Viesstrādniekiem, iebraucot Latvijā, būs jāveic divas Covid-19 analīzes; izmaiņas arī sportistiem

Aktuāli
Ziņu aģentūra LETA
28. jūlijs, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Pixabay
Lai samazinātu Covid-19 izplatīšanās risku, no 1.augusta visām personām, kuras ieradīsies Latvijā veikt darba pienākumus no valstīm ar augstu saslimšanas rādītāju, tajā skaitā kultūras jomas darbiniekiem, būs obligāti jāveic divas Covid-19 analīzes ar piecu līdz septiņu dienu intervālu, paredz šodien veiktie grozījumi Ministru kabineta Epidemioloģiskās drošības pasākumos Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Jaunā kārtība paredz, ka pirms darba pienākumu sākšanas ārvalstniekiem būs jāveic Covid-19 tests. Tas nozīmē, ka personai līdz analīžu negatīva rezultāta saņemšanai būs jāatrodas pašizolācijā un tikai tad varēs doties pildīt darba pienākumus.

Savukārt piektajā līdz septītajā dienā pēc izbraukšanas no valsts, uz kuru ir attiecināmi piesardzības pasākumi, tests būs jāatkārto otru reizi, jo Covid-19 infekcija var atklāties arī vēlāk.

Ministrijā skaidro, ka visbiežāk inficēšanās ar Covid-19 atklājas tieši piektajā līdz septītajā dienā pēc inficēšanās.

Šobrīd ārvalstnieki, tostarp kultūras darbinieki, kas ierodas no valstīm, uz kurām ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi, darba pienākumus varēja īstenot, pirms tam neatrodoties 14 dienu pašizolācijā. Tās ir personas, kuras ir saņēmušas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atļauju vai iebrauc Latvija ar kultūras ministra rīkojumu.

Liela daļa jauno inficēšanās gadījumu ir saistīti ar inficēšanos no ieceļotājiem, kā arī pieaug to gadījumu skaits, kad inficēšanās saistīta ar ieceļojušajiem darbiniekiem. Laika posmā no 22.jūnija līdz šim brīdim 28% Covid-19 saslimšanas gadījumu ir saistīti ar iebraucējiem Latvijā. Tādējādi anotācijā tiek secināts, ka, lai nepakļautu inficēšanās riskam citus uzņēmuma darbiniekus, ir nepieciešams nodrošināt agrīnu inficēšanās gadījumu atklāšanu.

Valsts šīs analīzes apmaksās tad, ja par personu tiek Latvijā maksāti nodokļi, savukārt citos gadījumos izmaksas segs pats cilvēks vai organizētājs, kas ir uzaicinājis viesmākslinieku.

Piemēram, nav paredzēts, ka par kultūras darbinieku, kurš uzaicināts no ārvalstīm, izmaksas segtu Kultūras ministrija. Tās segs pasākuma organizētāji vai pats cilvēks pēc savstarpējās vienošanās.

Turklāt noteikts, ka līdz brīdim, kamēr persona nav saņēmusi otrā testa rezultātus, uz to ir attiecināma prasība par pašizolāciju.

IZM atzīmē, ka runa ir tikai par starptautiskas nozīmes sporta sacensību, kas ir iekļautas attiecīgā sporta veida starptautiskās sporta federācijas sporta sacensību kalendārā, kā arī starptautisko līgu sporta sacensību norisi. Šādu sporta sacensību saraksts, uz kuriem tiktu attiecināti noteikumu projektā paredzētie izņēmumi un specifiskās prasības, būs publiski pieejams Latvijas Sporta federāciju padomes tīmekļvietnē www.lsfp.lv.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) skaidro, ka pakāpeniski atsākot starptautisku sporta sacensību organizēšanu, viens no priekšnoteikumiem sacensību norisei ir iespēja nodrošināt vienādus apstākļus visiem sacensību dalībniekiem, tādējādi ievērojot godīgas spēles principu.

Lai gan patlaban spēkā esošā Ministru kabineta noteikumu redakcija neparedz aizliegumu starptautisku sporta sacensību norisei, vairāki no tajos noteiktajiem ierobežojumiem, it īpaši nosacījums par 14 dienu pašizolāciju personām, kuras ierodas no tā dēvētajām dzeltenā un sarkanā saraksta valstīm, būtiski ierobežo vai pat nepieļauj starptautiskas nozīmes sporta sacensību norisi, pauda IZM.

Ministrijā to skaidro ar to, ka ārvalstu sportisti un sporta darbinieki starptautiskajā sporta sacensību kalendārā noteikto sacensību grafika dēļ nevar Latvijā ierasties vismaz 14 dienas pirms sacensību vai oficiālo treniņu sākuma, tādejādi nostādot sportistus nevienlīdzīgā situācijā, salīdzinot ar tiem sportistiem, uz kuriem 14 dienu pašizolācijas nosacījums nav attiecināms.

Līdzīga situācija esot ar noteiktajiem ieceļošanas ierobežojumiem, kuru rezultātā daļa sportistu un sporta darbinieku nevar piedalīties starptautiskās sporta sacensībās, lai gan tajās ir pieteikti un saņēmuši atļauju.

Kā norāda IZM, ja valsts noteikto ierobežojumu vai aizliegumu dēļ starptautiskās sporta sacensībās nevar piedalīties visi tajās akreditētie sportisti, saskaņā ar starptautisko sporta federāciju nosacījumiem tam var būt dažādas negatīvas sekas – tiek samazināts šo sacensību statuss, piemēram, šādās sacensībās nevar krāt reitinga punktus kvalifikācijai Olimpiskajās spēlēs, vai pat daļa no sporta sacensībās nedrīkst norisināties, jo sacensībās nepiedalās noteiktais minimāli nepieciešamais sportistu skaits; jo netiek nodrošināta sacensību statusam atbilstošs sportiskās konkurences līmenis.

Šādi riski esot arī attiecībā uz Latvijā plānoto starptautisko sacensību norisi, piemēram, Pasaules čempionāta motokrosā (MXGP), Pasaules čempionāta rallijkrosā, Eiropas čempionāta pludmales volejbolā un Eiropas čempionāta rallijā norisi.

Attiecīgi valdības pieņemtie grozījumi paredz noteikt izņēmumu šobrīd noteiktajam aizliegumam ieceļot Latvijā caur Eiropas Savienības ārējās robežas robežšķērsošanas vietām, kurās ir reģistrēta tāda Covid-19 infekcijas izplatība, kas var radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu.

Šo izņēmumu attiecinās uz sportistiem un sporta darbiniekiem, kā arī starptautisko sporta organizāciju pārstāvjiem, kuru ierašanās Latvijā saistīta ar dalību atzītās sporta federācijas vai tās biedra organizētā starptautiskā sporta pasākumā kā akreditētām personām, ja minētās personas var uzrādīt dokumentu, ka viņām veikta laboratoriskā izmeklēšana Covid-19 diagnostikai ne agrāk kā trīs dienas pirms ierašanās Latvijas teritorijā un Covid-19 infekcija tajā nav noteikta.

Tāpat grozījumi paredz, ka personai ne vēlāk kā 24 stundas pēc ierašanās Latvijas teritorijā ir atkal jāveic laboratoriskā izmeklēšana Covid-19 diagnostikai, iesniedzot attiecīgu faktu apliecinoša dokumenta kopiju, pēc pieprasījuma uzrādot oriģinālu, starptautiskā sporta pasākuma organizatora Latvijā noteiktai atbildīgai ārstniecības personai.

Līdz brīdim, kamēr persona nav saņēmusi minētās laboratoriskās izmeklēšanas rezultātus, uz to ir attiecināma prasība par pašizolāciju.

Tāpat, ja personas uzturēšanās laiks Latvijā, kas saistīts ar dalību starptautiskā sporta pasākumā, pārsniedz piecas dienas, grozījumi paredz personai veikt atkārtotu laboratorisko izmeklēšanu Covid-19 diagnostikai attiecīgi 5., 10. un 15.dienā pēc izbraukšanas no valsts uz kuru ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi.

Vienlaikus grozījumi paredz, ka līdzīgi kā darbinieku nogādāšanai Latvijā, arī attiecībā uz sportistu un sporta darbinieku nogādāšanu paredzēts izņēmums veikt neregulāros pasažieru pārvadājumus, kuri ir speciāli organizēti sportistu un sporta darbinieku nogādāšanai dalībai starptautiskā sporta pasākumā.

Grozījumi arī nosaka, ka personai pirms ierašanās Latvijas teritorijā, vai ne vēlāk kā 24 stundas pēc ierašanās, sporta pasākuma organizatoram Latvijā ir jāiesniedz apliecinājums par to, ka tā – ievēros visus ierobežojumus, ārpus dalības starptautiskā sporta pasākumā uzturēsies apliecinājumā norādītā uzturēšanās vietā, un esot Latvijas teritorijā novēros savu veselības stāvokli divas reizes dienā, un informēs atbildīgo ārstniecības personu, ja parādīsies kādas akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+