Latvijas iedzīvotāji aicināti piedalīties Pasaules talkā

Aktuāli
Santa.lv
Santa.lv
15. septembris
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Kustība Lielā talka aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju šā gada 19. septembrī pievienoties akcijai World Cleanup Day (WCD) jeb Pasaules talkai. Šogad Pasaules talka Latvijā tiek rīkota jau trešo reizi. Latvijas iedzīvotāji aicināti iesaistīties talkas aktivitātes – gan ar apkārtējās vides sakopšanas darbiem, ko gan Latvijā ierasts darīt pavasara talkas laikā, gan ar jau tradicionālo koku sēšanas un stādīšanas akciju “Laimes koki”.

Pasaules talkas galvenais mērķis ir apvienot cilvēkus cīņā ar klimata pārmaiņām un globālo piesārņojumu. Lielā Talka aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju 19. septembrī nepalikt malā, lai katra akcijas laikā iesētā sēkla vai iestādītais koks varētu izaugt par nākotnes dižkoku, kļūstot par Latvijas ieguldījumu pasaules ekosistēmas līdzsvara atjaunošanā.

Lielās talkas mājaslapā izveidota interaktīvā karte, kur ikviens talkotājs var atzīmēt un pieteikt uzkopšanas un labiekārtošanas talkas, kā arī atzīmēt vietu, kur tiks iesēts vai iestādīts koks.

Talkai īpaši aicinātas pievienoties Latvijas skolas un to audzēkņi, veicot skolas teritorijas sakopšanas darbus. Vēl skolas var piedalīties Ideju talkā. Tik pat svarīgi kā fiziski doties talkot, ir nepieciešamība raudzīties nākotnē – kā varam uzlabot savu dzīves kvalitāti, tajā pašā laikā saudzīgi izturoties pret dabu. Ikviena iesūtītā doma Ideju talkas ietvaros palīdz meklēt jaunus, inovatīvus risinājumus zaļākai rītdienai. Savas idejas skolas vai skolnieki ir aicināti sūtīt uz Lielās Talkas e-pastu talkas@talkas.lv.

Latvijā Pasaules talkas ietvaros nu jau tradicionāli tiek arī stādīti koki. Akcija Laimes koki Pasaules talkas laikā tiek rīkota ik gadu, ar vairākiem mērķiem. Pirmkārt, veidot bērnos un jauniešos atbildības sajūtu par dabas saglabāšanu – veidot dziļāku izpratni par dabas procesiem, uzņemoties rūpes par kāda konkrēta koka izaudzēšanu. Otrkārt, stiprināt Latvijas kā zaļas, ilgtspējīgas un vides jomā atbildīgas valsts starptautisko tēlu. Treškārt, veicināt aktīvāku sabiedrības iesaisti vides jautājumu risināšanā vietējā un globālā mērogā.

“Pasaules talka ir unikāla kustība, jo nav citas, kas spētu apvienot tik daudzu valstu iedzīvotājus kopīga mērķa vārdā. Mēs esam lepni, ka šīs kustības pamatā ir triju Baltijas valstu – Latvijas, Lietuvas un Igaunijas – talkošanas tradīcijas. Tas ir mūsu vērtīgākā dāvana pasaulei, lai saglabātu to zaļu un tīru," saka Vita Jaunzeme, Lielās talkas vadītāja un organizatore. "Esmu gandarīta, ka, neskatoties uz apstākļiem šā gada pavasarī, cilvēki bija aktīvi un devās talkot, iespējams ne tik lielā pulkā kā citus gadus, taču kopumā tas parādā, ka esam stipri savā garā un mums ir svarīga Latvijas nākotne.

Tāpēc Pasaules talkas laikā, kad parasti stādām kokus, šogad aicinām veikt arī uzkopšanas un labiekārtošanas darbu, kas netika iespēti pavasarī.

Ja vēlamies dzīvot tīrā vidē, mums uz šo mērķi jāiet jau šodien, nebaidoties iniciēt un īstenot idejas, kas palīdzēs mums sasniegt mērķi arī ilgtermiņā.”

Ārvalstīs dzīvojošajiem Latvijas cilvēkiem ir izvēle – piedalīties Pasaules talkas jeb World Cleanup Day aktivitātēs savā mītnes zemē (vairāk informācijas par konkrēto valsti var atrast platformā worldcleanupday.org) vai pievienoties Latvijas Laimes koku akcijai. Visas Latvijas pārstāvniecības un tautiešu organizācijas ārvalstīs tiek aicinātas savu iespēju robežās organizēt kolektīvus pasākumus savās mītnes zemēs, iesaistot arī vietējos sadarbības partnerus un draugus, un par to savlaicīgi informējot arī Lielo Talku (rakstot uz: talkas@talkas.lv un projects@talkas.lv)

Piedaloties akcijā Laimes koki neaizmirstiet padalīties ar savu labo darbu:

  1. Podiņā jāiesēj iepriekš sagatavota koka sēkla vai savā apkaimē jāiestāda koka stāds;
  2. Sēšanas / stādīšanas process jānofilmē vai jānofotografē un jāpublicē savos sociālo tīklu kontos, izmantojot tēmturus: #Lielatalka #WorldCleanupDay #Laimeskoki
  3. Interaktīvajā kartē, kas atrodama vietnē talkas.lv, jāatzīmē vieta, kur iestādīts vai iesēts jaunais kociņš.

 

Pirmais Laimes koku parks taps Valdemārpilī, un pirmo koku tajā iestādīs Lielās Talkas patrons, Latvijas valsts prezidents Egils Levits.

Latvijas Valsts prezidents svinīgā atklāšanas pasākumā iestādīs parkā piecus kokus – ozolus un liepas. Parka atklāšanas un koku sēšanas pasākumā piedalīsies arī Valdemārpils vidusskolas audzēkņi un pilsētas iedzīvotāji. Paredzētais parka lielus ir ap vienu hektāru. Pasākuma noslēdzošajā daļā viesi dosies pastaigā pa Valdemārpils vēsturiskajām apskates vietām un kultūras objektiem, paredzēts apmeklēt arī Valdemārpils vidusskolu.

Lielā talka ir nevalstiska kustība Latvijā, kas kopš 2008. gada ne tikai katru gadu organizē talkas visā valstī, bet īsteno arī dažādus projektus sabiedrības izglītošanai vides aizsardzības jautājumos. Lielās talkas patrons ir Valsts prezidents, ierindojot Latviju starp pirmajām valstīm pasaulē, kur vides aktivitātēm ir valstisks atbalsts tik augstā līmenī.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+