• Šobrīd

  weather img

  Rīga -4°C Mākoņains, D/DA vējš, 3.09 m/s

  Raivo Vilcāns: Nekad nevajag apstāties ceļā uz savu tiesību aizstāvību!

  Viedoklis
  Raivo Vilcāns
  5. marts, 2021
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Raivo Vilcāns
  Foto: Publicitātes foto
  Raivo Vilcāns
  Noziegumos cietušie ne vienmēr zina, kur vērsties, lai aizstāvētu savas tiesības un daudzos gadījumos vainīgais paliek nesodīts, jo klusē ne vien pats cietušais, bet arī līdzcilvēki, kuri neziņo par noziegumu.

  Noziegumos cietušo aizsardzība Latvijā ir attīstījusies tikai pēdējos gados. Pamazām tiek ieviestas dažādas likumdošanas izmaiņas, taču viena no būtiskākajām problēmām joprojām ir tā, ka sabiedrība Latvijā ir pārlieku iecietīga pret vardarbību. Cilvēki salīdzinoši maz iesaistās noziegumu novēršanā, ja tas neskar viņus tieši. Trūkst arī starpinstitucionālas sadarbības starp dažādām valsts institūcijām un nevalstiskajām organizācijām.

  Taču nule notikusī Eiropas diena noziegumos cietušajiem, kas pulcēja vairāk kā 800 dalībnieku, vieš cerību, ka dialogs dažādu institūciju un organizāciju starpā, kā arī attiecībās ar iedzīvotājiem uzlabosies.

  Šī gada 22. februārī kopiena cietušajiem.lv organizēja tiešsaistes semināru, kurā vienkopus tikās gan valsts un nevalstisko organizāciju speciālisti, gan iedzīvotāji. Šis bija valstī pirmais tik plaša mēroga pasākums gan dalībnieku skaita ziņā, gan tēmu vispusības ziņā.

  Semināra tika pārrunātas tādas tēmas kā vardarbība ģimenē, kaitējuma atlīdzība/izlīgums, cilvēktiesības,  darba vides noziegumi, noziegumi internetā, ekonomiskie noziegumi, kā arī personīgie un vides noziegumi. Klausītāji ļoti atzinīgi novērtēja semināra programmu, jo beidzot bija iespējams gūt pārskatu ne vien par kādu šauru problēmu, bet jomu kopumā.

  Semināra ierakstu joprojām iespējams noklausīties ierakstā.

  Kibernoziegumi, bosings un citi netipiskie noziegumu veidi

  Viens no semināra mērķiem bija izglītot sabiedrību par to, cik dažādi ir mūsdienās veiktie noziegumi. Lai mēs varētu par tiem ziņot, vispirms mums tie ir jāpamana un jāsaprot, ka, piemēram, kliegšana un darbinieku pazemošana nav tikai autoritārs vadības stils, bet gan bosings, kas var tikt traktēts kā tiesiskās vienlīdzības pārkāpums vai goda un cieņas aizskaršana. Arī jebkura diskriminācija, kas saistīta ar cilvēka reliģisko, seksuālo vai cita veida piederību, ir uzskatāma par noziegumu. Tāpat arī naida runa internetā, baumu izplatīšana vai draudu izteikšana ir krimināli sodāma rīcība.

  Kriminālatbildība par emocionālo vardarbību

  Vēl dažus gadus atpakaļ par emocionālo vardarbību varēja piemērot tikai administratīvu sodu, bet tagad par to draud jau kriminālatbildība. Emocionālā vardarbība tiek pielīdzināta smagiem un vidēji smagiem miesas bojājumiem, ko konstatē ar tiesu ekspertīzi. Svarīgi arī uzsvērt, ka emocionālas vardarbības gadījumā cietušajam ir tiesības saņemt pagaidu aizsardzību un rehabilitāciju, tāpēc, saskaroties ar emocionālu vardarbību vai redzot līdzcilvēku ciešanas, nevajadzētu klusēt, bet ziņot policijai.

  Kursi vardarbības mazināšanai

  Pēdējā laikā arvien lielāks akcents tiek likts ne vien uz to, lai sodītu vardarbīgās personas, bet arī uz to, lai palīdzētu varmākām apzināties un mainīt savu uzvedību. Labklājības ministrija šobrīd piedāvā brīvprātīgi iziet vardarbības mazināšanas kursus, taču tiek plānots, ka nākotnē šādi kursi būs obligāti visām varmākām, un bez tiem nebūs iespējams arī uzsākt mediācijas procesu, kuru varmāka, neapzinoties savu vardarbīgo uzvedību, var ļaunprātīgi izmantot pret cietušo.

  Saudzīgāka bērnu pratināšana

  Pozitīvas izmaiņas plānotas attiecībā uz cietušo bērnu pratināšanu. Īpaši traumējoši tas bija no smagas vardarbības cietušajiem bērniem, kam traģiskajām atmiņām bija jāiet cauri atkal un atkal.  Paredzēts, ka bērnus varēs pratināt tikai vienreiz, turklāt tas notiks īpaši izveidotā „bērnu mājā” – emocionāli drošā vidē, kur bērnu pratinās viens cilvēks, bet aiz melna stikla atradīsies visi pārējie procesā iesaistītie speciālisti.

  Atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem

  Atgādinām, ka noziegumos cietušajiem ir pieejams atbalsta tālrunis 116006. Tā mērķis ir sniegt bezmaksas psiholoģisko, emocionālo un informatīvo palīdzību personām, kuras cietušas no noziedzīgiem nodarījumiem. Uz šo tālruni var zvanīt arī tad, ja esat cietušā tuvinieks vai nozieguma liecinieks.

  Tālruņa konsultanti uzklausīs arī tajos gadījumos, ja kāda iestāde cilvēka prasību ir atraidījusi un viņš nezina, kur tālāk meklēt palīdzību. Svarīgākais ir nepadoties, bet cīnīties par savām tiesībām, izmantojot visus pieejamos resursus.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+