• Burkāni visās varavīksnes krāsās

    Dārzs
    Mārīte Gailīte
    15. augusts, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Miks Užāns
    Uzzini, kur nopirkt krāsaino burkānu sēklas, un pamēģini izaudzēt tādus arī savā dārzā. Skaidro MĀRĪTE GAILĪTE, agronome un dārzeņkopības nozares eksperte.

    Burkānu vizītkarte

    Burkānu (Daucus carota) dzimtene ir Afganistāna un Dienvidaustrumāzija, bet uz Eiropu tie atceļoja aptuveni 12.–13. gadsimtā. Tie bija gaiši dzelteni, gandrīz balti, un tieši tādas šķirnes vēl joprojām ir populāras daudzās Āzijas valstīs. Laika gaitā jau Eiropā, proti, Holandē, tika atlasītas formas ar košāk oranžu krāsu, un no tām tika izveidotas populāras tautas selekcijas šķirnes, vēlāk hibrīdi. Pirmās oranžās šķirnes ar konisko sakni tika izveidotas 1618. gadā, bet cilindriskie burkāni ar garām saknēm parādījās mazliet vēlāk, 1621. gadā. Tikai 19. gadsimta beigās tika selekcionēti pirmie Nantes burkāni – šobrīd pati populārākā šķirņu un hibrīdu grupa visā Eiropā. Tos var pazīt pēc cilindriskas saknes ar noapaļotu galu, tie ir koši oranžā krāsā un ar augstu cukura saturu.

    Krāsu ietekmē arī augsne

    Tiesa, burkāna saknes krāsa atkarīga arī no audzēšanas apstākļiem. Parasti smagākā augsnē tā pati šķirne veido košākas krāsas sakni nekā smiltīs. Tāpat krāsa atkarīga no augsnes skābuma reakcijas jeb pH līmeņa. Jo zemāks pH, jo burkāni košāki. Krāsas intensitāti ietekmē arī augu nodrošinājums ar mikroelementiem.

    Krāsainos burkānus audzē tieši tāpat kā tradicionālos.

    Ja saknes augšdaļa izceļas virs zemes, gaismā sāk veidoties hlorofils, un tā kļūst zaļa. Ir izveidoti hibrīdi, kuri zaļo pieri neveido, jo saknes ir pilnīgi iegremdētas augsnē un virs tās neizceļas. Pārmitrā vai tādā augsnē, kas stipri sablīvējusies, saknēm trūkst gaisa, un tās iegūst violetu krāsu. Visbiežāk violeta kļūst tieši pieres daļa. Gan zaļās, gan violetās sakņu daļas nav tik garšīgas, kā vajadzētu, tāpēc, audzējot šādas šķirnes pārstrādei, ražotāji pirms pārdošanas nogriež saknes augšu un nosūta pārdošanai apgrieztas saknes. Dažās valstīs sakņu pieres nopļauj kopā ar lapām pat pirms ražas novākšanas.

    Katram savs labumiņš

    Tomēr katru trūkumu var pārvērst par trumpi. Tieši tā notika arī ar krāsainajiem burkāniem. Relatīvi nesen – šī gadsimta pirmajā desmitgadē – tirgū sāka parādīties burkānu hibrīdi ar neierastu sakņu krāsu: baltu, dzeltenu, violetu un pat sarkanu. Tie atšķiras arī pēc garšas un bioloģiski aktīvu vielu satura.

    No salātiem līdz spageti

    Krāsainos burkānus audzē arī daži Latvijas zemnieki un piedāvā tos lielveikalos. No tiem var pagatavot raibu raibos salātus vai biezeni, bet var sagriezt stienīšos un pasniegt ar mērcēm ballītē vai piknikā. Tie labi noderēs arī bērnu svētkos, jo izskatīsies atraktīvāk. Interesanti, ka selekcionāri izveidojuši burkānu hibrīdus speciāli plova gatavošanai. Tajās valstīs, kur plovu ēd daudz un bieži, ir svarīgi, lai ēdienam būtu tradicionāla krāsa. Mūsu koši oranžie burkāni tam neder, tiem jābūt dzelteniem. Krāsaino burkānu sulu mēdz izmantot makaronu un pastu iekrāsošanai, bet pirms dažiem gadiem kāda itāļu firma sāka ražot veģetāros spageti no plānām burkānu lentītēm. Pašlaik tādu produktu piedāvā jau vairākas firmas visā pasaulē. Laba alternatīva tiem, kas nepanes glutēnu, kā arī vienkārši interesants produkts.

    • Baltie 

    Saknes gludas, ar maigu garšu. Satur vielas, kas kopā ar augu šķiedrvielām aizsargā organismu pret taisnās zarnas vēzi. Tāpat tās mazina insulta risku un lieliski noder tiem, kam ir alerģija pret karotīnu.

    • Violetie

    Garša ar zemes un piparu notīm. Satur antociānus – spēcīgus antioksidantus, kas atjauno kolagēnu un aizsargā organismu no brīvo radikāļu kaitīgās ietekmes. Antociāni palīdz novērst sirds bojājumus, aizkavējot asins sabiezināšanos un stiprinot asinsvadus.

    • Dzeltenie

    Tie ir vissaldākie krāsaino burkānu saišķī. Satur luteīnu – dzeltenu pigmentu, kas veicina sirds un asinsvadu veselību.

    • Oranžie

    Saldi, atsvaidzinoši un kraukšķīgi. Satur beta karotīnu, kas mūsu organismā pārtop A vitamīnā. Tas ir svarīgākais vitamīns acu un ādas veselībai un imūnsistēmas uzturēšanai.

    • Sarkanie

    Garša līdzīga oranžajiem. Satur likopēnu, kas spēj novērst sirds slimības un vairākas vēža formas, ieskaitot prostatas vēzi.

    Kur un kādas sēklas pirkt?

    Kurzemes sēklas. 2017. gadā amatieru sēklu sīkpakās piedāvāja tikai divus krāsaino burkānu hibrīdus, ko radījusi holandiešu firma Bejo – pašlaik viena no vadošajām firmām pasaulē burkānu selekcijā.

    • Deep Purple F1. Saknes tumši violetas, ar gandrīz baltu serdi. Ļoti augsts luteīna saturs. Izaug vidēji 135 dienās pēc uzdīgšanas.
    • Rainbow F1. Šis ir ļoti neparasts, strauji augošs hibrīds. No vienas sēklu paciņas izaug vairāku krāsu burkāni – no baltiem un dzelteniem līdz gaiši un tumši oranžiem. Veido krāsaino burkānu saišķus!

    Jonnyseeds.com. Piedāvā gan pašu veidotus, gan Bejo hibrīdus.

    • Purple Haze F1. Saknes koši violetas, ļoti garšīgas gan svaigas, gan termiski apstrādātas. Apvieno violetu mizu ar koši oranžu serdi un saldu garšu. Tiesa, termiski apstrādājot, krāsa izbalē. Saknes ap 25 cm garas, koniskas, gluda virsma, maza serde. Šo hibrīdu pieskaita Imperatora (Emperor) tipa burkāniem, kaut gan salīdzinājumā ar īsto Imperatora sakni tā ir nedaudz par īsu.
    • White Satin F1. Saknes baltā krāsā, kraukšķīgas, saldas. Šīs hibrīds apvieno Nantes un Imperatora tipu pazīmes, saknes cilindriskas, ap 25 cm garas. Hibrīds labi pielāgojas grūtiem audzēšanas apstākļiem.
    • Yellowbunch F1. Saknes ap 20 cm garas, koniskas, pilnīgi dzeltenā krāsā. Šīm hibrīdam piemīt izturība pret lapu sausplankumainību (Alternaria dauci), tāpēc ražu vieglāk novākt (lapas nenotrūkst no saknēm). Arī mazāk bojājas uzglabājot.
    • Yellow Sun (F1). Šis hibrīds pieder Kuroda burkānu tipam un veido lielas, koniskas saknes, 15–18 cm garas, ar platu serdi. Mīkstuma un serdes krāsa ir dzeltena, garša ļoti laba, salda. Svarīgi zināt, ka šis hibrīds ir jutīgs pret salnām un, pāragri sēts, mēdz izziedēt.
    • Malbec F1. Saknes ap 25 cm garas, slaidas, sarkanā krāsā, ar sarkanu serdi. Ļoti labi izskatās kopā ar citu krāsu burkāniem.

    Thompson-morgan.com. Amatieriem labi pazīstama firma, kas arī piedāvā krāsainos burkānus.

    • Purple Sun F1. Saknes violetas, ar dzeltenu serdi, ļoti garšīgas. Satur daudz antioksidantu, tāpēc sula sanāk sevišķi veselīga. Paši augi ir izturīgi pret slimībām, tāpēc labi piemēroti audzēšanai mazdārzā.
    • Sweet Imperator Mix F1. Tas ir sešu burkānu hibrīdu maisījums, tāpēc no vienas sēklu pakas sanāk krāsu palete: koši oranža, krēmīga, balta, koši dzeltena, tumši violeta un koši sarkana. Visas saknes ap 25 cm garas, Imperatora tipa. Prieks ne tikai acīm, bet arī garšas kārpiņām, jo katrai krāsai ir atšķirīga garša. Šos burkānus var izaudzēt arī dziļā podā vai spainī uz lodžijas vai terases.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē