• Šobrīd

  weather img

  Rīga +8°C Daļēji apmācies, D/DR vējš, 4.63 m/s

  IZPROT TAVAS SĀPES

  Pārbaudi savu darba stāžu!

  Aktuāli
  Ievas Padomu Avīze
  Ievas Padomu Avīze
  4. marts, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Pixabay
  Lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu vai vecuma, invaliditātes, izdienas vai apgādnieka zaudējuma pensiju, svarīgs ir cilvēka darba stāžs.

  Darba stāža periodi, kas uzkrāti līdz 1996. gadam, katram jāpierāda pašam, iesniedzot dokumentus Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA). No 1996. gada darba stāžu veido mēneši, kuros veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai, un šī informācija jau ir VSAA rīcībā.

  To, vai VSAA rīcībā ir visa informācija par cilvēka darba stāžu, var noskaidrot klātienē jebkurā VSAA nodaļā vai portāla www.latvija.lv e-pakalpojumā. Informācija par reģistrēto darba stāžu līdz 1996. gadam.

  Dokumenti, kas pierāda darba stāžu līdz 1996. gadam

  Darba stāža uzskaitē ir svarīgi divi aspekti: darbs veikts līdz 1991. gadam vai laikā no 1991. līdz 1996. gadam. Latvijas pilsoņiem darba stāžu līdz 1996. gadam veido Latvijas teritorijā un bijušās PSRS teritorijā uzkrātie darba un tam pielīdzinātie periodi. Darba stāža aprēķinā ļoti svarīgs ir laiks līdz 1996. gadam, jo šajā laikā darba stāžu veido ne tikai darbs šā vārda klasiskajā izpratnē.

  • Darbs

  Līdz 1991. gadam darba periodus ieskaita darba stāžā neatkarīgi no sociālās apdrošināšanas iemaksām.

  No 1991. līdz 1996. gadam darba periodus ieskaita darba stāžā, ja cilvēks bijis pašnodarbinātais, kam darba periodā veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas, vai arī bijis darba ņēmējs pie darba devēja, kas bijis reģistrēts kā sociālās apdrošināšanas iemaksu veicējs, un šajā darba periodā ir veiktas vai bija jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas. Par darba periodu uzskata darbu iestādēs, organizācijās, uzņēmumos, darbu kolhozā vai lauku saimniecībā, darbu pie individuālām personām, kā arī radošo savienību biedru darbu.

  Dokumenti: darba grāmatiņa, darba līgums un dokumenti par tā izpildi, kolhoznieka darba grāmatiņa, lauku saimniecības uzskaites grāmata un mājas grāmata, darba devēja izziņa, individuālo darbu apliecinošs dokuments, radošo savienību izziņa, arhīva izziņa.

  Kas vēl veido darba stāžu?

  • Dienests armijā un iekšlietu iestādēs

  Laiks, kad cilvēks dienējis obligātajā aktīvajā militārajā dienestā PSRS Bruņotajos spēkos, alternatīvajā (darba) dienestā, Latvijas Republikas armijā. Darba stāžu veido arī dienests ierindas un komandējošā sastāva amatos iekšlietu iestādēs, izņemot VDK.

  Dokumenti: karaklausības apliecība, darba grāmatiņa, arhīva izziņa.

  • Mācības

  Līdz 1991. gadam darba stāžā ieskaitāms mācību laiks augstākajās mācību iestādēs, ar specifiskiem nosacījumiem – arī citās mācību iestādēs pēc vidējās izglītības iegūšanas, aspirantūrā u. c.

  No 1991. gada līdz 1996. gadam mācību laiku augstākajās un citās mācību iestādēs pēc vidējās izglītības iegūšanas ieskaita darba stāžā tikai tad, ja cilvēks pats ir veicis sociālās apdrošināšanas iemaksas.

  Dokumenti: diploms, atestāts, apliecība, mācību iestādes izziņa, arhīva izziņa

  • Bērna audzināšana

  Līdz 1991. gadam darba stāžā ieskaitāms laiks, kad māte audzinājusi bērnu līdz 8 gadu vecumam.

  No 1991. gada līdz 1996. gadam šo periodu ieskaita darba stāžā, ja bērna māte pati veikusi sociālās apdrošināšanas iemaksas.

  Dokumenti: bērna dzimšanas apliecība, dokumenti, kas apliecina, ka bērns ir audzināts līdz astoņu gadu vecumam (pase, dzīvesvietas izziņa, skolas liecības utt.)

  • Cilvēka ar invaliditāti vai veca cilvēka kopšana

  Līdz 1991. gadam par darba stāžu uzskatāms laiks, kad kopts cilvēks ar 1. grupas invaliditāti, bērns ar invaliditāti līdz 16 gadu vecumam vai cilvēks, kam ir 80 un vairāk gadu.

  No 1991. gada līdz 1996. gadam šo periodu ieskaita darba stāžā, ja persona pati veikusi sociālās apdrošināšanas iemaksas.

  Dokumenti: bērna dzimšanas apliecība, dokuments, kas apliecina bērna ar invaliditāti (līdz 16 gadu vecumam) kopšanu, medicīnisks atzinums, tiesas spriedums

  • Invaliditāte

  Līdz 1991. gadam par darba stāžu uzskatāms laiks, kad cilvēks ar invaliditāti nav strādājis, bet ne ilgāk kā līdz pensijas vecuma sasniegšanai. Šis nosacījums neattiecas uz situācijām, kad jāaprēķina invaliditātes pensija.

  Dokumenti: invaliditātes izziņa, izraksts no Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas akta.

  • Politiskās represijas

  Par darba stāžu uzskatāms laiks, kad cilvēks bijis pakļauts politiskajām represijām vai piedalījies nacionālajā pretošanās kustībā, arī laiks, kad represētais pavadījis ieslodzījuma vietā, nometinājumā, bēgšanā no ieslodzījuma vai nometinājuma vietām. Politisko represiju periodus ieskaita darba stāžā trīskāršā apmērā, turklāt Galējos ziemeļos vai tam pielīdzināmos apgabalos – pieckāršā apmērā.

  Dokumenti: dzimšanas apliecība, Iekšlietu ministrijas, prokuratūras izsniegts reabilitācijas dokuments vai tiesas spriedums par politisko represiju periodu vai par darbības periodu nacionālās pretošanās kustībā, kā arī par reabilitāciju, politiski represētās personas vai nacionālās pretošanās kustības dalībnieka apliecība

  • Algots darbs reliģiskajās organizācijās

  Dokumenti: reliģiskās organizācijas vadības izziņa

  Kā meklēt dokumentus arhīvā?

  Ja jāpierāda savs darbs stāžs, bet dokumentu nav, tos var meklēt arhīvā. Vispirms jānoskaidro, vai uzņēmums, kurā bijusi darbavieta, vēl darbojas. Ja uzņēmums darbojas, dokumenti jāmeklē tajā. Ja uzņēmums likvidēts, jādodas uz arhīvu. Vajadzīgo izziņu par darba stāžu var pieteikt gan tuvākajā arhīva nodaļā, gan elektroniski, izmantojot mājaslapu www.latvija.lv vai Latvijas Nacionālā arhīva mājaslapu www.arhivi.gov.lv. Latvijas valsts arhīvs Rīgā atrodas Bezdelīgu ielā 1A, tālrunis 20314958; attiecīgā reģiona arhīvu kontaktinformāciju var atrast www.arhivi.gov.lv.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+