēs arī urbjmašīnu. Tāpat urbjmašīna vajadzīga, ja koka sienā stiprina smagu plauktu ar lielām skrūvēm.

Mūsu meistars

Meistars Klāvs Kārkluvalks, galdnieks no Talsiem, amatu apguvis Valdemārpils kokapstrādes meistardarbnīcā Zeļļi.

  • Līdz šim pielicis tik daudz plauktu, ka kopējo skaitu vairs nevar atminēties.
  • Uzskata, ka uz plaukta, kas ar labām skrūvēm pielikts pie stipras sienas, var kaut vai sēdēt.

Ko derīgi zināt, veicot šo darbiņu

Vai plauktu var pielikt pie jebkuras sienas?

Reiz man vaicāja, kādus dībeļus izmantot, lai pie rīģipša sienas pieliktu plauktu no marmora plāksnes. Tas nav prātīgi, jo agri vai vēlu tik smags plaukts izlūzīs no sienas. Lai saprastu, vai plaukts turēsies, jānovērtē tā svars un konkrētās sienas stiprums – šiem lielumiem jābūt samērīgiem.

Pie kādas sienas visvieglāk piestiprināt plauktu?

Skrūves visvieglāk ieskrūvēt kokā – ņem skrūvi un skrūvē tik iekšā. Nav nekā vienkāršāka! Daudz sarežģītāk ir piestiprināt plauktu pie keramzīta, gāzbetona un tamlīdzīgām sienām. Tādos gadījumos skrūves var arī ielīmēt, bet tā jau ir profesionāļu padarīšana.

Kā likt plauktus pie flīzētas sienas?

Tas nav daudz sarežģītāk par plauktu stiprināšanu pie parastas sienas. Iesācējam drošāk būs urbt flīžu šuvju vietās, bet ar labu urbi var taisīt caurumu arī pašā flīzē. Galvenais nosacījums ir labs urbis, jo pretējā gadījumā tas dauzīs sienu un var sabojāt flīzes. Svarīgi ir pielikt plauktu pilnīgi taisni – ja pieskrūvēs šķībi, arī tad flīzes var sākt drupt.

Kā saprast, kādam materiālam paredzēts katrs urbjmašīnas uzgalis, ja pazaudēta instrukcija?

Parasti ir triju veidu urbju uzgaļi, kas attiecīgi paredzēti koka, metāla vai citu cieto virsmu (betona, ķieģeļu u. tml.) urbšanai. Koka urbim ir izteikti spics galiņš, lai urbjot nepazaudētu centru un urbis paliktu vienā punktā. Metāla urbim būs konisks gals, savukārt betona urbi var pazīt pēc tā, ka tam galā ir piemetināts cietmetāla sakausējuma galiņš.

Kādā gadījumā, stiprinot plauktu pie koka sienas, nepieciešama urbjmašīna un dībeļi?

Ja ir pamatīga koka siena no biezām brusām, tad, izmantojot līdz 6 mm platas skrūves, urbšana nav nepieciešama. Savukārt, ja ir smags plaukts ar lieliem stiprinājumiem un attiecīgi arī resnām skrūvēm, arī koka sienā vajag dībeļus. Tāpat tos vajadzēs, ja skrūvi grib ieskrūvēt, piemēram, plānās, dekoratīvās koka līstēs. Bez dībeļa tās var saplaisāt.

Ko darīt, ja caurums sienā sanācis šķībs vai izurbts nepareizā vietā?

Ja kokā izurbts caurums, bet pēc tam saproti, ka to vajadzēja 3 mm pa kreisi, labākais risinājums būs uztaisīt mazu koka tapiņu, iedzīt to iekšā, noķīlēt un blakus taisīt jaunu caurumu. Tapiņu var uztaisīt, malkas pagalei nocērtot mazu stūrīti. Tai obligāti nav jābūt apaļai vai spicai, derēs jebkura forma. Ja tāda kļūda ir gadījusies betonā, šis variants nederēs. Te jau būs sarežģītāk izlabot.

Betonā labākais risinājums būs mēģināt caurumu uztaisīt lielāku, iedzīt tādu pašu koka ķīlīti un blakus likt dībeli. Ķīlis neļaus dībelim kustēties un iet nepareizajā vietā. Vēl viens variants ir aizšpaktelēt caurumu, gaidīt divas dienas, līdz špaktele kārtīgi sacietē, un urbt no jauna, bet tas būs daudz sarežģītāks un laikietilpīgāks risinājums.

Ja vēlas koka plauktu, kādu koku vislabāk izvēlēties?

Viss atkarīgs no vēlmēm, vajadzībām un iespējām. Ja grib pie sienas piestiprināt trīs metrus garu plauktu, izmantojot pēc iespējas mazāk stiprinājumu, jāņem vai nu biezāks vai izturīgāks koks. Ja sāk no neizturīgākā un lētākā gala, pirmās izvēles varētu būt egle un priede, tad seko bērzs, liepa, bet kvalitatīvākajā galā ir osis, ozols.

Ja var atļauties, ieteiktu izturīgāku, bet plānāku koku ar mazāk stiprinājumiem. Ozola un priedes cena atšķiras četras reizes.

Ja vajadzīgs tikai viens dēlītis plauktam, starpība nav tik liela, bet, ja materiāls nepieciešams skapim, summas var atšķirties pat par tūkstoti. Tomēr ozola plaukti nav tik izplatīti, jo interjerā tomēr jāietur vienots stils – nevar uztaisīt visu pārējo no priedes vai egles un pielikt vienu ozola plauktu.

Kāda materiāla plauktus izvēlēties saimniecības telpās, kur galvenais ir praktiskums, nevis izskats? Vai lamināts šādam mērķim būs piemērots?

Lamināts ir ļoti jutīgs pret mitrumu – tas var uzburbt, sākt plaisāt. Labāk ieteiktu izvēlēties finiera saplāksni, kas ir ļoti izturīgs materiāls, jo ir salīmēts no vairākām koka kārtām.

Kā saprast, cik izturīgi būs plaukti?

Plaukta izturībā vienlīdz svarīgs ir gan pats plaukts, gan turētāji, gan skrūves, gan siena, pie kuras to stiprina. Par turētāju un skrūvju izturību vislabāk ir konsultēties ar pārdevējiem specializētajos veikalos. Plauktam paredzēto dēli veikalā uz vietas var pārbaudīt, atstutējot vienu galu pret zemi, otru turot gaisā slīpi un palokot. Ja dēlis lokās, bet jums ir paredzēts uz plaukta likt smagus priekšmetus, labāk to atstāt veikalā.

Vai āķīti, uz kura karina gleznu vai spoguli, var vienkārši ieskrūvēt sienā?

Āķītis ir tā pati skrūve, tikai bez krustiņa galā. Arī skrūvējot āķīti, ir jāpadomā, kā tas turēsies sienā. Ja ir apmesta koka siena un āķīti ieskrūvēs tikai apmetumā, tas neturēsies, tāpat būs ar rīģipsi vai mūra sienu – visticamāk, vajadzēs dībeli. Taču, ja uz āķīša pie mūra sienas grib piekārt tikai gleznu, tam nav jāiztur liela slodze.

Glezna skrūvi velk tikai uz leju, līdz ar to otrs tās gals pēc šūpoles principa spiežas uz augšu un nekur ārā nemūk – ieskrūvē pāris centimetru dziļumā, un turēsies.

Process soli pa solim

  1. Ar mērlentes un līmeņrāža palīdzību nomēra plaukta atrašanās vietu.
  2. Ar zīmuli atzīmē punktus, kuros plauktu stiprinās pie sienas.
  3. Ja plauktu stiprina pie betona, ķieģeļa, rīģipša, metāla u. tml. sienām, ar urbjmašīnu izurbj caurumus dībeļiem.
  4. Ievieto sienā dībeļus.
  5. Ar pirmajām skrūvēm piestiprina pie sienas plaukta turētājus.
  6. Ar nākamajām skrūvēm pieskrūvē pašu plauktu.
  7. Iekārto plauktu.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs