• Šobrīd

  weather img

  Rīga -3°C Mākoņains, Z vējš, 4.63 m/s

  Venēcijas biennāles 59. Starptautiskajā mākslas izstādē Latviju pārstāvēs Skuja – Braden

  Kultūra
  Santa.lv
  Santa.lv
  5. marts, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Skuja-Braden. Lotosa lampa
  Foto: Gvido Kajons
  Skuja-Braden. Lotosa lampa
  Gaidāmajā Venēcijas biennāles 59. starptautiskajā mākslas izstādē piecu pieteikumu vidū žūrija par atbilstošāko ir izraudzījusies mākslinieču Ingūnas Skujas un Melisas D.Breidenas darba Tirgot ūdeni upes malā metu, informē Kultūras ministrija.

  Latvijas paviljona veidošanu īstenos Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, kuratores Andra Silapētere un Solvita Krese.

  "Mākslinieču duets Skuja Braden mēģina pārvietot savu dzīves telpu uz ekspozīcijas vietu, plašākā kontekstā šķetinot privātās un publiskās telpas robežas. Kartējot Skujas Braden mājas mentālās, fiziskās un garīgās eksistences zonas, mēs varam atklāt ne tikai mājas iemītnieku intereses, ideālus, piederību, bet arī apjaust mūsu reģiona atšķirīgos vēstures lasījumus un testēt mūsdienu sabiedrības gatavību sadzīvot ar šodienas izaicinājumiem” – minēts projekta pieteikumā.

  Ar nelielu punktu atšķirību žūrijas vērtējumā otro vietu ieguva biedrība KIM? – mākslinieki Elza Sīle un Indriķis Ģelzis ar projektu Klejotājs/Vieta, kuru grūti ievietot, (kuratori Zane Onckule un Honkongas izcelsmes ASV strādājošs kurators Džo-i Tangs (Jo-ey Tang). Savukārt 3. vietu metu konkursā ieguva biedrība Latvijas Kultūras projekti - mākslinieki Jānis Avotiņš un Andrejs Strokins ar projektu Nākotnes atsavināšana. Citādība. Iecietība. Līdztiesība.

  Metu konkursa pieteikumus vērtēja žūrija Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktores Māras Lāces vadībā, kurā darbojās Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) prorektors Andris Vītoliņš, mākslas zinātniece, kuratore Alise Tīfentāle, neatkarīgā kuratore, mākslas zinātniece Maija Rudovska un mākslas kolekcionārs, mākslas centra Zuzeum dibinātājs Jānis Zuzāns. Vērtēšanas gaitā M.Rudovska atteicās no tālākas dalības žūrijas komisijā un atsauca savu iesniegto vērtējumu.

  “Starptautisku ievērību guvušā mākslas dueta Skuja Braden – latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas D.Breidenas – piedāvātais mets risina šobrīd tik aktuālos jautājumus privātās un publiskās telpas sadursmes zonās, to izpratni un nozīmi pašreizējā vispārējās globalizācijas laikmetā. Tēma atspoguļota caur lietišķi tehnisko un amatniecisko varēšanas prizmu, demonstrējot šobrīd jau daudzviet zudušās prasmes,” norāda žūrijas komisijas priekšsēdētāja Māra Lāce.

  Komisijas loceklis, LMA prorektors Andris Vītoliņš par metu konkursa uzvarētāju saka: “Mūsdienu laikmetā, ekspozīcija ir pievilcīga savas vizuālās valodas dēļ, kad vairums mākslinieku ir degradējuši savas individuālās aroda prasmes. Abas autores spēj izcilā veidā pasniegt sabiedrībai aktuālas tēmas klasiskā materiālā un sabiedrību uzrunājošā vizuālā valodā.”

  “Uzvarējušā meta piedāvājums centrējas ap divu Latvijas mākslinieču kopīgo daiļradi, kas pati par sevi ir aktuāla un interesanta gan vietējā, gan starptautiskā kontekstā,” savu viedokli pauž mākslas zinātniece, kuratore Alise Tīfentāle.

  Venēcijas biennāles 59. Starptautiskā mākslas izstāde norisināsies no 2022. gada 23. aprīļa līdz 27. novembrim.

  Latvijas dalību 59. Venēcijas mākslas biennālē finansē Latvijas valsts Kultūras ministrijas personā un mākslas kolekcionārs, mākslas centra Zuzeum dibinātājs Jānis Zuzāns. Ir noslēgta vienošanās par ilgtermiņa atbalstu Venēcijas starptautiskās mākslas biennāles Latvijas paviljona ekspozīcijas veidotājiem – ziedojuma līgums paredz līdzfinansējumu trīs Latvijas ekspozīciju veidošanai – kopumā 150 000 eiro apmērā.

  2019. gadā notikusī 58. Venēcijas biennāle pulcēja vairāk nekā 600 000 mākslas interesentu no visas pasaules. Latviju tajā pārstāvēja māksliniece Daiga Grantiņa ar darbu Saules Suns, ko veidoja biedrība KIM? sadarbībā ar biedrību Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+