Par 1,5 miljoniem eiro atjaunoti trīs nozīmīgi kultūras objekti Daugavas ceļā

Kultūra
Santa.lv
Santa.lv
6. oktobris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Krustpils pils
Foto: Publicitātes foto
Krustpils pils
Septembrī noslēdzies projekts Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā, kas īstenots ar Kultūras ministrijas piesaistītā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un valsts budžeta finansējuma atbalstu 1,5 miljonu eiro apmērā. Tā gaitā atjaunoti trīs nozīmīgi kultūras mantojuma objekti Jēkabpilī, Koknesē un Ogrē.

Jēkabpils pilsētas pašvaldība bija projekta vadošais partneris un projekta gaitā sāka Krustpils pils atjaunošanas darbus. Pils A korpusa pirmajā stāvā tikuši atjaunoti 18. gadsimta sienu gleznojumi un septiņās telpās iekārtota ekspozīcija par pilsētas vēsturi. Korpusa otrajā stāvā vēsturiskās telpas atjaunotas, lai tajās varētu notikt kultūras pasākumi.

Atjaunots arī pils dārzs, kurā vēsturiskajā atrašanās vietā uzstādīta strūklaka. Par Jēkabpils pašvaldības līdzekļiem atjaunota pils Medību zāle, garderobe, kā arī iegādātas mēbeles izglītojošu nodarbību norisei un jauns flīģelis. Krustpils pils ēkas un tās kompleksa atjaunošana un attīstīšana turpinās arī kultūras mantojuma saglabāšanas projektu 3. kārtā.

Ogres novada pašvaldība projekta gaitā sāka bijušās sanatorijas Ogre atjaunošanas darbus. Ticis atjaunots bijušās sanatorijas jumts, veikta ēkas pamatu horizontālās un vertikālās hidroizolācijas atjaunošana un izbūve, restaurētas lielās zāles krāsnis. Lielajā zālē veikta grīdu atjaunošana, kā arī sienu un griestu apmetuma un krāsojuma atjaunošana. Atjaunotas arī telpas tūrisma informācijas centra Zilo kalnu aģentūras vajadzībām.

Viens no būtiskākajiem uzdevumiem bijušās sanatorijas atjaunošanas darbu gaitā bija saglabāt ievērojamā latviešu gleznotāja Anša Cīruļa sienu gleznojumus, kas tapuši 1927. gadā un ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Pēc 2. Pasaules kara gleznojumi bija tikuši aizkrāsoti un atkal atsegti tikai deviņdesmito gadu sākumā. Darbu laikā atklājās, ka apgleznotas ne tikai telpas sienas, bet arī griesti. Arī jaunatklātie gleznojumi atjaunoti. Sanatorijas atjaunotā zāle atvērta apmeklētājiem, bet vizīte iepriekš jāpiesaka.

Ogres novada pašvaldība turpina ēkas atjaunošanu par pašvaldības līdzekļiem, šobrīd veicot ēkas galvenā ieejas mezgla – vestibila atjaunošanu. Pašvaldība cer nākotnē piesaistīt investorus, kas varētu ēkā atjaunot otro stāvu, mansardu, attīstīt viesnīcas, SPA, rehabilitācijas vai citus veselības veicināšanas pakalpojumus. 

Kokneses novadā jaunu dzīvību ieguvušas senās Kokneses pilsdrupas. Piesaistītais ERAF finansējums ļāvis veikt līdz šim apjomīgākos pils konservācijas darbus. Projekta gaitā nostiprinātas Ziemeļu korpusa mūra konstrukcijas Pērses upes pusē. Sienas virspuse tikusi stiprināta ar velēnu, kas uzsūc ūdeni, neļaujot lietum kaitēt mūrim.

Pagalma centrā atbilstoši izpētes rezultātiem un vēsturiskajiem aprakstiem atsegta vēsturiskā akas vieta.

Pilsdrupu pagraba daļā izveidota pirmā ekspozīcijas telpa – moku kambaris –, kuras pārsegums vienlaicīgi veidots arī kā skatu platforma.

Moku kambarī apmeklētāji var aplūkot un iepazīt dažādus viduslaiku spīdzināšanas rīkus, piemēram, stiepšanas galdu, moku grozu un siekstu. Tūristiem tiks piedāvāta arī izlaušanās spēle, kuras laikā būs jāizkļūst no moku kambara, veicot dažādus uzdevumus. Ekspozīcija un tās pakalpojumi būs pieejami tūrisma sezonā no pavasara līdz rudenim.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+