JAUNA GRĀMATA: Ilze Jansone Vīru lietas

Kultūra
Santa.lv
Santa.lv
20. jūlijs
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Publicitātes
Dienas grāmata laidusi klajā Ilzes Jansones grāmatu Vīru lietas, ziņo izdevēji.

«Ja man būtu jānosauc viena latviešu grāmata, kurā trāpīgi raksturoti modernās inteliģences pārdzīvojumi, es tūlīt pat iedomātos par Vīru lietām,» tā grāmatu komentē literāts, aktieris un režisors Svens Kuzmins.

«Tas ir dziļi personisks, nesaudzīgs un nepiedienīgs grupas portrets, kura galvenie varoņi – izmisuši un apmaldījušies domātāji – tā vien izstaro mūsdienās labi pazīstamo lielpilsētas vientulību. Taču sadzīviskās ainas ir tikai neliela daļa no Ilzes Jansones radītās pasaules. Zem vienmuļajām ikdienas rūpēm slēpjas daudz dziļāki teoloģiski un filozofiski slāņi, kuru interpretācija vienmēr paliek lasītāja ziņā. Bet, ja runājam līdzībās (un šai grāmatai tas piestāv daudz labāk), Ilze Jansone ir viena no tām retajām latviešu rakstniecēm, kas godprātīgi cenšas saskatīt Visuma uzbūvi zāles stiebrā,» izsakās Kuzmins. 

«Dīvaini ir šī romāna varoņi.

Viņi alkst mīlestības, bet mīlinās vien ar pašu iedomātajām ciešanām.

Viņu lūpās plaukst vārdi par draudzību, bet labāk lai tie paliek plīvojam gaisā, nevis saista ar attiecību pinekļiem. Viņi tiecas nokļūt profesionālās varēšanas virsotnēs, bet mīdās vien izdangātajā pakājes biežņā. Un es, gluži kā Elžbeta, varu vien skatīties, “kā viņi visi tur iet, beidzot nolēmuši ielūkoties sejā sev un savām smieklīgajām dzīvēm”. Baisa, diemžēl mūsdienu īstenības barota aina. Ilzes Jansones rādītais spogulis ir precīzs, neaizmiglots un mākslinieciski spožs. Nav gan zināms, vai karalis mainījās, uzzinājis, ka viņš ir pliks,» grāmatu komentē literarā redaktore Gundega Blumberga. 

Ilze Jansone (1982) raksta prozu, tulko no angļu valodas un publicē rakstus par reliģijas jautājumiem un mūsdienu literatūru. Beigusi Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultāti, iegūstot doktora grādu teoloģijā un reliģiju zinātnē. Literatūrā debitējusi 2006. gadā ar garstāstu «Viņpus stikla». “Vīru lietas” ir Ilzes Jansones piektā grāmata (“Insomnia”, 2010; “Umurkumurs jeb Ardievas feminismam”, 2013; “Vienīgais”, 2015).

Grāmata izdota ar Valsts Kultūrkapitāla atbalstu. Tās noformējumā izmantota Kaspara Groševa glezna “Vīru lietas”. Grāmatas mākslinieks Jānis Esītis. Cieto vāku sējums, 144 lpp., izdota 2020. gada 20. jūlijā

 

 

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+