• Kas aprīlī jādara augļu un ogu dārzā?

    Darbi aprīlī
    Ilze Grāvīte
    4. aprīlis, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: pixabay
    Aprīlī laiks stādīt kokus un krūmus, veidot to vainagus. Atceries, ka mostas ne tikai augi, bet arī kukaiņi, tāpēc jāpieskata, vai tie nerada bojājumus ogulājiem.
    • Ja koku stumbriem un resnāko zaru pamatnēm radušies saules apdegumi un sala plaisas, jāapstrādā brūces.
    • Aprīlis ir arī koku un krūmu stādīšanas laiks. To vajadzētu darīt pēc iespējas agrāk – kamēr augsnē vēl saglabājušies sniega kušanas ūdeņi.
    • Svarīgi ievērot stādīšanas dziļumu. Krūmiem tas ir 5–10 cm dziļāk, nekā auguši (vieglākās augsnēs dziļāk, smagākās – seklāk), lai uzlabotu krūma augšanas sparu. Pēc iestādīšanas krūma zari jāapgriež, atstājot 2–3 pumpurus virs augsnes. Stādot augļu kokus, svarīgi zināt, kāds ir potcelms. To vislabāk var noskaidrot pēc augu pases vai jautājot stādu tirgotājam. Ja ir augumu samazinošs potcelms, tad potējuma vietu stādi virs augsnes virskārtas (jāparedz, ka augsne pēc stādīšanas nosēžas, un jāzina, vai lietosi mulču). Ja potējuma vieta tiks piesegta, tā sāks sakņoties un koka auguma samazinošās īpašības zudīs. Ja kokam ir sēklaudžu potcelms, tad potējuma vietu stādi nedaudz zem augsnes virskārtas. Tas ir ļoti būtiski plūmēm, lai Kaukāza plūme, kas pārsvarā tiek izmantota kā potcelms, nedzītu sakņu atvases.
    • Dažkārt pastiprināta atvašu veidošanās var norādīt uz stumbra ziemas bojājumiem, kas traucē normālai barības vielu plūsmai. Tad vajadzētu apskatīt stumbrus – varbūt jāveic brūču kopšana.
    • Iegādājoties stādus, vēro laika apstākļus un aplūko augu saknes. Pavasara saulē un vējā kailsakņu stādiem saknes žūst ļoti strauji, un bieži vien tas ir iemesls, kāpēc augi pēc iestādīšanas nīkuļo. Ja stādi augus no podiem, pievērs uzmanību, vai augsne podā nav sausa, – tad pirms stādīšanas to vajadzētu ūdens traukā izmērcēt. Sausu sakņu kamolu pēc iestādīšanas salaistīt ir grūti, un augs var aiziet bojā.
    • Visiem augļu kokiem un ogulājiem vari dot mēslojumu (gan organisko, gan minerālo – pēc ieskatiem), ja ir tāda vajadzība. Spēcīgi augošie augi nav obligāti jāmēslo, jo tas vēl vairāk rosinās augšanu, un pārmēsloti augi bieži vien var būt kādas slimības cēlonis.
    • Aprīlī veido augļu koku vainagus vecākiem kokiem. Pirmie sāks ziedēt persiki un aprikozes – tad tiem veic vainagu veidošanu, jo labi var redzēt sala bojātos un liekos zarus.
    • Avenēm, kazenēm uzsien jaunos dzinumus, lai, sākot ražot, ogas tos nenoliec.
    • Zemenēm jānovāc vecās lapas, jāuzirdina apdobes.
    • Apdobju agra irdināšana samazinās gan kailgliemežu, gan kaitēkļu savairošanos.
    • Ja gatavoti vai ir sprausti spraudeņi, būtu jāpārskata, vai pavasara vējš nav izveidojis augsnes garozu – to uzirdini.
    • Sākot ziedēt upenēm un jāņogām, jāpievērš uzmanība stiklspārņa bojājumiem – ja redzami pēkšņi vīstoši zari, tos pēc iespējas ātrāk vajadzētu izgriezt un sadedzināt. Tad pastāv lielākas iespējas, ka zarā mītošais kāpurs tiks notverts. Vēlāk kāpuri izgrauzīsies no zara un ielīdīs augsnē.
    • Agri pavasarī pārrokot komposta kaudzes, dažkārt var iznīcināt tur ziemas guļā mītošos kaitēkļus un to kāpurus (maijvaboles, zemesvēžus u. c.).

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē