• Šobrīd

  weather img

  Rīga +19°C Daļēji apmācies, D/DR vējš, 5.66 m/s

  Nesankcionētā mītiņā pie Ģenerālprokuratūras Misānes atbalstam pulcējas ap 30 cilvēku

  Aktuāli
  Ziņu aģentūra LETA
  17. februāris, 2020
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: LETA
  Nesankcionētā mītiņā pie Ģenerālprokuratūras, atbalstot Dānijā apcietināto Kristīni Misāni un prasot viņas izdošanu Latvijai, pirmdien pulcējas ap 30 cilvēku, novēroja aģentūra LETA.

  Mītiņa iniciatore Inese Prisjkolkova klātesošajiem žurnālistiem atklāja, ka viņu neinteresē visi fakti šajā lietā, bet gan tas, lai Misāni atgriež Latvijā un šeit atbildīgās institūcijas pēta faktus. «Cilvēks šobrīd slīkst un neviens viņai neies palīgā, jo redz viņai tāda karma?» pauda Prisjkolkova.

  Vienlaikus viņa atzīmēja, ka visi, kas vēlas parakstīties par petīciju, prasot izdot Misāni Latvijai, tuvākajā laikā varot doties uz Ģenerālprokuratūras ēku Rīgā un to izdarīt.

  Prisjkolkova sacīja, ka šodien dosies pie Valsts prezidenta Egila Levita un cer dzirdēt, ko viņš ar atbildīgo institūciju vadītājiem ārkārtas sapulcē ir nolēmis šajā sakarā.

  Petīcijā idejas iniciatori aicina parakstīties par to, lai mudinātu prokuratūru uzrakstīt dokumentu, kurš lūgtu atvest Misāni uz Latviju, skaidroja Prisjkolkova. «Mēs varam dusmoties uz dāņiem, bet viņiem nav reāla pamata atsūtīt Misāni uz Latviju,» uzsvēra mītiņa iniciatore.

  Šorīt Misānes pārstāvji pie Rīgas pils satikuši arī tieslietu ministru Jāni Bordānu (JKP), kurš, pēc Prisjkolkovas sacītā, atzinis, ka ir bijis atraidījums no Ģenerālprokuratūras par to, ka «mēs Misāni atpakaļ neņemsim».

  Pēc viņas norādītā, Dānija bez Ģenerālprokuratūras rakstīta dokumenta nevarot Kristīni izdot Latvijai. «Tāpēc mēs stāvam šeit, jo izrādās, ka tikai prokurors tādu dokumentu var uzrakstīt,» uzsvēra mītiņa iniciatore. Ar šo mītiņu viņa cer, ka «aizklauvēsies līdz prokurora sirdij» un panāks dokumenta uzrakstīšanu.

  «Izrādās dokuments ir svarīgās par cilvēku un ja tā arī ir, tad šo dokumentu ir jāvar uzrakstīt,» uzskata Prisjkolkova.

  Cilvēki arvien turpina pulcēties pie Ģenerālprokuratūras ēkas.

  Jau vēstīts, ka Dānijas apgabaltiesa piektdien nolēma paturēt apcietinājumā par sava bērna nolaupīšanu Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) apsūdzēto Misāni, kas faktiski nozīmē, ka viņa 20.februārī tiks izdota DĀR, aģentūrai LETA apstiprināja Misānes pārstāvji.

  Pēc Misānes pārstāvju sniegtās informācijas, piektdien tiesā tika vērtēts, vai sieviete būtu atbrīvojama, jo viņa varētu būt jau izcietusi sev piemērojamo sodu, vai arī viņa būtu izdodama tiesāšanai Dienvidāfrikai, kur viņai draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām.

  Kā ziņoja Latvijas Televīzija, tiesas sēdē Misānes advokāts bija iesniedzis jaunus pierādījumus, lai sieviete netiktu izdota. Advokāts uzsvēris, ka sodam jābūt proporcionālam pret nodarīto, norādot, ka DĀR uz tiesu vien Misānei var nākties gaidīt divus gadus. Savukārt prokurors norādījis, ka Misāne ļoti vēlu nākusi klajā ar jauniem pierādījumiem un ļaunprātīgi novilcinājusi tiesu. Prokurors prasīja, lai Misāne pēc iespējas ātrāk tiktu izdota DĀR.

  Līdzīgs jautājums tika skatīts jau pagājušajā mēnesī. Sievietes pārstāvji apgalvoja, ka tiesa sākotnēji nolēma Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību, pēc kuras Dānijas tiesa tomēr nolēma Misāni paturēt apcietinājumā. Šāds lēmums tika pieņemts, lai arī DĀR nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā.

  Tieslietu ministrs aģentūrai LETA nedēļas nogalē sacīja, ka viņš telefoniski ir sazinājies ar Eiropas Komisijas viceprezidentes Veras Jurovas biroju par turpmāko attīstību Misānes lietā un esot saklausījis izpratni par Latvijas bažām saistībā ar Misānes tālāko likteni. 

  Vienlaikus Bordāns ir nosūtījis vēstuli DĀR tieslietu ministram ar lūgumu iepazīties ar divpusējā līgumu projektu, aicinot viņu sniegt informāciju par termiņu, kādā DĀR kompetentās iestādes būtu gatavas uzsākt sarunu procedūru līguma noslēgšanai. Tuvākajā laikā tieslietu ministrs sazināsies ar DĀR tieslietu ministru.

  Savukārt Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) sarunā ar aģentūru LETA pauda nostāju, ka Ārlietu ministrija ir aktīvi strādājusi pie tā, lai Misānei tiktu sniegta visa nepieciešamā palīdzība.

  Ministrs solīja, ka ministrija turpinās sniegt palīdzību Misānei arī nākotnē, neatkarīgi no notikumu attīstības. Ministrs pauda cerību, ka vēl varētu būt kādi tiesiskie līdzekļi, lai novērstu Misānes izdošanu, taču uzsvēra, ka Dānijas tiesas lēmums ir jārespektē.

  Latvijas prokuratūra tuvākajā laikā apsvērs tālākos iespējamos risinājumus attiecībā uz Misāni, aģentūrai LETA sacīja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

  Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

  Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

  Šo lietu tika piedāvāts Pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē