Praktiski padomi zaļākam jaunajam gadam

Ekoloģija
Santa.lv
Santa.lv
4. janvāris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Publicitātes foto
Daudziem no mums jauns gads iezīmē arī jaunas apņemšanās. Kāds solās vairāk sportot, kāds – sazināties biežāk ar draugiem un radiem, bet vēl cits – vairāk rūpēties par vidi sev apkārt. Šī apņemšanās var lieliski palīdzēt radīt svētkus: pietiek ar tīru mājokli un atbrīvošanos no liekā, lai justos pacilāti un neikdienišķi.

Ienes mājās siltumu un gaismu

Kas gan tas par Vecgada vakaru bez lampiņu virtenēm un svecēm? Laikā, kad veikalos iegādājamo preču saraksts ir ierobežots, šis noteikti ir īstais laiks, lai kārtīgu izskatītu plauktus un tajos atrastu sen neizmantotas burciņas, pudeles, glāzes un citus stikla izstrādājumus. Dod tiem otro dzīvi un pārveido par skaistiem svečturiem vai vāzēm, kur rotāties egļu zariem!

Piepildot stikla traukus ar LED lampiņu virtenēm, iegūsi skaistu svētku dekoru. Apsien stikla burkai lenti, piepildi to ar pašceptiem cepumiem un, lūk, – dāvana mīļajiem gatava! Bet, ja stikla ražojumi rada vien atkritumus un jau gadiem gulst plauktos nelietoti, neizmet tos vienkārši pie sadzīves atkritumiem vai dabā, bet nodod speciāli paredzētās vietās: stikla konteineros.

Tā kā stikls ir plīstošs materiāls, dabā nevērīgi izmesta stikla asās šķautnes var savainot gan cilvēkus, gan dzīvniekus. Stikla lauskās koncentrējas arī saules stari, kas gada siltajos periodos var veicināt zāles aizdegšanos. 

Skapis ar vēstījumu: dzīvoju te un tagad

Latvijas tirgū katru gadu nonāk 27 000 tonnu jauna un lietota apģērba jeb 14,3 kilogrami uz vienu iedzīvotāju. Turklāt trešdaļa iedzīvotāju savas liekās drēbes vienkārši izmet sadzīves atkritumos, radot vides piesārņojumu: sintētiskās šķiedras, no kurām ražo 60 % tekstilizstrādājumu, sadalās 200 gadu laikā.

Pārskati savu skapi – aizmirsti par pagātni un nedomā par nākotni!

Neglabā drēbes, ko ikdienā nelieto, cerībā, ka gan jau kādreiz noderēs. Visticamāk – nenoderēs nekad!

Skapja plauktos atstāj tikai to, ko valkā, kas patiesi rada prieku un pasvītro tavu individualitāti, nevis krāj putekļus. Savukārt nevajadzīgo apģērbu, apavus un citus tekstila izstrādājumus var ērti nodot tekstila konteineros, kur tie tālāk jau tiks sašķiroti un atkārtoti izmantoti. Konteineru atrašanās vietas atradīsi šajā kartē.

Lai tīra māja un vide

Lai gaismas virtenes būtu praktiskas un ērti lietojamas, vairums no tām satur dažāda izmēra baterijas. Savukārt baterijas tiek klasificētas kā bīstamie atkritumi. To nonākšana dabā, tostarp arī poligonā, nodara būtisku kaitējumu videi, atstājot negatīvu ietekmi arī uz cilvēka veselību. Viena dabā izmesta pirkstiņbaterija rada augsnē piesārņojumu aptuveni viena kvadrātmetra platībā, kas var saglabāties gandrīz gadsimtu. Turpretī šķirojot baterijas, tās tiek novirzītas otrreizējai pārstrādei.

No iegūtajām izejvielām tiek radītas jaunas lietas, tādējādi novēršot pirmreizējo dabas materiālu izmantošanu ražošanā.

Bateriju šķirošanas kastēs iedzīvotāji aicināti izmest jebkuras formas un veida baterijas. Šādas kastes pieejamas dažādās publiskās vietās – veikalu tīklos, degvielas uzpildes stacijās un citās tirdzniecības vietās, kur tiek pārdotas baterijas. Speciālās kastes pieejamas arī individuālai lietošanai birojos, mācību iestādēs un citviet. Lielāku daudzumu bateriju un arī akumulatoru iespējams nogādāt uz kādu no vairāk nekā 60 šķirošanas laukumiem visā Latvijā.

Nekrāj vecās auto riepas

Tie, kuri ikdienā pārvietojas ar auto, noteikti zina, ko nozīmē regulāra riepu maiņa. Visbiežāk nolietotās auto riepas tiek aizmirstas kādā tālākā noliktavas vai garāžas stūrī. Domājot par zaļāku jauno gadu, aicinām sakārtot ne vien māju, bet arī noliktavas, klētis un pagrabus, atbrīvojoties no vecajām auto riepām. Tā kā riepas ir pieskaitāmas kaitīgajiem atkritumiem, jo to sadalīšanās periods dabiskā veidā ir ļoti ilgs, tās ieteicams nodot pārstrādei vai reģenerācijai, nevis atstāt atkritumu izgāztuvēs vai vienkārši izmest dabā.

Turklāt Latvijā 2019. gadā tika atklāta Baltijā modernākā riepu pārstrādes rūpnīca, kas aprīkota ar šobrīd mūsdienīgākajām tirgū pieejamajām riepu mehāniskās pārstrādes iekārtām. Rūpnīcā, kas atrodas Tukumā, tiek pārstrādātas gan vieglo, gan smago automašīnu riepas, procesā iegūstot augstvērtīgas otrreizējās izejvielas – gumijas granulas un čipsus, ko var izmantot jaunu produktu ražošanā. Rūpējoties par vides ilgtspēju un videi draudzīgāku ražošanas procesu, rūpnīcā uzstādītas tehnoloģijas, kas maksimāli samazina un ierobežo dažādu potenciālo piesārņojumu riskus, kā arī nodrošina energoefektīvu un ekoloģiski saudzīgu ražošanas procesu.

Nolietotās vieglo un smago automašīnu riepas gan privātpersonām, gan juridiskajām personām ērti nodot šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumā Getliņu ielā 5, Rumbulā, Stopiņu novadā. Privātpersonas, kuras ir pilngadīgas un uzrāda personu apliecinošus dokumentus, bez maksas var nodot četras autoriepas gada laikā. Katra nākamā riepa tiek pieņemta par papildu samaksu.

Ar svētkiem nekas nebeidzas

Lai arī gatavošanās svētkiem un paši svētki spēj sagādāt daudz skaistu emociju, kā arī rosina aktīvāk sakārtot vidi sev apkārt, svarīgi atcerēties, ka ar svētkiem viss nebeidzas. Gluži pretēji – tikai sākas! Kārtība mājās, izrevidēts skapis, vecās lietas dzīvo jaunu dzīvi, droša apkārtējā vide, atkritumu šķirošana – tas ir ceļš uz zaļāku jauno gadu. Ja izdevies to veiksmīgi uzsākt, izdosies arī turpināt! Atrodi vērtību katrā lietā!

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+