• Šobrīd

  weather img

  Rīga +13°C Skaidrs, R/DR vējš, 1.54 m/s

  Tauku atsūkšana no vēdera – process un rezultāti

  Plastiskā operācija
  Sandra Puntule
  Sandra Puntule
  1. novembris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Vēdera plastika un tauku atsūkšana sievietēm pēc četrdesmit ir viena no visvairāk pieprasītajām operācijām pasaulē. Tā palīdz atjaunot un uzlabot vēdera formu un vidukļa kontūras dāmām, kuras joprojām vēlas iegūt slaidākas vidukļa aprises un labi izskatīties piegulošos apģērbos. Par vēdera plastiku un tauku atsūkšanu no vēdera stāsta plastikas ķirurgs, Latvijas Plastikas ķirurgu asociācijas prezidents un Amerikas Estētiskās plastikas ķirurģijas asociācijas biedrs Dr. med. JĀNIS ĢĪLIS.

  Kad proporcijas zaudē līdzsvaru  

  Sievietes skaistuma ideāli mainās – mūsdienās ar jēdzienu skaists ķermenis mēs saprotam nevis pārmērīgu slaidumu, bet gan proporcionālas un līdzsvarotas formas, kam raksturīgas vienmērīgas pārejas no izliektas formas uz ieliektu formu un otrādi. Jebkurā rakursā tā ir ieliekto un izliekto līniju loģiska mijiedarbība, kurā nav dubultkontūru.

  Tomēr daudzām sievietēm ar laiku vidukļa un vēdera formas ir redzami mainījušās. Īpaši izskatam traucē atslābusi, elastību zaudējusi vēdera āda, kas nokarājas lejup kā saburzīts priekšauts, arī virs vai zem nabas vai sānos izveidojies pārlieku biezs tauku slānis, kas sēžot sakrokojas. Mēdz būt, ka sānu virsmā, sākot no krūtīm uz leju, ir izveidojušies divi trīs un pat četri biezi tauku polsteri.

  Sievietēm psiholoģiskas un fiziskas neērtības var radīt arī apjomīgs vēders, kas izskatās kā sestajā grūtniecības mēnesī.

  Ja nespēj ar to sadzīvot

  Iemesli mēdz būt dažādi, un tie bieži vien cits citu papildina – grūtniecības, ķeizargrieziena operācijas, mazkustīgs dzīvesveids un nekontrolēti ēšanas paradumi; vēlākos gados vēdera ādas izskatu ietekmē arī organisma dabiskā novecošana, kas palēnina vielmaiņu, kā arī gravitācijas spēks.

  Katrai tas izpaužas individuāli, tomēr dažkārt ar labu gribu, mērķtiecīgām fiziskām aktivitātēm, slaiduma diētām un estētiskās medicīnas procedūrām vien nepietiek.

  Ja grūtniecība vai pat vairākas, ir izstaipījušas vēdera priekšējās sienas muskuļus un ādu, ja ir trūces vai pēc ilgstošas diētas ir zaudēts ievērojams svars un ādas kvalitāte vairs nav tik laba, lai tā pati savilktos, un ja sieviete nevēlas ar to sadzīvot, tad risinājums ir vēdera plastika.

  Tā ir ķirurģiska operācija, kuras laikā no vidukļa un vēdera lejasdaļas likvidē elastību zaudējušo, nokareno ādu vai lieko tauku uzslāņojumus un, ja nepieciešams, nostiprina vēdera priekšējās sienas muskuļus. Citām sievietēm arī gados ādas kvalitāte uz vēdera ir daudz labāka nekā uz sejas, labam izskatam traucē tikai zemādas tauku polsteri, tad vidukļa un vēdera formu veidošanai izmanto lipektomiju jeb tauku atsūkšanu. 

  Lūdz padomu! 

  Lai izzinātu, vai plastiskā ķirurģija patiešām šajā situācijā ir vienīgais un labākais risinājums, jāpierakstās vizītē pie plastikas ķirurga. Ieteicams konsultēties ar vairākiem ārstiem – tas sniegs drošības izjūtu un palīdzēs iegūt atbildi, vai tiešām to vajag. Tikai ārsts var izvērtēt, kas tieši nepieciešams, – vēdera plastika, tauku atsūkšana vai abu šo metožu kombinācija. Ārsts palīdzēs izvērtēt arī iespējamās komplikācijas un riska faktorus. 

  Kā tas notiek: iespējas un risinājumi

  Vēdera izskats ir atkarīgs ne tikai no zemādas tauku daudzuma un ādas elastības. To nosaka arī anatomiskā uzbūve – kā turas kopā vēdera priekšējā siena, vai muskuļi, kas to notur vietā, ir pietiekami stingri, vai tie atrodas pareizā attālumā; kādā stāvoklī ir baltā līnija – saistaudu slānis, kura uzdevums ir noturēt vēdera muskuļus konkrētā attālumā. Jebkuras atkāpes no sākotnējās anatomiskās uzbūves maina vēdera un vidukļa aprises un redzami ietekmē izskatu.   

  Lipektomija – tauku atsūkšana

  Taukus, kas uzkrājušies vidukļa zonā – uz vēdera, zem krūtīm, uz sāniem –, var likvidēt ar tauku atsūkšanas metodi. Tā ir ķirurģiska operācija vispārējā narkozē, kuras gaitā ar tievu caurulīšu un vakuuma iekārtas palīdzību samazina taukaudu slāņa biezumu.

  Ideja ir vienkārša – lokāli tiek samazināts tauku šūnu daudzums, kas konkrētajā vietā vairs nekad neatjaunojas.

  No medicīniskā viedokļa zināms, ka pieaugušam cilvēkam tauku šūnu daudzums skaitliski nemainās – tik, cik to ir, tik arī ir. Mainās tikai tauku šūnu tilpums un apmēri. Ja daudz ēdam, tās kļūst lielākas; ja uzņemam mazāk kaloriju nekā iztērējam, tauku šūnas sarūk, kļūst mazas un plānas. Uzņemot pārāk daudz kaloriju, ķermenis kļūst apaļīgāks vienmērīgi, un otrādi – uzņemot maz kaloriju, tas vienmērīgi samazinās, bet forma vairs nemainās.

  Lipektomija nav labākā novājēšanas metode, jo atsūkto taukaudu apjoms ir samērā neliels, tā vairāk ir iespēja veidot ķermeņa kontūras. Teorētiski varētu atsūkt diezgan daudz tauku, bet parasti vienas operācijas laikā vairāk par 4,5 kilogramiem to nav ieteicams darīt, jo var rasties dažādi riska faktori.   

  Kā tas notiek? Tauku atsūkšanas laikā vispirms veic nelielu – puscentimetru vai centimetru garu – griezienu. Caur to tauku slānī ievieto tievas caurulītes, pa kurām ievada speciālu šķidrumu, kas sašķidrina taukus un samazina berzi. Pēc tam ar vakuuma aparāta palīdzību izsūc apmēram tādu daudzumu tauku, kas tilpuma ziņā ir līdzvērtīgs tam, kas izveidojis pacēlumu jeb tauku polsteri virs ādas. Tā tiek panākts, ka tauku slāņa biezums vienmērīgi izlīdzinās. Lai ādas virsmā neveidotos bedrītes, taukus atsūc nevis tuvu pie pašas ādas, bet dziļākā slānī. Šķidrumam ir pievienots papildu komponents, kas samazina asiņošanu, lai samazinātu asinsizplūdumu un zilumu daudzumu. Tas ievērojami atvieglo pēcoperācijas periodu, un sieviete var ātrāk atgriezties savā ikdienas dzīvē.  

  Pēc operācijas. Atlabšanas periods katrai ir individuāls. Daudzas sievietes nākamās dienas rītā jūtas labi, dažas apmēram nedēļu sūdzas par sāpēm un lieto pretsāpju medikamentus. Brūces sadzīst nedēļas laikā. Dušā var iet jau tās pašas dienas vakarā, bet pie ierastajām aktivitātēm var atgriezties pēc nedēļas. Pēc operācijas pilnīgi visām pacientēm var novērot zemādas asinsizplūdumus, citai tie ir lielāki, citai mazāki. Tas ir individuāli, jo tām, kam metas zilumi, stingrāk pieskaroties galda malai, arī pēc jebkuras ķirurģiskas iejaukšanās zilumu parasti ir vairāk.

  Lai sasniegtu pēc iespējas labāku efektu un psiholoģisko komfortu, pēcoperācijas periodā vienu mēnesi ir jānēsā elastīgs, spiedošs apģērbs – koriģējoša veļa –, lai tukšā vieta ātrāk sadzīst un iegūst vēlamo formu. Tā novērš zilumu un tūsku veidošanos, kā arī nogludina ādu.

  Papildus ieteicams apmeklēt skaistumkopšanas procedūras – dažādas masāžas, limfodrenāžu, vakuuma un citas aparātprocedūras –, kas nodrošina labāku limfas atteci, rētaudu veidošanos, mazina tūsku, uzlabo ādas mikrocirkulāciju un tās elastību. Rētas parasti tiek noslēptas, lai nezinātāja acīm nebūtu redzamas, bet, kaut arī katra rēta ir tikai puscentimetru vai centimetru gara un sadzīst nedēļas laikā, ap rētu var būt neliels apsārtums līdz trim mēnešiem.

  Efekts ir labs un paredzams. Jaunās tehnoloģijas ar speciāliem instrumentiem, vakuumu, iespēju pirms operācijas sašķidrināt taukus, padara operāciju vieglāku un mazāk traumatisku. Ja atsūc 2–3 litrus tauku, sieviete jūtas daudz labāk. Ir pierādīts, ka šī metode ir prognozējama. Nopietnas fiziskās aktivitātes var atsākt pēc 4–6 nedēļām. 

  Liposkulpturēšana – ar pašas taukiem          

  Liposkulptūra nav liekā svara samazināšanas metode, bet gan mērķtiecīga ķermeņa kontūru modelēšana. Vietās, kur tauku ir par daudz, kur tie izspīlējas un veido dubultkontūras, tos samazina, izmantojot tauku atsūkšanas metodi, un tās pašas operācijas laikā vietās, kur kaut kā pietrūkst, izmantojot atsūktos taukus, palielina apjomu.

  Operācijas laikā var samazināt nevēlamus tauku sabiezējumus ne tikai uz vēdera, bet arī citās ķermeņa zonās: pazodē, uz augšdelmu sānu vai aizmugurējām virsmām, uz gurniem, arī uz ceļgalu iekšējām virsmām un potīšu rajonā. Atsūktos taukus apstrādā īpašā iekārtā un iegūto taukaudu kokteili ar smalku adatiņu injicē konkrētās zonās. Ar šo metodi var atjaunot zudušos sejas vaibstus, aizpildīt grumbas, uzlabot ovāla aprises.

  Taukaudu injekcijas izmanto arī sēžas apaļumu un krūšu tilpuma palielināšanai.

  Piemēram, ja sievietei nav izteikts dabīgais krūšu pacēlums, kas veido izliektu līniju, kura vijīgi pāriet uz glītu vidukļa ieliekumu, tad, palielinot krūšu tilpumu, arī vēders izskatās mazāks. Dāmām pērļu gados taukaudu injekcijas labi noder arī roku ādas atjaunināšanai, kā arī jebkurā citā ķermeņa daļā, kur nepieciešams aizpildīt rētaudu bedrītes vai nolīdzināt negludumus.    

  Ķirurģiska operācija

  Ne tikai pēc ievērojama svara zuduma, bet arī slaidām sievietēm nokarena vēdera āda rada diskomfortu. Visbiežāk tā notiek pēc radikālas dzīvesveida maiņas, piemēram, ja sieviete pēc četrdesmit zaudē 50–70 kilogramu liekā svara, – tik lielā apjomā āda pati vairs nespēj savilkties. Tā mēdz būt ļoti izstiepusies un karājas lejup, dažkārt pat aizsedzot dzimumorgānus, radot fiziskas un psiholoģiskas neērtības.

  Dažām sievietēm uz vēdera un vidukļa zonā ir pārlieku daudz tauku un cerību, ka āda varētu sarauties pati, vispār nav, piemēram, ja vēdera priekšējās sienas āda ir izstiepta ar plašām pēcdzemdību strijām un zem tās vēl ir lieks tauku slānis. Ja šos taukus vienkārši izsūktu laukā ar lipektomijas palīdzību, āda paliktu burtiski karājamies kā plandošs priekšautiņš. Lai no tā izvairītos, veic ķirurģisku operāciju – nogriež lieko ādu un zemādas slāni ar visiem taukiem, bet pārējo vēdera ādu no sāniem un no augšas nostiepj uz leju.

  Šuves tiek veidotas līmeniski, lai rētas varētu noslēpt zem biksītēm. Slaidām sievietēm, kam traucē tikai nokarenā āda zem nabas, veic mini plastiku – nogriež tikai lieko ādu. Operācija norit vispārējā narkozē. Pēc tās vienu diennakti ir jāpavada klīnikā mediķu uzraudzībā.

  Kombinētās operācijas

  Ja liekie tauki ir zem krūtīm, virs nabas, sānos un vairākās kārtās izveidojušies redzami tauku polsteri, lieko ādu un tauku polsterus zem nabas likvidē ķirurģiski, vienlaikus sānos un vēdera augšdaļā virs nabas, izmantojot tauku atsūkšanu, samazina zemādas tauku biezumu. Ādu nostiepj uz leju, lai paslēptu rētas. Tā var iegūt vienmērīgu kontūru, kas rada glītu izliekumu sānos, slaidāku vidukli, un bez griešanas samazināt tauku slāņa biezumu virs nabas un sānos. 

  Situācijās, kad vēders nekontrolējami gāžas uz priekšu, visbiežāk ir vainojama baltās līnijas trūce. To rada pārāk liels attālums starp vēdera muskuļiem, kas vairs nespēj noturēt vēdera saturu. Tā mēdz būt arī slaidām sievietēm. Šādos gadījumos veic kombinēto operāciju: nostiprina vēdera priekšējo sienu, muskuļus novieto un nostiprina pareizajā anatomiskajā vietā, likvidē baltās līnijas diastāzi – spraugu starp muskuļiem. Baltās līnijas stiprināšanai papildus izmanto speciālu sietu.

  Veicot šādu ķirurģisku operāciju, ne vienmēr var saglabāt nabu, tad tiek izveidota mākslīga nabas imitācija.

  Pēc ķirurģiskas operācijas. Pirmajā nedēļā jāatturas no jebkādām fiziskām aktivitātēm. Sēdēšana ir visnepatīkamākā, tāpēc ārsts iesaka vairāk atrasties vai nu stāvus, vai guļus. Brūču sadzīšanai nepieciešamas apmēram divas nedēļas. Vienu mēnesi pēc operācijas jānēsā spiedošs apģērbs. 4–6 nedēļas pēc operācijas (tas atkarīgs no operācijas apjoma un dzīšanas) var atsākt ierastās fiziskās aktivitātes. Rētas vismaz trīs mēnešus ir sarkanas un redzamas. Daudzas sievietes rētu nomaskēšanai izmanto tetovējumus, kas laika gaitā ļauj par tām aizmirst. 

  Iespējamās komplikācijas

  Kā jebkurai ķirurģiskai operācijai, lai arī ļoti reti, tomēr pastāv zināms risks, kas saistīts ar vispārējo narkozi un pašu ķirurģiju. Ir jārēķinās, ka lielas operācijas var būt saistītas ar asins zudumu. Ja operācija ir ilga, asinsrite var kļūt lēnāka un mainīt asins viskozitāti, sabiezējot asinis var veidot recekļus jeb trombus. Trombs var veidoties kāju virspusējās vēnās, var nosprostot dziļo vēnu, tas var atrauties un nonākt plaušās, radot trombemboliju, un izraisīt nāvi. Apjomīgas operācijas rada augstu risku, tāpēc ir jāvelk elastīgas kompresijas zeķes, kas nodrošina labāku asinscirkulāciju pa dziļajām vēnām. Ir svarīgi pēc operācijas daudz staigāt, dzert daudz šķidruma, lai sašķidrinātu asinis.

  Pēcoperācijas periodā lielākai daļai sieviešu mēdz būt jutības izmaiņas virs operētajām zonām – var būt gan izteikts jutīgums, gan tikai viegla tirpšanas sajūta.

  Jutība parasti atjaunojas pāris pirmo mēnešu laikā pēc operācijas.

  Kad nedrīkst veikt vēdera plastiku?

   Ķirurģisku operāciju nedrīkst veikt, ja organismā ir akūti iekaisuma procesi. Ir jāzina, ka cukura diabēts rada brūču dzīšanas paaugstinātu risku. Ja ir asins recēšanas traucējumi, vispirms ir jākonsultējas ar hematologu. Citu ierobežojumu nav.   

  Lētākais un drošākais risinājums 

  Grozies kā gribi – ja apēd vairāk, nekā organismam vajadzīgs, liekais veido tauku rezerves. Organisma eksistencei miera stāvoklī vajag 1800–2200 kaloriju. Jo lielāka slodze, jo vairāk kaloriju iztērējas, un tad var atļauties ēst vairāk. Citas metodes līdzsvaram nav – vai nu mazāk jāēd, vai vairāk jākustas. Tas ir drošākais, vieglākais un lētākais ceļš svara uzturēšanai. Ja tiek apsvērta doma par vēdera plastiku, ieteicams vispirms iegūt ideālo svaru un uzturēt muskuļu tonusu ar fiziskām aktivitātēm, tad rezultāts vienmēr ir labāks.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē