Kad un kā apgriezt egles?

Skuju koki
Anija Pelūde
Anija Pelūde
21. septembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: pixabay
Vai egles nepieciešams apgriezt? Cik daudz un kad to labāk darīt? Kā kopt parastās un melnās egles? Atbild AS Latvijas valsts meži Kalsnavas arborētuma dendroloģe Benita Rudzīte.

Ja egles iegādātas kokaudzētavā un nesen, tās apgriezt nav vajadzīgs. Vienīgi tad, ja ir kādi atmiruši vai bojāti zari. Jo parastai eglei (Picea abies) Ohlendorffi, kas izaug līdz 4 metriem, jau pašai dabiski ir koniski noapaļota vainaga forma, un, apgriežot zarus, mēdz gadīties, ka tā izmainās. Varētu griezt ļoti zemos zarus no apakšas, ja tie traucē turpmākai apkopšanai.

Melnajai eglei (Picea mariana) Aurea, kurai pavasarī skujas ir dzeltenas, bet pakāpeniski kļūst zaļas, parasti veidojas blīvs, piramidāls vainags. Bet ar tās apgriešanu ļoti jāuzmanās, jo pēc apgriešanas sveķu smarža pievilina tieši melnajai eglei bīstamo kaitēkli lielo lūksngrauzi. Es ieteiktu melno egli labāk neaiztikt, ja tai nav atmirušo zaru.

Par parastajām eglītēm (Picea abies), kas nestas no meža… Ja gribas, lai izaug dižegle, tad jāstāda kā soliters un vajadzīga lielāka vieta. Ja stāda grupā, tad var piegriezt atkarībā no nākotnes plāniem. Lai parastām eglēm piešķirtu noteiktu formu, ierobežotu to augšanu un veicinātu zarošanos, tās jāapgriež jau kopš mazotnes un regulāri.

Labākais egļu veidošanas laiks ir miera periods, kad kļūst vēss. Tātad no novembra līdz februārim, martam.

Parasti eglēm īsina uz sāniem augošos zarus, atstājot aptuveni 1–1,5 centimetrus garu gabalu virs zaru posma vai pumpura. Jaunajām eglītēm, kuru augšējie zari tiecas veidot vairākas galotnes, atstāj tikai vienu centrālo. Galveno galotni parasti neīsina. Izņēmums varētu būt tad, ja vēlas eglei piešķirt ieapaļu formu.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

 

 

Privātā Dzīve

Vairāk

Receptes

Vairāk

Veselība

Vairāk

Ieva

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+