Pirksi kūdru? Atrodi vislabāko!

Lai izvēlētos piemērotāko kūdru, jāpievērš uzmanība substrāta sastāvam un marķējumam.
Dārzs
IEVAS Padomu Avīze
24. maijs

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock

5 pazīmes, pēc kurām izvēlēties kūdras substrātu

Kūdras frakcija. Visu sēklu sējai vislabāk der kūdra ar šķiedru garumu 0–7 mm. Šķiedru garums 0–40 mm īsti neder sējai, bet ir piemērots lielāko dēstu vai telpaugu audzēšanai.

Barības elementi. Parasti to parāda apzīmējumi NPK saturs vai Pievienotais mēslojuma daudzums. Dārzeņu dēstu audzēšanai piemērotāki būs tādi substrāti, kuriem pievienoti vismaz 1,5 kg kompleksā mēslojuma ar mikroelementiem uz 1 m3 kūdras. Ja norādīts barības elementu saturs (mg/l), jāizvairās no substrātiem, kur viena elementa diapazons ir ļoti plašs, piemēram, K (kālijs) 220–400; šāda amplitūda nesniedz precīzu informāciju par substrātā esošās vielas daudzumu.

Mitrums. Sausu kūdru  ir vieglāk nogādāt līdz mājām un var ilgāk uzglabāt. Diemžēl vairākums amatieriem paredzēto kūdras un augsnes substrātu ļoti bieži ir dabiski mitri. Tas nozīmē, ka šos substrātus nedrīkst ilgi uzglabāt, it sevišķi siltumā, jo tajos aktīvi darbojas mikroorganismi, kas patērē kūdrā esošos barības elementus un veicina organisko vielu noārdīšanos.

 pH. Norāda augsnes skābuma reakciju. Lielākajai daļai dārza augu derēs pH neitrāla un sārmaina augsne (5,5–7,5 pH), bet acālijām, rododendriem, skujkokiem, kultūrmellenēm un dzērvenēm ir nepieciešama skābāka augsne – pH 4,5–5,2.

EC. Ar simbolu EC (electrocunductivity – angļu val.) apzīmē kopējo sāļu koncentrāciju jeb elektrovadītspēju. Šo rādītāju izsaka milisīmensos (mS) uz 1 cm. Dažkārt marķējumos norāda arī mS/m – tādā gadījumā skaitlis jāizdala ar 100, lai pārvērstu mS/cm. Puķu sēklu sēšanai vajadzīgs substrāts ar EC, kas mazāks par 1 mS/cm, optimāli 0,7–0,8 mS/cm, bet dārzeņu dēstus var audzēt substrātā ar EC 1,5–2,5 mS/cm. Ja marķējumā ir norādīts, ka EC ir mazāks par 0,6–0,7 mS/cm, tas jau nozīmē, ka augus jāsāk mēslot tūlīt pēc uzdīgšanas, jo barības elementu krājumi substrātā ir niecīgi.

Zināšanai! Ražotāji marķē savu produkciju vienlaikus vairākās valodās, tāpēc ir lietderīgi salīdzināt to saturu. Pat ja neizproti, ko nozīmē dažādi apzīmējumi, ir vērts tos salīdzināt. Mēdz gadīties, ka ražotājs vienā vietā norāda pH 5,5–6,5, bet citā – pH 5,2–6,0, un tas jau vieš aizdomas par substrāta kvalitāti.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs