• Ārsti šokā: Skaistumkopšanas un estētiskās medicīnas «ēnas puse»

  Ārsti šokā
  Anija Pelūde
  Anija Pelūde
  26. aprīlis, 2023
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pexels
  Veselības aprūpes darba devēju asociācija kopā ar Latvijas Estētiskās medicīnas asociāciju un Latvijas Kosmētiķu un kosmetologu asociāciju uzsākusi atklātu informatīvo cīņu par tavu veselību, skaistumu un dzīvību ar tiem negodīgajiem, kas dažādas skaistumkopšanas un estētiskās medicīnas procedūras patlaban veic, izmantojot prasībām neatbilstošas un pat bīstamas iekārtas, nelegālas un nesertificētas. Atver acis – tādas Latvijā ir, un mēs pašas tās izmantojam. Diemžēl.

  Konsultē:

  • Māris Rēvalds 
   Ārsts, Veselības aprūpes darba devēju asociācijas valdes priekšsēdētājs.
  • Arnis Kaktiņš 
   Sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS vadītājs.

  Redzot, ka skaistumkopšanas un estētiskās medicīnas nozarei pēdējos piecos, sešos gados sākusies zvaigžņu stunda – tā burtiski uzplaukst un šo speciālistu pakalpojumi kļūst arvien pieprasītāki –, šo zelta brīdi iecerējuši izmantot arī daudzi bezatbildīgi ātras un vieglas peļņas tīkotāji. Un, kā skaidro Māris Rēvalds, šodien neviens šiem darboņiem netraucē likt lietā visvisādus negodīgus, neētiskus, manipulatīvus trikus – patiesībā mušpapīru, ar ko piesaistīt klientus, pārsvarā sievietes. Piemēram, šādiem nesertificētajiem pakalpojumu sniedzējiem ļoti raksturīgs ir maldinošs mārketings. Savu uzņēmumu nosaukumos viņi apzināti izmanto tādus vārdus vai to atvasinājumus kā medi vai klīnika, lai gan tiem ar medicīnu nav nekāda sakara. Ļoti aktīvi, pat uzbrūkoši – sociālajos tīklos tiek iepludināts milzīgs daudzums reklāmu, kuras sola visvisādus skaistumkopšanas pakalpojumus par ārkārtīgi zemu cenu. Tā ir viena no pazīmēm, pēc kurām var atpazīt, ka ar šiem pakalpojumu sniedzējiem kaut kas nav kārtībā. Pakalpojumus veic attiecīgo kvalifikāciju neieguvuši darbinieki. Zeļ ēnu ekonomika, jo par pakalpojumu bieži vien netiek izsniegts čeks vai cits maksājuma dokuments. Un par to šiem darboņiem – nekas! Jo patlaban likums ir tāds: ja iestāde, kas saucas, pieņemsim, Lāzer klīnika vai kā citādi, un nodarbojas ar skaistumlietām, nav reģistrējusies Veselības inspekcijā un neizsniedz čekus, atbildīgajām iestādēm ir grūti pierādīt pārkāpumu. Arī Veselības inspekcijas iespējas kontrolēt nesertificētās iekārtas ir ierobežotas vai pat nekādas, jo tā nedrīkst veikt kratīšanu un, piemēram, pārbaudīt, vai attiecīgā lāzeriekārta ir nesertificēts pakaļdarinājums. Rezultātā skaistumkopšanas nozarē pieaug nesertificētu pakalpojumu sniegšanas vietu skaits, pieaug arī nekvalitatīvu iekārtu – pakaļdarinājumu – izmantošana, un ar tām tiek veiktas dažādas sarežģītas un veselībai arī bīstamas manipulācijas.

  Kāpēc tas rullē?!

  Iemesli ir vairāki, un tie visai precīzi un dzēlīgi daudz ko pastāsta gan par mums pašām, sievietēm, – skaistumkopšanas un estētiskās medicīnas patērētājām –, gan par valsti kopumā, kas ar likumdošanu (nesakārtoto likumdošanu!) nosaka, kā mums būs dzīvot.

  Par mums pašām…

  Jā, šoreiz sāksim ar mums pašām! Ja nebūtu pieprasījuma un acu pievēršanas uz skaistumkopšanas biznesu, kuru piekopj nelegālo pakalpojumu sniedzēji un nesertificētie speciālisti, tad viņiem nebūtu nekāda ekonomiskā iekāriena ar ko tādu nodarboties. Taču mēs pašas viņiem iedodam rokās visas labās kārtis! Tāpēc, ka tā ir ērtāk, tāpēc, ka nepadomājam, tāpēc, ka tā pirmajā brīdī šķiet lētāk… Nozīmīgs trumpis nesertificēto skaistumprocedūru veicēju rokās ir arī mūsu, sieviešu, bailes un kauns. Jā, nekvalitatīvi veikts pakalpojums labākajā gadījumā var būt neefektīvs, tu zaudēsi naudu, bet sliktākajā gadījumā var tikt nodarīts nopietns kaitējums veselībai. Taču sievietēm, kuras saņēmušas nekvalitatīvu pakalpojumu, parasti ir kauns vērsties uzraudzības iestādē.

  Ko rāda sieviešu aptauja?

  Šī ir gluži svaiga, veikta šogad martā, izpildītājs – sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS, piedalījās 761 sieviete vecumā no 18 gadiem. Tās, kurām kādreiz veikta kāda ar skaistumkopšanu un/vai estētisko medicīnu saistīta procedūra un/vai kuras tuvāko gadu laikā apsver iespēju veikt kādu no procedūrām – lāzerepilāciju, fotoepilāciju, IPL procedūru, tetovējuma likvidēšanu ar lāzer­iekārtu, citas lāzerprocedūras, ķermeni koriģējošās aparātprocedūras, skaistuma injekcijas… Ko no aptaujas rezultātiem var uzzināt?

  • Jautājums: vai jums kādreiz ir veiktas ar skaistumkopšanu un estētisko medicīnu saistītas procedūras? Pēdējā gada laikā no visām sievietēm, kas piedalījās aptaujā, fotoepilāciju vai lāzerepilāciju veikušas 14 %, lāzerepilāciju, fotoepilāciju, bet kopumā ilgākā laika posmā – 25 %, kas patiesībā, ja pārrēķina uz visu sabiedrību, ir milzīgs skaitlis. Tie ir tūkstoši un tūkstoši sieviešu!
   Citas lāzerprocedūras veikušas – kopumā 19 % (pēdējā gada laikā – 6 %, pēdējo 3 gadu laikā – 4 %, pēdējo 5 gadu laikā – 4 %, senāk – 5 %), savukārt 79 % – nekad.
   Skaistuma injekcijas – kopumā 15 % (pēdējā gada laikā – 8 %, pēdējo 3 gadu laikā – 3 %, pēdējo 5 gadu laikā – 2 %, senāk – 3 %), savukārt 85 % – nekad.
  • Raksturojot iespējamību tuvāko gadu laikā izmantot šādus ar skaistumkopšanu un/vai estētisko medicīnu saistītus pakalpojumus, respondentes norādījušas, ka 77 % kopumā apsver lāzerepilāciju, foto­epilāciju (liela iespējamība –
  • 41 %, maza – 36 %), savukārt 15 % – neapsver. Te redzama arī cieša sakarība ar vecumu: 18–35 gadu vecumā vairāk nekā puse (!) šo sieviešu atbild, ka ir ļoti liela iespēja – pārskatāmā nākotnē viņas kaut ko tādu varētu darīt.
  • 53 % kopumā apsver ķermeni koriģējošās aparātprocedūras (liela iespējamība – 16 %, maza – 37 %), savukārt 31 % – neapsver.
  • 52 % kopumā apsver skaistuma injekcijas (liela iespējamība – 23 %, maza – 29 %), savukārt 39 % – neapsver.
  • 47 % kopumā apsver citas lāzerprocedūras (liela iespējamība – 13 %, maza – 34 %), savukārt 24 % – neapsver.
  • 12 % kopumā apsver tetovējuma likvidēšanu ar lāzeriekārtu (liela iespējamība – 2 %, maza – 10 %), savukārt 82 % – neapsver. Tetovējumu likvidēšana ar lāzeriekārtām vēl nav populāra, bet paredzams, ka nākotnē pieprasījums pēc šī pakalpojuma varētu strauji pieaugt, jo tetovējumi ir modes lieta, un mode, kā zināms, mainās.
  • Vairāk nekā puse (60 %) no respondentēm, kurām kādreiz ir veikta kāda no procedūrām, pirms izvēlējās pakalpojuma sniedzēju pēdējā tā saņemšanas reizē, veica vairāku salonu/iestāžu vai individuālo praktizētāju piedāvājumu salīdzināšanu. Bieži vien salīdzināja tieši cenu, un devās uz to vietu, kur tā zemāka. Savukārt 38 % norāda, ka pirms tam neveica piedāvājumu salīdzināšanu. Novērojams, gados jaunākas respondentes biežāk veikušas piedāvājumu salīdzināšanu.
  • Nedaudz vairāk nekā puse (55 %) no respondentēm, kurām kādreiz veikta kāda no procedūrām, saka: pēdējā pakalpojuma saņemšanas reizē viņas izvēlējās specializētu klīniku – medicīnas iestādi, kas sniedz estētiskās medicīnas pakalpojumus. 24 % izvēlējās skaistumkopšanas salonu, bet 17 % – individuālu (privātu) pakalpojumu sniedzēju, tātad mājās, mājas salonos. 4 % norāda, ka tā bijusi cita veida pakalpojumu sniegšanas vieta. Šajā ziņā aina ir ļoti raiba! Specializētu klīniku biežāk izvēlējušās Rīgā dzīvojošās respondentes, respondentes ar augstākiem ienākumiem, kā arī tās, kurām ir pieredze ar kādu no lāzerprocedūrām un kurām pakalpojuma sniegšanas vietu ieteica ar ārstniecību saistītas personas.
  • Lielākā daļa respondenšu (82 %) norāda, ka vieta, kur pēdējo reizi saņēma kādu no procedūrām, viņuprāt, bija oficiāli reģistrēta ārstniecības vai skaistumkopšanas pakalpojumu iestāžu reģistrā. Viņām tā šķiet, jo papīri, reģistri netika pārbaudīti. Savukārt 2 % norāda, ka viņas zina – šī vieta nebija nekur reģistrēta, un plus 16 %, kas nespēja sniegt konkrētu atbildi uz šo jautājumu (norādīja, ka nezina), tātad viņas īsti nav drošas, bija vai nebija oficiāli reģistrēta.
  • Gados jaunāka auditorija, kuras ļoti plāno iet uz lāzerprocedūrām, no viņām 18 %, tātad katra piektā sieviete, kurai ir no 18 līdz 34 gadiem, saka: izvēlējos konkrēto pakalpojuma sniedzēju, jo sociālajos tīklos mani uzrunāja piedāvājums.
  • Raksturojot savas zināšanas par šo tēmu, 83 % respondenšu kopumā uzskata, ka zina, kādu kaitējumu veselībai var nodarīt, ja estētiskās medicīnas pakalpojumu sniedz speciālists, kurš apguvis metodi pašmācības ceļā vai neoficiālas iekārtas izplatītāja vadībā (apmēram zina/nojauš – 27 %, drīzāk labi zina – 27 %, ļoti labi zina – 29 %), bet 15 % norāda, ka nezina.
  • Trīs ceturtdaļas (75 %) respondenšu kopumā zina, ar ko draud tas, ja estētiskās medicīnas pakalpojuma sniegšanā izmanto iekārtu, kuras izcelsme ir neskaidra, un/vai tai nav atbilstoša estētiskās medicīnas iekārtas CE marķējuma (apmēram zina/nojauš – 32 %, drīzāk labi zina – 27 %, ļoti labi zina – 16 %), bet 23 % norāda, ka nezina. Savukārt nedaudz vairāk nekā divas trešdaļas (71 %) respondenšu norāda, ka kopumā zina, cik veselībai bīstami var būt lāzeri – (apmēram zina/nojauš – 39 %, drīzāk labi zina – 23 %, ļoti labi zina – 9 %), bet 25 % (!) norāda, ka nezina.
  • Lielākā daļa (84 %) respondenšu uzskata, ka, nepareizi veicot lāzerprocedūru, var iegūt apdegumus. Otrs biežāk minētais iespējamais kaitējuma veids ir rētas (69 %), pēc tam seko alerģiskas ādas reakcijas (63 %), pastiprināta ādas pigmentācija (57 %). Savukārt 22 % uzskata, ka ir iespējami vēl citi kaitējumi, arī tādi, kuri no lāzera nevar rasties. Tas liecina par zināšanu līmeni. Novērojams, ka, samazinoties vecumam, palielinās to respondenšu īpatsvars, kuras norādījušas konkrētus kaitējuma veidus.
  • Domājot par vēlamo samaksas veidu par skaistumkopšanas un estētiskās medicīnas pakalpojumiem, domas respondenšu vidū dalās – 45 % norāda, ka labāk izvēlētos samaksu oficiāli ar čeku, taču atlaide netiek piemērota, bet 39 % – ka tas būtu atkarīgs no konkrētajiem apstākļiem.
  • Savukārt 13 % labāk izvēlētos samaksu bez čeka (skaidrā naudā), saņemot 30 % atlaidi. Novērojams, ka, samazinoties vecumam, palielinās to respondenšu īpatsvars, kuras izvēlētos samaksu oficiāli ar čeku, bez atlaides piemērošanas.
  • Jautājums: vai saistībā ar skaistumkopšanu un estētisko medicīnu esat saskārusies ar krāpšanu, maldināšanu pakalpojuma saņemšanas brīdī? Un katra desmitā atbildēja, ka – jā. Tas nenozīmē, ka viņas patiešām tikušas apkrāptas, varbūt tikai reklāmu skatījušās, bet – ir visai viennozīmīgi sapratušas, ka tā ir blēdība. Katra desmitā! Plus vēl 16 %, kuras uz šo jautājumu atbildēja: grūti pateikt. Secinājums: šī atbilde ļoti daudz ko pasaka par šīs problemātikas patieso izplatību.

  Instrukcija tavai drošībai

  Pirms apmeklē kādu lētāku skaistuma klīniku vai lāzerepilācijas salonu, pirms uztici sevi tiem – PĀRBAUDI!

  1. solis.

  Noskaidro iestādes statusu.

  ● Vai tā ir ārstniecības
  iestāžu reģistrā? Meklē:
  https://registri.vi.gov.lv/air.

  ● Vai tā ir skaistumkopšanas iestāžu reģistrā? Meklē:
  www.vi.gov.lv/lv/registri-un-datubazes.

  2. solis.

  Noskaidro speciālista kvalifikāciju – vai viņš vispār ir tiesīgs darīt to, ko sola tev darīt.

  ● Vai tavs izraudzītais speciālists ir ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā? Vai viņam ir sertifikāts pamatspecialitātē (piemēram, dermatologs, plastikas ķirurgs)? Meklē: https://registri.vi.gov.lv/apd.

  ● Vai viņam kā ārstniecības personai ir sertifikāts, kas apliecina selektīvās fototermolīzes un ablatīvās lāzerķirurģijas metodes apgūšanu? Meklē: https://lema.lv/doctors/
   

  • M63 – šis kods nozīmē, ka viņš ir tiesīgs estētiskajā medicīnā izmantot botulīna toksīna preparātus. 
  • M64 – šis kods apliecina, ka viņš drīkst lietot biomateriālu estētiskajā medicīnā.
  • M56 – šis kods ļauj veikt procedūras ar augstas jaudas lāzeriekārtām, tai skaitā – veikt lāzerepilāciju. (Kāpēc tas tik svarīgi? Ja lāzeriekārta tiks lietota nepareizi vai neatbilstoši taviem parametriem, procedūras efektivitāte samazināsies vai arī procedūra var nodarīt nopietnu kaitējumu tavai veselībai un izskatam. Ja procedūras laikā tev parādās, piemēram, apdegums, alerģiska reakcija, lēkme, speciālistam jāspēj sniegt atbilstoša medicīniskā palīdzība. Ārstniecības iestāde katru gadu par ārstniecības personām maksā ikgadēju ārstniecības riska fonda maksājumu. No šiem līdzekļiem tu varēsi pretendēt uz atlīdzību, ja tavai dzīvībai vai veselībai būs nodarīts kaitējums un tu vēlēsies kompensēt izdevumus, kas saistīti ar ārstniecību.)

  3. solis.

  Pārliecinies par iekārtu drošību, ar kurām tev tiks veiktas procedūras.

  ● Vai ir CE marķējums? (Tas  tiek izmantots, lai pierādītu, ka marķētā iekārta atbilst Eiropas Savienības direktīvām par veselību un drošību vai vides aizsardzību.)
  ● Vai ir uzlīme par ikgadējo drošības pārbaudi? (Ja iekārtas tehniskais stāvoklis nav pienācīgi pārbaudīts, gan tava, gan procedūras veicēja veselība ir apdraudēta.)

  ● Kas ir iekārtas ražotājs, tās izcelsme un kādas ir atsauksmes tīmeklī? (Paļaujoties uz iekārtu, kuras izcelsmi nav iespējams pārbaudīt, vai arī ražotājs neraisa uzticību, tu labākajā gadījumā riskē ar neapmierinošu procedūras rezultātu un liekiem izdevumiem, sliktākajā – ar savu veselību un ārieni.)

  4. solis.

  Nekautrējies, esi modra – seko līdzi drošības pasākumiem procedūras laikā.

  ● Vai tiek izmantoti aizsarglīdzekļi – brilles, acu aizsargi un citi? (Lāzera stars var nodarīt neatgriezeniskus bojājumus acīm, ja, veicot procedūru, netiek ievēroti nepieciešamie drošības pasākumi.)

  ● Vai tiek veikti ieraksti tavā klienta kartē? (Lāzerepilācija ir dermatoloģiska procedūra, kuras norisei jābūt fiksētai dokumentā. Tas ir pierādījums, ka tāda notikusi!)

  5. solis.

  Kad norēķinies par pakalpojumu, tev pretī jāsaņem kases čeks vai maksājuma apliecinājuma dokuments. (Tas ir pierādījums par pakalpojuma saņemšanu. Ja procedūra būs nodarījusi kaitējumu tavai veselībai, tu ar šo apliecinājumu varēsi pierādīt, ka pakalpojums sniegts, un vērsties Veselības inspekcijā, lai tiktu izskatīta kompensācijas izmaksa no Ārstniecības riska fonda.)

  Projektu «Ārsti šokā» finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par «Ārsti šokā» saturu atbild «Žurnāls Santa». 

  Ārsti šokā

   

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  Satura mārketings

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Personības

  Vairāk

  Skaistums un mode

  Vairāk

  Bērni

  Vairāk

  Māja un dārzs

  Vairāk

  Izklaide

  Vairāk

  Labākai dzīvei

  Vairāk

  Aktuāli

  Vairāk

  Abonē