Kas jūnijā jādara ar kokiem un krūmiem

Darbi jūnijā
Andrejs Svilāns
1. janvāris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: pixabay
Jūnijs ir mēnesis, kad dārzs kuplo un zeļ, tāpēc laiks parūpēties ne tikai par augiem, bet arī apkopt kokus un krūmus. Jūnijā apgriez kokus un krūmus, kuriem ziedi veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem, mēslo un stādi.
  • Ja maija sākuma vasarīgais karstums ir zālei ļāvis sasniegt augšanas ātruma rekordus, jūniju var nākties pavadīt gan zāles pļaušanas, gan nezāļu ravēšanas zīmē. Arī apdobēs ap košumkrūmiem.
  • Iespējami drīz pēc noziedēšanas jāveic kopšanas darbi – formējam pavasarī vai vasaras sākumā balti ziedošo Vanhuta (Spiraea x vanhouttei), pelēkās (S. x cinerea), Niponas (S. nipponica), asās spirejas (S. x arguta) stādījumus. Arī forsītijas (Forsythia), fizokarpus (Physocarpus), deicijas (Deutzia), neīstos jasmīnus jeb filadelfus (Philadelphus). Iemesls gaužām vienkāršs – šīm kultūrām ziedi veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem, un šie dzinumi sāk intensīvi augt pēc auga noziedēšanas. Ja augu frizēsim vēlāk, nākamgad tā ziedēšana būs krietni nabagāka.
  • Šī paša iemesla dēļ nevajadzētu skopoties arī ar kādu lēni šķīstošā kompleksā mēslojuma sauju noziedējušiem košumkrūmiem vai noražojušiem ogulājiem pēc ražas novākšanas – lai aug spēcīgi jaunie dzinumi, lai ieriešas ziedpumpuri. Atcerēsimies, ka pamats nākamā gada ziedēšanas krāšņumam un ražai daudzām kultūrām tiek likts jau šī gada jūnijā!
  • Arī rododendri pēc noziedēšanas jāpabaro.
Jūnijs ir īstais vīnogulāju stādīšanas laiks.
  • Tikko iestādītiem kokiem un krūmiem uz sakņu zonas uzber visparastākās kūdras (ja augam vajadzīga bāziska vide, tad kaļķoto kūdru) vai mizu mulčas kārtiņu, kas palīdz saglabāt mitrumu, – augs par to būs tikai pateicīgs.
  • Sākas ēdamo sausseržu ražas laiks. Ja sausseržu dārzā vēl nav – nopērc kādu pārīti, podiņā ar visām ogām! Šobrīd un joprojām tā ir visagrākā ogulāju kultūra Latvijā.
  • Līgo vakarā, griežot meijas, pateicies kokam. Nekad nelauz galotni!

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Noderīgi un interesanti

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs