Ieaudzē dārzā savvaļas ķiploku jeb Pašai savi lakši

Laksis
Līga Patmalniece
29. aprīlis, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Pavasarī pēc lietus mežā tie tik kārdinoši smaržo, ka gribas tādu arī sev. Pieredzē dalās LINDA ALHIMOVIČA, zemnieku saimniecības Kalnābeles saimniece.

Savvaļas ķiploku (Allium ursinum) mēdz dēvēt arī par mežloku, kazu ķiploku, laksi, un Latvijā tā ir reta, īpaši aizsargājama suga, kas iekļauta arī Latvijas Sarkanajā grāmatā. Tāpēc – plūkt, griezt vai rakt šo augu savvaļā ir aizliegts. Taču, nedaudz papūloties, šo savvaļnieku iespējams izaudzēt arī savā garšaugu dobītē.

Kāpēc patīk?

Mēs savā saimniecībā mežlokus dārzā audzējam jau trīs gadus. Zināms, ka augs vislabāk jūtas ēnainās un mitrās vietās, taču mana pieredze rāda, ka tas nav noteicošais. Lakši manā dārzā jūtas ļoti labi, iestādīti starp ābelēm, kur nav ne ļoti ēnains, ne mitrs. Karstā saulē un smilšainā augsnē gan savvaļas ķiplokiem nepatiks. Mēs speciālas dobes netaisījām, sastādījām tāpat – maksimāli dabiskā vidē. Tikai pirms tam augsni ielabojām ar kūdru.

Sākumā mēģinājām izaudzēt mežalokus no Latvijā pirktajām sēklām, tomēr tas neizdevās. Labāki rezultāti bija ar sēklām, ko mums atveda no Krievijas.

Kad augs jau ieaudzis, turpmāk pavairot ir vienkārši – tikai ļaut izziedēt un izsēties sēklām. Vislabāk – noēnotā vietā, no nezālēm tīrā, ar kūdru ielabotā augsnē. Nākamajā gadā – maijā, jūnijā – stādiņi jāizpiķē, un tad tos stāda aptuveni 25 × 25 cm attālumā. Līdz nākamajam gadam laksis saaugs kuplāks un stādu varēs atkal izdalīt.

Nesajauc savvaļas ķiploku ar maijpuķītēm vai vēlziedēm! Leknās, garenās lapas pēc izskata ir ļoti līdzīgas.

Kad mežloki nozied un sēklas izsējas, lapas nopļauju, lai visas barības vielas tiek saknēm, sīpoliem. Šogad dabā viss notiek mazliet vēlāk, jo pavasaris ir auksts un mūsu lakšiem vēl aprīļa sākumā nebija izlīdis neviens asniņš.

Tā kā laksis pēc būtības ir savvaļas augs, dārzā tas ir viegli audzējams – nav ne prasīgs, ne kaprīzs. Pavasarī augsne parasti ir pietiekami mitra, tāpēc nekādas papildu rūpes nav nepieciešamas, arī nelaistu un nemēsloju.

Kā izmantot?

Lietojams plaši – pievieno salātiem, izmanto kā garšaugu pie zupām, gatavo pesto, saldē. Ēdamas ir gan mežloku lapas, gan ziedi.

Lakši satur daudz ēterisko eļļu, antioksidantus, fermentus, vitamīnus un minerālvielas. Tiem iemīt arī izteikta pretiekaisuma iedarbība. Ja lakšus uzturā lieto regulāri, tie palīdzot pazemināt paaugstinātu asinspiedienu un holesterīna līmeni asinīs.

Ja gribi pārdot…

Tā kā laksis ir aizsargājams augs, ja gribi tā lapas pārdot tirgū, vispirms pašvaldībā jāizņem izziņa, kas apliecina, ka augs ir audzēts tavā dārzā, nevis ievākts savvaļā. Pircējam ir tiesības pieprasīt uzrādīt šo izziņu. Un arī vides inspektoram.

Par lakšu plūkšanu savvaļā draud sods 15 – 700 eiro.

Lakša CV

  • Sīpola radinieks, savvaļā sastopams leknos platlapju mežos un krūmājos upju ielejās.
  • Raksturīgas divas lancetiskas lapas, kas līdzīgas maijpuķīšu lapām, bet pazemē paslēpies sīpols.
  • Zied baltiem ziediem maija beigās un jūnija sākumā. Tieši ziedēšanas laikā lakši spēcīgi smaržo pēc ķiplokiem.

Kur nopirkt sēklas un stādus?

Internetveikalos:

Stādus tirgo aprīļa otrajā pusē un maijā:

– Rīgas Centrāltirgū;

– Latvijas Stādu parādē (šogad 4.-5. maijā Siguldā)

– z/s Baltiņi Vecumnieku novadā.

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs