Mūžībā aizgājusi ilggadējā Leļļu teātra aktrise Dace Skadiņa

Kultūra
Santa.lv
Santa.lv
30. aprīlis
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Dace Skadiņa
Foto: Latvijas Leļļu teātris
Dace Skadiņa
29. aprīlī 79 gadu vecumā pēc smagas slimības mūžībā devusies brīnišķīgā aktrise un pedagoģe Dace Skadiņa, kuras siltais balss tembrs atdzīvinājis gan leļļu, gan animācijas tēlus daudzu desmitgažu garumā, bet viņas rūpes un profesionālās zināšanas palīdzējušas izaugt jaunām aktieru, īpaši leļļinieku paaudzēm, vēsta Latvijas Leļļu teātris.

Aktrise Dace Skadiņa Latvijas Leļļu teātra aktieru trupas sastāvā nostrādājusi 30 gadus (1963. – 1993. g.), un viņas seju un balsi atpazīst teātra, TV un radio skatītāji un klausītāji daudzās paaudzēs. Aktrises nospēlēto lomu skaits Leļļu teātrī pārsniedz 300.

Televīzijas skatītājiem Daces Skadiņas vārds nesaraujami saistās ar savulaik iemīļoto televīzijas raidījumu bērniem Kling, klang esam klāt, aktrises balsī runā arī daudzu animācijas filmu varoņi, savukārt radio klausītājiem viņa pazīstama kā raidījuma Atbildam jums, Kāpēcīši vadītāja.

Dace Skadiņa 1970. gadā absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatoriju ar dramatiskā teātra aktrises diplomu, savukārt 1999. gadā – Latvijas Kultūras akadēmiju, iegūstot mākslas maģistra grādu teātra mākslā.

Septiņdesmito gadu sākumā, sastopot toreizējo Leļļu teātra mākslinieku un režisoru Arnoldu Burovu, Dace Skadiņa negaidīti iesaistās leļļu teātra žanrā un to iemīļoja. Viņas roku vadītas atdzīvojušās lelles tādās izrādēs kā Slavenais pīlēns Tims, Pifa piedzīvojumi, Minkas diena, Saslauku vecis, Mazais Muks, Tips un Taps, Pelnrušķīte, Ak, sirds, Lāčplēsis, Maksis un Morics, Trīs sivēntiņi un vilks, Šveiks, Sniegbaltīte un septiņi rūķīši, Diega zīmes, Diega darbi, Koklētājs Samtabikse, Pīļu namiņa noslēpums, Lolitas brīnumputns, Raganas trīs noslēpumi, Dekamerons, Ceturtais skriemelis, Makbets, Pinokio piedzīvojumi u. c.

Pēc aiziešanas no Latvijas Leļļu teātra aktrise pievērsusies režijai, iestudējot izrādes galvenokārt Liepājas Leļļu teātrī. Paralēli Dace Skadiņa pasniedza aktiermeistarību, leļļu meistarību, saskarsmes kultūru un runas mākslu Latvijas Kultūras akadēmijas un Rīgas pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas studentiem. Tieši pedagoga talants laikā no 2000. līdz 2005. gadam palīdzēja Dacei Skadiņai veiksmīgi koordinēt LKA Leļļu teātra aktieru kursa darbu, kā rezultātā tika īstenoti 13 projekti studentu dalībai starptautiskās meistarklasēs Polijā un piecos starptautiskos studentu festivālos. 

Dace Skadiņa bijusi aktīva LTDS pasākumu un projektu dalībniece, darbojusies arī kultūras biedrības bērniem Baltais fonds valdē. 

Portāls santa.lv izsaka visdziļāko līdzjūtību Daces Skadiņas tuviniekiem un draugiem un visai Latvijas Leļļu teātra saimei!

Lasi citur

 

 

Privātā Dzīve

Vairāk

Receptes

Vairāk

Veselība

Vairāk

Ieva

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+