Marta Grigale: Priecājos, ka nu varu dzīvot bez medikamentiem

Intervija
Gundega Roze
11. decembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Aiga Rēdmane, stils – Agija Vismane
Dziedātājai un radio personībai MARTAI GRIGALEI decembris jau vairākus gadus ir īpašs mēnesis. Kopā ar radio Pieci.lv kolēģiem Marta vada labdarības maratonu Dod pieci!, kas ikreiz aicina cilvēkus ziedot kādam sociāli svarīgam mērķim. Šāgada labdarības tēma ir paliatīvā aprūpe. Marta atzīst, ka par to runāt būs ļoti smagi, toties tik ļoti svētīgi. Arī viņa pati zina, ko nozīmē patiešām smagi brīži dzīvē. Ieskats sarunā, kas lasāma šīs nedēļas žurnālā Ieva.

(..)

Meitenei no Latvijas uzreiz pēc vidusskolas iejusties Londonas dzīvē noteikti nebija vienkārši. Kāda bija tava izdzīvošanas skola?

Kad studēju Anglijā, paralēli mācībām strādāju veikalā par pārdevēju. Ļoti labi varēju nopelnīt, strādājot par promoteri – tas ir cilvēks, kas stāv ārā pie kafejnīcas vai bāra un aicina iekšā cilvēkus no ielas. Atceros, par katru cilvēku, kas ar manis doto kartiņu, bija ienācis iekšā, es nopelnīju vienu mārciņu. Veiksmīgā vakarā varēju nopelnīt 100 mārciņas. Tas bija daudz, jo veikalā, strādājot par pārdevēju, man maksāja sešas mārciņas par stundu. Protams, komunicēt ar cilvēkiem, kas piektdienu vakaros klejo pa Londonas ielām, nebija ne viegli, ne patīkami. Ļoti labi arī atceros, ka vienā vakarā bija auksts, man tā sala pirksti, ka ņēmu pauzītes, lai tuvējā makdonalda tualetē pie karstas ūdens strūklas sildītu pirkstus. 

Dzīve Anglijā ir ļoti dārga, un no tā, ko nopelnīju, nekas īsti pāri nepalika. Bija jācīnās par katru mārciņu. Labi zināju, kurā veikalā krīzes brīžos varu nopirkt lētākās nūdeles…

Man visu iespēju zeme ir Latvija. Nekur citur es nevarētu darīt to, ko daru šeit. Līdz ar to uzskatu, ka atbraukt atpakaļ bija mans labākais lēmums.

Tu pieminēji depresiju. Cik nopietni tas bija?

Depresiju var savaldīt, bet kaut kur iekšā jau tā aizvien sēž, to nevar dabūt no sevis laukā pavisam. Tas ir kā dzīvot ar cauru zābaku – ik pa laikam jūti, ka ūdens sūcas iekšā. Labā ziņa ir tā, ka ar laiku vari atpazīt depresijas tuvošanos un spēj iemācīties tikt ar to galā. Man ļoti palīdz sports un izrunāšanās. Beidzamajā laikā arī apmeklēju terapeitu, kas man palīdz saprast savas izjūtas.

Priecājos, ka man izdevās tikt vaļā no medikamentiem. Jā, man ir šāda pieredze, es par to nekaunos.

Zinu, kā tas ir, kad jūti – antidepresanti notrulina, tā ir tāda vates sajūta. Tomēr es teiktu – labāk tā, nekā gulēt gultā un nespēt piecelties.

Diemžēl ik pa laikam nākas dzirdēt replikas, ka depresija jau kļuvusi par modes lietu. Tiem, kuri saskārušies ar depresiju, ko tādu dzirdēt ir ļoti sāpīgi. 

Kas tev veicina depresijas tuvošanos?

Depresija man mijas ar trauksmi. Ar to joprojām cīnos un vairs pat nevaru pateikt, kad īsti tas sākās. Visbiežāk man ir rīta uztraukumi. Ir tādas dienas, kad no rīta pamostos, un šķiet – sirds izlēks pa muti ārā. Šīs panikas iemeslus nevaru izskaidrot. Un otrs – man jau sen ir neatrisināti eksistenciālie jautājumi. Man ir grūti runāt par nāvi un pieņemt nāvi kā dzīves realitāti. Ir bail pašai nomirt un bail zaudēt tuviniekus. Savā ziņā palīdz ticība, jo esmu ticīgs cilvēks, bet tomēr manī nav šī simts procentu paļaušanās. Manī dzīvo kontrolfrīks, kurš gribētu kaut ar acs kaktiņu paskatīties, kas ar cilvēkiem notiek pēc nāves. Ir tā pēcnāves dzīve vai nav?

Šogad labdarības maratonā Dod pieci! mēs tieši runāsim par šīm tēmām. Un runāsim arī par to, ka mēs neprotam runāt par nāvi. Man tas noteikti būs ļoti liels izaicinājums. Varbūt šis labdarības maratons man pašai kļūs par tādu kā terapiju.

Kā tavu emocionālo pasauli mainīja meitas piedzimšana?

Redz, interesanti – lai arī esmu cilvēks, kas allaž par kaut ko satraucas, par savu meitu esmu mierīga. Tur man ir liela paļāvība. Ir sajūta, ka Grētai viss būs labi. Īstenībā mammas loma mani nomierina un harmonizē. Grēta atnāca īstajā brīdī un nolika mani pie vietas. Līdz ar bērna piedzimšanu esmu kļuvusi rāmāka, ģimeniskāka. Bērniņš atnāk, un tas neizbēgami māca lielu atbildības izjūtu, liek strukturēt dzīvi.

Man bija ļoti smagas dzemdības, laikam psiholoģiski nebiju tam gatava. Biju izdomājusi, ka bērniņš atnāks skaisti un viegli. Bija ieplānotas ūdens dzemdības, bet radās sarežģījumi un nācās pieslēgt papildspēkus. Dzemdības bija ļoti garas, kopā tās bija divas negulētas naktis. Beigu beigās man pašai saviem spēkiem izdevās Grētu piedzemdēt. Un interesanti, ka pēc visām mokošajām stundām, pēc tām ārprāta sāpēm uzreiz pēc Grētas piedzimšanas Kasparam teicu, ka varētu to visu darīt vēlreiz. Mani bija pārņēmusi absolūtā eiforija.

Iemīlējos savā bērniņā tieši viņas dzimšanas brīdī. Tas bija visspēcīgākais un vislaimīgākais brīdis.

Četrus gadus esi precējusies ar bundzinieku Kasparu Grigali. Kāpēc tieši viņš kļuva par tavu liktenīgo vīrieti?

Mēs šausmīgi iemīlējāmies. Iemīlēšanās izjūta mums abiem norāva jumtu. Sēdējām, skatījāmies viens otram acīs, un es prasīju Kasparam: tu redzi tos putnus? Un viņš ar pārliecību teica: jā! Tas bija pilnīgs čau! Mēs diezgan ilgi izbaudījām iemīlēšanās fāzi. Burtiski nevarējām atkāpties viens no otra. Bijām kā salipuši. Mums viss notika ļoti ātri.

Un vienā brīdī viņš tev atklāja: man ir dēls…

Visu interviju, kā arī Martas sāpīgo pieredzi par tēva zaudēšanu vēža dēļ, lasi šīs nedēļas žurnālā Ieva.

  • Jūra, labi seriāli un citas lietas, kas aktrisei Ievai Segliņai palīdz justies labāk;
  • Intervija ar dziedātāju un radio personību Martu Grigali;
  • Pavārs Mārtiņš Sirmais: «Man patīk būt vientuļam. Savās mājās aicinu reto, arī pats reti kurp eju»;
  • Saruna ar dziedātāju, aktiera Imanta Skrastiņa atraitni Ritu Trenci;
  • Universālais garderobes elements – bītlene. Kā un ar ko kopā to valkāt;
  • Kas ir drag king – sieviete vīrieša ādā vai kas vēl sarežģītāks?
  • Kāda ir pareizā rīcība, sastopoties ar ekshibicionistu?
  • SOS līdzekļi sirmu matu šķipsnu aizkrāsošanai;
  • Mācāmies gatavot flāna kūku un mandeļu sirsniņcepumus
Ieva nr50

Lasi citur

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Privātā Dzīve

Mans Mazais

Astes

AutoBild.lv

Māja

Receptes

Dārzs