Linda Matisone: Karjeru uzskatu par izdevušos, ja ir arī veiksmīga laulība un bērni

Intervija
Santa
Santa
18. septembris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Ieva Andersone
Linda Matisone ir AS Lauma Lingerie valdes priekšsēdētāja, sieva, dēla un divu meitu mamma. Viņas jaunākajam bērnam vēl tikai nedaudz vairāk nekā gads. Nenoliedzami, viena no spožākajām uzņēmuma vadītājām Latvijā.

Svarīgi izmēģināt dzīves piedāvātās iespējas

Ja izdodas ar pirmo reizi atrast savu dzīves aicinājumu, tas ir liels retums. Iespējams, arī man pienāks laiks darīt ko citu, tas nav kā akmenī iecirsts: līdz mūža beigām būšu vadītāja. Aicinājums var mainīties dažādos dzīves posmos, un to nosaka atšķirīga motivācija. Ir tikai normāli izmēģināt dzīves piedāvātās iespējas. Viss mūžs ir meklējumi.

Es pieņemu dzīvi tādu, kāda tā ir šodien, bet mēs neviens nevaram būt drošs par to, kas notiks pēc trim vai pieciem gadiem. Pasaule ļoti mainās. Visu laiku jāpatur atvērts prāts.

Sievietei biznesā ir savas priekšrocības

Sievietēm ir labāk attīstīta intuīcija, un, lai gan sievietes ir emocionālākas, viņas ir arī elastīgākas. Mums no dabas ielikts, ka varam darboties saskanīgāk un labāk nekā vīrieši.

Dzīve ir pārāk īsa, lai to visu veltītu karjerai

Ģimeni un karjeru iespējams apvienot tikai tad, ja ir ģimenes atbalsts. Ja tā nav, jāizšķiras – ģimene vai karjera. Man ir ļoti laimējies: mani atbalsta vīrs un bērni, bet nekādā gadījumā to nedrīkstu izmantot ļaunprātīgi. Zinot, ka vīrs atbalstīs, nevaru atstāt ģimeni novārtā, sakot: «Tieciet galā paši!» Prioritātes ir ļoti svarīgas. Kad tās ir sakārtotas pareizā secībā, iespējams apvienot arī neapvienojamas lietas.

Izvirzot karjeru kā primāro, kādā brīdī ģimenes vairs var nebūt.

Kad dzima vecākie bērni, biju ļoti jauna un karjeras aizmiglotām acīm. Darbā atgriezos, kad bērni vēl bija pavisam mazi. Tas bija ekonomiskās krīzes laiks: darbā pavadīju garas stundas. Pašlaik esmu bērna kopšanas atvaļinājumā ar trešo bērnu, bet līdztekus tam arī valdes locekle uzņēmumā, un – sanāk! Uzņēmums darbojas, ar ļoti labiem rezultātiem ir noslēgts pagājušais gads. Sev biju pateikusi, ka dzīve ir par īsu, lai mēs pārāk maz laika pavadītu ar bērniem. Izlēmu, ka šo kļūdu labošu.

Karjeru uzskatu par izdevušos, ja ir arī veiksmīga laulība un ģimene, ja izdevies augt gan vienā, gan otrā jomā. Ja karjerā no zemākās pozīcijas esi izaudzis līdz vadītājam, bet tāpēc ir izjukusi ģimene, tas, manuprāt, nav sasniegums.

Ar laiku jāiemācās rīkoties

Jo limitētāks laiks, jo efektīvāks rezultāts. Ja fokusējies uz svarīgām lietām, mazsvarīgās atkrīt.  Pati esmu daudz mācījusies no pieredzējušiem lektoriem un piedāvāju šo iespēju arī darbiniekiem – apgūt fokusēšanos, spēju sadalīt darbalaiku, atmest lieko. Prasme rīkoties ar laiku ir jāmācās.

Dzīšanās pēc naudas to aizbaida

Jo vairāk dzenies pakaļ naudai, jo ātrāk tā skrien no tevis prom. Bet, kad izvirzi mērķi, kāpēc šī nauda ir vajadzīga, finanšu jautājums sakārtojas. Strādājot tikai naudas dēļ, cilvēks ļoti ātri izdeg.

Veiksmes atslēga – spēja pārliecināt komandu

Grūtākie lēmumi karjerā saistīti ar nepieciešamību pārliecināt komandu, ka turpmāk būs jāstrādā citādi, nekā bijis ierasts. Mums visiem ir ērtas pazīstamas situācijas un rutīna. Šādos brīžos ļoti koncentrējos, lai panāktu, ka komanda sadarbojas, nevis pretdarbojas manai idejai.

Krīzes ved uz jaunām virsotnēm

Lēmumi, kas tiek pieņemti krīzes situācijās, ir tie, kas aizved uz jaunām virsotnēm. Būdami komfortā, mēs atslābstam. Tā ir mūsu paaudzes lielākā kļūda, ka, juzdamies labi, vairs neinvestējam sevī – ne zināšanās, ne prasmēs. Kādā brīdī saproti, ka esi atpalicis un tevi apsteiguši jaunāki par tevi, ar pilnīgi citām, bet mūsdienās ļoti svarīgām iemaņām.

Galvenajam pelnītājam vajadzētu būt vīram

Manuprāt, ļoti svarīgi, ka ģimenē galvenais pelnītājs ir vīrs, kas uztur visas ģimenes pamatvajadzības. Ja tā nav, sieva sāk ieņemt centrālo lomu un viss aiziet pa pieskari. Ilgus gadus pelnīju vairāk, un jebkuram vīrietim tas iedragā pašapziņu. Attiecības ar vīru tolaik nebija pietiekami labas, un mēs jautājām draugiem, kā rīkoties. Ieteikums, ko toreiz saņēmām: sievas nopelnīto investēt vai krāt, vai izmantot ceļojumiem, bet ikdienā iztikt ar vīra algu, par kuru viņš uztur ģimeni, sievu, māju. Tā ir viņa atbildība un viņa vīrišķība. Ja vīrs pelna mazāk, labāk savilkt jostas un dzīvot pieticīgāk, bet turēties pie šī principa. No pieredzes varu teikt, ka šis modelis strādā un tā var saglabāt veselīgas vīrieša un sievietes attiecības. 

Jāatrod veids, kā uzlādēties

Savas baterijas ir jāuzlādē visu laiku. Man ļoti patīk zemes darbi, fizisks darbs dārzā man ir atpūta. Stādīšana, sēšana, ravēšana – tā ir mana meditācija. Lai cik dīvaini būtu, vislabākās idejas ir dzimušas tieši šādos brīžos.

Mācīties no dzīviem piemēriem

Mani iedvesmo cilvēki. Gan profesionāli lektori, gan vienkārši cilvēki. Liepājā ir Lanku ģimene, ar kuru mums krustojušies ceļi un kuri mani iepazīstināja ar Deniju Džonsoni. Tieši šī fantastiskā sieviete, piecu bērnu mamma, multimiljonāre, sešu biznesu īpašniece, man devusi praktiskus padomus, kā tikt galā ar visu. Viņa ir tā, no kuras es mācījos: ja visu pareizi salāgo, var saglabāt gan ģimeni, gan biznesu, gan būt, kā Denija saka, seksīga laulībā. Esmu bijusi arī viņas semināros. Pēc tiem ir tāds pacēlums, ka šķiet: trīs dienas lidoju virs zemes.

Ieteikums divdesmitgadniecēm

Divdesmit gadu vecai sievietei iesaku pēc iespējas agrāk mēģināt pastrādāt algotu darbu. Vienalga, kādā specialitātē, svarīgākais ir mācīties iekļauties kolektīvā, apgūt komunikācijas prasmes, sarunāties nevis virtuālajā vidē, bet realitātē. Strādā arī tad, ja saņem tikai minimālo algu, jo tā ir maksa par pieredzi.

Savukārt sev, divdesmitgadīgai, es teiktu: strādā nevis vairāk, bet gudrāk! Karjeras sākumā ļoti daudz strādāju ārpus darbalaika, brīvdienās, neizmantoju atvaļinājumus. Ja vairāk būtu mācījusies no citiem uzņēmējiem, rezultāts būtu ātrāks, nekā pašai visam urbjoties cauri. Un man nebūtu jāatņem tik daudz laika ģimenei.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+