• Kārtīgās gerberas Nacionālā botāniskā dārza slavas zālē

    7. aprīlis, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Gvido Kajons
    Divdesmit piecas – tik daudzas gerberu šķirnes un kloni izpelnījušies vietu Nacionālā botāniskā dārza slavas zālē. Kā gerberas nonāca līdz Latvijai un kur tās apskatīt.

    Dabā gerberas aug Āfrikas un Āzijas tropiskajos apgabalos. Tie ir asteru dzimtas (Asteraceae) gerberu (Gerbera) ģints augi. Uz Eiropu tika atvestas 1878. gadā, šķirņu veidošana sākta 1891. gadā. Puķu valodā gerbera nozīmējot – kopā ar tevi viss šķiet skaistāks. Tiesa, tās neasociējas ar kaislīgu mīlestību, neprātu. Gerberas ir ļoti kārtīgas.

    Vietējās, Latvijas

    Gerberām vajag gaismu 12–14 stundu dienā, siltumu ap 20 grādiem un pietiekamu mitrumu – tad tās var ziedēt kaut visu gadu. Taču atvestās ārzemju šķirnes mūsu siltumnīcās īsti labi nejutās. Vajadzēja radīt savējās – apstākļu ziņā ne tik prasīgas. Arī ar stingriem kātiem, kas gerberām ir tikpat svarīgi kā skaistie ziedi. Vietējās šķirnes veido kopš 1972. gada. Un ar tik bagātīgu krāsu paleti kā reti kurām puķēm – no tīri baltas līdz tumši sarkanai, dzeltenas, oranžas, violetas, maigi krēmīgas un romantiski rozā!

    Latvijā gerberas audzē kopš 1960. gadu beigām. To introdukciju uzsāka Velta Zvirgzdiņa, apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni.

    Leģenda – Gundega Muceniece Viņai Latvijas gerberu šķirņu izveidošanā bijis vislielākais nopelns, arī savu doktora disertāciju Gundega rakstīja par gerberām. Pagājušā gadsimta 70. un 80. gados gerberas audzēja gan tolaik slavenajā Rīgas ziedā, gan Carnikavā, gan citu kolhozu dārzniecībās. Selekcionāri apbalvoja gan ar Vissavienības Tautas saimniecības sasniegumu izstādes zelta medaļām, gan LPSR Valsts prēmiju. Gerberu šķirņu veidošanā piedalījās arī Māra Pinta. 44 gadus. Bioloģe, segto platību krāšņumaugu pētniece Lauma Ozoliņa Nacionālajā botāniskajā dārzā strādā kopš 1974. gada un pašlaik rūpējas par gerberu kolekciju. Izveidojusi vairākas gerberu šķirnes – arī Zelda (2004) un Una (2007).

    Kura ilgāk ziedēs vāzē?

    Izvēloties gerberas, jāpievērš uzmanība viducim, kur atrodas stobrziedi. Zieds vāzē ilgāk saglabās savu skaistumu, ja tam būs atvērušās tikai pāris ziedputekšņu rindas.

    Kur apskatīt?

    Nacionālā botāniskā dārzā kolekcijā ir ap 120 dažādību – vietējo un ārzemju šķirņu. Zied visu gadu, tomēr viskrāšņāk – no aprīļa līdz oktobrim, kad pietiek siltuma un gaismas.  Aplūkojamas gan tikai caur oranžērijas stikla sienu.

    Salaspils  ir vieta vistālāk ziemeļos, kur nodarbojas ar gerberu selekciju.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē