• Šobrīd

  weather img

  Rīga +23°C

  Vidusjūras diēta kapsulās
  Cardioace logo

  Mīļā, atlaid stāvbremzi! Kā tikt vaļā no dažiem spītīgiem kilogramiem

  Svara zaudēšana
  Lolita Lūse
  Lolita Lūse
  17. maijs
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Uz mani skatoties, bulciņas un speķrausīši saka: ko nu uztraucies – ar tevi viss ir kārtībā! Necepos un nešaustu sevi, tomēr, ak, kā gribētos atkal ielīst iepriekšējā, nevis nākamā izmēra apģērbā. Bet tie pāris izšķirīgie kilogrami – kā ar superlīmi pielīmēti, turklāt ar tendenci pieaugt. Konsultē Ilze Lutere, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja un uztura speciāliste.

  Jau trīs gadus mēģinu nomest divus kilogramus, bet nekas nesanāk. Iepriekšējā izmēra apģērbu uzvilkt nevaru, bet lielāku pirkt negribu, jo tūlīt notievēšu: kas tad tur – divi nieka kilogrami! Šķiet, ka ēdu kā zvirbulēns, brīvdienās eju kājām tik tālu kā uz Mēnesi un atpakaļ, arī ūdeni dzeru, bet… rītos, kad svariem būtu jārāda par diviem kilogramiem mazāk, tie rāda par divsimt gramiem vairāk! Bāc! Ar jaunpienākušajiem 200 gramiem tieku galā bez pūlēm, bet… tas arī viss. Dziedu gluži kā Vinnijs Pūks:

  «Visu darīšu ar prieku,

  Ja vien resnāks nepalieku,

  Bet es resnāks nepalieku,

  Tā šķiet man.»

  Tas tiešām ir par mani: resnāka nepalieku, bet, sasodīts, tievāka es arī ne!  Apbrīnoju dāmas, kas nomet desmit un pat vairāk kilogramu. Lai Vinnijs Pūks stāv man klāt! Ja nespēju tikt vaļā no diviem, kā tiktu no desmit?

  Tūska vai tauki? Tāds ir jautājums!

  «Ja sievietei šķiet, ka viņai ir divi lieki kilogrami, tad viņai tiešām ir divi lieki kilogrami, lai kā draudzenēm šķiet, ka viss ir kārtībā,» saka Ilze Lutere, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja un uztura speciāliste.

  Lai pārliecinātos, ka liekais svars nav tikai galvā, viņa iesaka bioimpedances izmeklējumu: gudros svarus, kas nosaka ķermeņa sastāvu, ļaujot salīdzināt kaulu masas, šķidruma, tauku un muskuļu attiecības (rakstu par šo metodi vari lasīt 20 lpp.).

  «Lieko svaru var veidot gan tauki, gan tūska – īsto iemeslu var nojaust vai uzminēt, bet var arī kļūdīties, taču svari dod patieso atbildi,» saka uztura speciāliste.

  Mazāk sāls, vairāk ūdens

  To, ka svara pieaugumu rada nevis tauki, bet tūska, var konstatēt, ja sieviete sava svara svārstības kontrolē saistībā ar ciklu. Ja tā ir tūska, svars pieaug cikla otrajā pusē – pēc ovulācijas, bet tad atkal samazinās.  Interesanti, ka svars var pat nepieaugt, bet hormonālo pārmaiņu radītā tūska premenstruālajā nedēļā rada briesmīgas sajūtas: bikses un svārki pēkšņi vairs neder.

  Lai tiktu vaļā no tūskas, jāizmanto formula: mazāk sāls, vairāk ūdens un kustību. 

  • Sāls. Pasaules Veselības organizācijas noteiktā dienas norma cilvēkam ir 3–5 grami sāls dienā. Te gan jāatceras, ka sāli organisms saņem ne tikai no šķipsnas, ko tu ieber zupas katlā vai pārkaisi tomātmaizei. Ļoti svarīgi ir rūpīgi izpētīt veikalā iegādātos gatavos produktus: sieru, maizi, salātus, galertus. Iedomājies: lielveikalā vienā uz vietas ceptā kalmāru kotletītē var būt pat 3 grami sāls! Tā jau ir visa dienas norma!
  • Ūdens. Minimālā dienas norma ir 0,5 litri tīra ūdens, kas individuāli pieaug: jo vairāk gadu, jo vairāk jādzer; jo sliktāka pašsajūta, jo vairāk jādzer; jo karstāks laiks, jo vairāk jādzer; sportoju – dzeru, svīstu – dzeru, eju pirtī – dzeru. Turklāt ūdens dienas norma jāizmalko visas dienas garumā, nevis jāizdzer vienā vai divos paņēmienos – tad jēga būs maza. Palēnām malkojot, ūdens nonāk šūnās, uzturot šķidruma līdzsvaru organismā.
  • Fiziskās aktivitātes. Ar tām var nosusināt iestāvējušos tūskas dīķi, jo muskuļu slodze iekustinās limfu, kas ir tūskas vaininiece.

  Lai ko ēd, rūpīgi sakošļā katru kumosu, jo arī siekalu izdalīšanās palīdz iekustināt limfu.

  Bāc, tie tomēr ir tauki…

  «Sievietei ap 40 ar normālu, veselīgu dzīvesveidu un pāris liekajiem kilogramiem sev jāpajautā: kāda ir motivācija no tiem atbrīvoties? Kas tavā dzīvē mainīsies? Ja motivācija ir, jāķeras klāt,» saka Ilze Lutere. «Ja sievietei šķiet, ka viņa jau dara visu iespējamo, tomēr rezultāta nav, kaut kas jāmaina. Visticamāk, pareizā dzīvošana ir ieklemmējusies: organisms pie tās pieradis un jūtas komfortā.» Tas, ka sievietes plānos ir mīnus trīs kilogrami, organismam kā vecam runcim ir pilnīgi vienalga: atkal iesi staigāt – nu ej, tas nav nekas jauns! Neēdīsi kūku? Arī nekā jauna – tu jau pusgadu neēd kūkas, es pie tā esmu pieradis. «Kas jādara sievietei? Jāatlaiž stāvbremze,» saka Ilze Lutere. «Es pati šo terminu izdomāju un esmu par to stāvā sajūsmā!»

  Pieci soļi spītīgo kilogramu piemānīšanai

  1. Izmaini ēšanas ritmu! Pieņemsim, ka sieviete jau ēd iespējami veselīgi. Izrādās, organismu var piemānīt, ēdot tieši to pašu, bet citā ritmā. Piemēram, sieviete ir radusi iztikt bez brokastīm un jūtas ļoti labi, bet bez vakariņām iztikt nevar. Lai organismā kaut kas mainītos, ierastais ēšanas ritms jāapgriež kājām gaisā: jāsāk ēst rītos un jābeidz ēst ap pieciem vakarā, jo ēšanas ritms būtiski ietekmē ķermeņa sastāvu un hormonu darbību.

  Otrs paņēmiens: diena jāsadala divās daļās, par tās vidu jeb ekvatoru nosakot pulksten trīs dienā. Svars, visticamāk, sāks mazināties, ierasto ēdienkarti sadalot tā, lai līdz pulksten trijiem organisms saņem vairāk kaloriju, bet pēc pulksten trijiem – mazāk. «Īpaši būtiski tas ir premenopauzes vecumā. Hormonu darbību – gribi negribi – ietekmē diennakts ritms: organisma metabolā aktivitāte līdz dienas ekvatoram ir lielāka nekā pēc tam,» saka Ilze Lutere.

  Pēc pulksten trijiem uzņemot vairāk nekā pirms, rodas tā dēvētais sumo efekts. Tu taču negribi izskatīties kā sumo cīkstone!

  2. Izvairies no uzkodām! Viens no svarīgākajiem hormoniem svara regulēšanā ir insulīns, kas veicina tauku šķelšanos. Medicīnā to sauc par lipolīzi: tauki šķeļas tikai tad, kad insulīns ir zems. Ja ik pa laikam iemet kaut ko mutē, insulīna līmenis tiek uzturēts augsts, un nekāda tievēšana nav iespējama. «Tādēļ starp ēdienreizēm jāsaglabā piecu sešu stundu intervāls – lai insulīna līmenis paspēj nokristies, izdodas patievēt, un tad atkal jāpaēd, lai insulīns atgriežas normā,» atgādina uztura speciāliste.

  3. Izšķir, ko ēst no rīta, ko vakarā. Ja sievietes ēdienkarte ir gana veselīga, manāmas izmaiņas var panākt tikai ar ēšanas ritma izmainīšanu un izvairīšanos no uzkodām. Tomēr svarīgi atcerēties, ka tos produktus, kas veicina insulīna ražošanu, labāk ēst dienas pirmajā pusē, bet tos, kas insulīnu izdala mazāk, – dienas otrajā pusē. Vakarpusē jāatturas no visiem ogļhidrātiem (maize, kartupeļi, biezputras, pelmeņi), vairākiem olbaltumu produktiem (piemēram, biezpiena, pupiņām, sarkanās gaļas – cūkgaļa, liellops, medījums, bet jo īpaši teļa gaļa), kā arī no cieti saturošiem dārzeņiem (kartupeļi, ķirbis, batāte). Vakariņām paliek tik daudz produktu, ka katru dienu var ēst ko citu: visi dārzeņi, zivis, jūras veltes, vista, tītars vai trusis, olas, rieksti, sēklas, liesie sieri, turklāt nebaidoties no taukiem, jo tie insulīna līmeni neietekmē.

  Vakarā ēdot ogļhidrātus, no rīta tūska uz sejas ir garantēta.

  Tāpat, ja stresa mazināšanai ūdens vietā vakarā dzersi vīnu, rītā varēsi fotografēties rakstam par to, kas tas ir – cukura seja. Ak kungs, kāda tūska!

  4. Dari visu, lai labi izgulētos. «Labs, stabils psihoemocionālais stāvoklis nodrošina 20% veiksmes vai neveiksmes svara korekcijā,» atgādina uztura speciāliste. Tāpēc ir ļoti svarīgi labi, kvalitatīvi izgulēties un pamosties možai un enerģijas pilnai. Turklāt ķermeņa svars mazinās tieši miegā, tamdēļ pirms gulētiešanas sev droši novēli: nu tad labu tievēšanu! Bioritmu pētījumi liecina, ka sievietei vislabāk aiziet gulēt līdz pusvienpadsmitiem vakarā. Tā kā Latvija atrodas laikā zonā, kur ir četri gadalaiki, gulētiešanas laiku var variēt no pulksten 10 ziemā līdz pusnaktij vasarā. Jāguļ 6–8 stundas un jādara viss, lai gulētu labi: klusums, biezie aizkari, miega brilles.

  5. Izmaini fizisko aktivitāti! «Ar daudziem par šo jautājumu strīdos un kā Zoja stāvu, krītu un ceļos par to, ka svara korekcijā sievietei pēc trīsdesmit lielāka nozīme ir fiziskajai aktivitātei, nevis ēdienam. Ar ēšanu vien neko izmainīt neizdosies,» saka Ilze Lutere. Nav izdomāts nekas labāks par ikdienas soļošanu vai nūjošanu, tomēr ir sievietes, kas katru dienu noiet 10 000 soļu, bet rezultāta nav. «Ja, aktīvi staigājot, svars nekustas, ir kaut kas jāpamaina. Piemēram, jāmaina slodze: trīs minūtes jāiet mierīgi, trīs minūtes – ļoti, ļoti ātri, bet tad atkal mierīgi, un tā visus ierastos 10 000 soļu. Vēl var mainīt reljefu: iet kalniņā augšā un no kalniņa lejā. Šādiem treniņiem vislabākā vieta ir kāpas, jo tur ir viss: skats, gaiss, fitoncīdi no priedēm,» saka Ilze. «Un vēl ir trepes! Sievietes, kas dzīvo daudzdzīvokļu mājā, mudinu katru dienu trīsreiz uzkāpt līdz trešajam, ceturtajam stāvam un atpakaļ.»

  Izmantojot šos piecus soļus, rezultātam ir jābūt! Ja tā tomēr nav, jāatzīst, ka kaut ko dari nepareizi, un jāmeklē uztura speciālista padoms. Diemžēl sievietes pārāk bieži domā, ka viņas par uzturu un svara korekciju visu zina pašas. Ja jau visu zini, kāpēc neizdodas?

  Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+