• Trīs iemesli, kādēļ baterijas nedrīkst mest sadzīves atkritumos

  Aktuāli
  11. decembris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Unsplash
  Katru gadu Latvijas tirgū ienāk pat 5000 tonnas bateriju un akumulatoru. Lielu daļu, aptuveni 335 tonnas, no tām veido ikdienā un sadzīvē izmantojamās pirkstiņbaterijas.

  Televizoru pultis, lampiņu virtenes, svari un pat bērnu rotaļlietas tiek darbinātas ar šķietami nekaitīgajām baterijām. Taču tās, nepareizi lietotas vai izmestas, var radīt kaitējumu gan apkārtējai videi, gan cilvēku veselībai. Tādēļ tās jāglabā droši, jāsargā no bērniem, kā arī, kad to mūžs ir beidzies, pareizi jānogādā pārstrādei.

  Eurostat katru gadu veic pētījumu par šo bīstamo atkritumu šķirošanu.

  Pētījumā noskaidrots, ka no kopējā bateriju un akumulatoru apjoma Latvijā atpakaļ tiek savākti vien 45%, kamēr Lietuvā 46%, bet Igaunijā – 30%.

  Līdere ar videi draudzīgāko rezultātu ir Horvātija, sasniedzot 96%. Vidēji Eiropas Savienībā pārstrādei tiek savākts 48% izlietoto bateriju. Ja baterijas nenonāk tam speciāli paredzētajās vietās, visticamāk, tiek izmestas sadzīves atkritumos vai arī nonāk dabā.

  Izlietotās baterijas – bīstamie atkritumi

  Ja izlietota baterija nonāk dabā vai atkritumu poligonā, tā augsnē rada piesārņojumu aptuveni viena kvadrātmetra platībā. Tas var saglabāties pat 100 gadus.

  Bateriju piesārņojums var izraisīt smagas saslimšanas

  Bateriju un akumulatoru sastāvā ir daudz bīstamu vielu: svins, kadmijs, dzīvsudrabs un citi. Izmetot tos nepareizi, dažādu vides faktoru rezultātā šo bīstamo metālu savienojumi var sākt sadalīties, nonākt augsnē un gruntsūdeņos. Vēlāk, secīgi, dzerot ūdeni vai ēdot augu vai dzīvnieku valsts produktus, toksiskās vielas var nonākt arī cilvēka organismā. Tas var izraisīt slimības un pat ļaundabīgus audzējus.

  Pārstrādāta baterija – ietaupīti resursi

  Ja baterijas tiek nodotas pārstrādei tam paredzētajās vietās, tās iegūst “otro dzīvi”, kā rezultātā tiek ietaupīti resursi. Tās tiek sasmalcinātas, karsētas un sadalītas pa izejvielām. No tām tiek ražotas jaunas lietas – zīmuļi, jaunas baterijas un citas preces.

  Kur var nodot izlietotās baterijas?

  Izlietotās baterijas nedrīkst izmest sadzīves atkritumos. Tam domāti specializēto bateriju savākšanas konteineri, kas ir izvietoti gan bateriju tirdzniecības vietās, gan citos veikalos, degvielas uzpildes stacijās, izglītības, valsts un pašvaldību iestādēs. Akumulatori un izlietotās baterijas lielākos daudzumos iespējams nodot arī kādā no 60 Latvijas teritorijā esošajiem atkritumu pieņemšanas laukumiem.

  Lai veicinātu sabiedrības informētību par izlietoto bateriju negatīvo ietekmi uz vidi un veicinātu to šķirošanu, "Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide” un citiem partneriem sāk kampaņu “Neindē dabu – tā saindēs tevi!”. Tās ietvaros iedzīvotāji aicināti atbildīgi izturēties pret apkārtējo vidi un atbrīvoties no baterijām un akumulatoriem, nogādājot tos speciālajos šķirošanas punktos, kas pieejami visā Latvijā. Bateriju šķirošanas vietas pieejamas www.zalais.lv sadaļā “Kur izmest?”.

   

  *Apsaimniekotāju sniegtā informācija par atkritumu apsaimniekošanu 2018. gadā (http://www.vvd.gov.lv/public/fs/CKFinderJava/files/2020_01_30_RAS_Dati_P2018.pdf)

  https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/pdfscache/66807.pdf

  http://www.zalais.lv/lv/macibu-materiali/izdrukajami-materiali/izlietoto-bateriju-kaitigums/

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē