Dārza karaliene dālija

Dālija
Anija Pelūde
2. oktobris, 2018
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: no izdevniecības žurnāls Santa arhīva
Ziedu valoda (florigrāfija), īpaši populāra bija Anglijā Viktorijas laikmetā, kad ar ziediem un puķu pušķiem tika nodoti šifrēti ziņojumi par jūtām. Dālijas nozīmēja – laba gaume. Ieaudzē tās arī savā dārzā!

Varbūt Jorģīne?

Savvaļā dālijas sastopamas Centrālamerikā, kur tās ir daudzgadīgie lakstaugi, bet mūsdienu dālijas pirmsākumi meklējami 1789. gadā, kad Meksikas botāniskā dārza direktors Visente Servantess aizsūtīja dāliju sēklas Madrides karaliskā botāniskā dārza direktoram Abem Kavaniljesam. Drīz dāliju sēklas pa dažādiem ceļiem nonāca arī citās valstīs. Publikācijā pirmā pētītā savvaļas dāliju suga tika nosaukta par Dahlia pinnata – par godu zviedru botāniķim Andreasam Dālam. Tā cēlies vārds dālija. Nosaukums ģeorģīne vai jorģīne parādījās vēlāk Vācijā, tā šo puķi nodēvēja vācu botāniķis Vildenovs savā 1803. gadā publicētajā darbā, godinot sava drauga – Pēterburgas profesora Georgi – piemiņu.

Kas patīk?

  • Saulaina vieta. Vēlams, lai saule dālijas apspīd vismaz 8 stundas dienā, bet viskarstākajā laikā lai ir viegli noēnotas.
  • Silta un pietiekami mitra augsne, pH 6,5–7,5.
  • Augsnes pakāpeniska pieraušana, lai rudens pusē veidojas neliels uzbērums, kas pasargā gumus no pārliekas izmirkšanas rudens lietavās.
Lai griezti dāliju ziedi ilgāk saglabātos, kāti jāapplaucē verdošā ūdenī. Un vislabāk tos griezt, kad ziedi pilnībā izplaukuši.

Kad norakt?

Gumu nobriešanai nepieciešams, lai ilgāku periodu pieturētos vēss laiks, it sevišķi naktīs. Tāpēc septembra sākumā nosalušas dālijas jānorok tikai pēc 2 nedēļām. Oktobra sākumā var droši norakt pat nenosalušas dālijas – gumi būs nobrieduši. Nosalušos stublājus nogriež īsi pirms gumu rakšanas. Gumiem bīstama ir sasalšana.

Kur apskatīt?

  • Salaspilī Nacionālajā botāniskajā dārzā zied vairāk nekā 360 šķirņu, tostarp 90 Latvijas selekcionāru radītās.
  • Latvijas Universitātes Botāniskā dārza ekspozīcijā var apskatīt aptuveni 300 šķirņu dālijas, arī četras sugas: Dahlia imperialis, Dahlia coccinea, Dahlia merckii, Dahlia sherffii, kas savvaļā aug Meksikā.
  • Aivara Baroniņa dārzā vairāk nekā 500 šķirņu. Iepriekš jāpiesakās pa tālruni 29130650.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

 

Noderīgi un interesanti

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs