Dzejniece un mamma Maija Kalniņa: Neredzēju īsti neko. Pasaulei bija pazudušas krāsas, ceriņiem smarža

Intervijas
Ievas Stāsti
Ievas Stāsti
28. oktobris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Ziedonis Safronovs un no personiskā arhīva

Adrese - turpat blakus

Radošo dziesminieku vidū ir daudz dažādu autoru. Ir tādi, kas rada mūziku cita autora tekstam, citreiz pirmais top dziesmas teksts un tikai tad melodija. Un ir tādi, kuriem teksts un mūzika nāk vienlaikus, varētu pat teikt – sinhroni. Maija pieder pie tiem, kuriem VISS IR VIENS, jeb – mūzika top vienlaikus ar tekstu.

Ja iesākumā bija vārds, tad bieži vien arī dziesma rodas, pirmajam esot dziesmas tekstam. Atšķirībā no mūzikas, teksti un to pierakstīšana ir neatņemama Maijas sastāvdaļa, kopš viņa iemācījusies rakstīt. Pamatā tā vienmēr bijusi nepieciešamība pašai sev nosaukt vārdā sevī sajusto, saprasto un nesaprasto.

Maija nekad nav domājusi par to, ka reiz viņas teksti tikšot nosaukti par dzeju, nekad arī viņa nav lūgusi kādam tos vētīt vai lasīt ar jautājumu, vai tie būtu publicējami. Bet visu šo Maijas radošo tekstuālo šķautni maina internets.

Viņa sāk publicēt sociālajos tīklos savas vārdos iekausētās sajūtas, un pasaule sāk ar tām dalīties.

Tā nu šobrīd Maijas teksti ir kļuvuši par dzeju, kuru ievērojuši daudzi mūziku rakstošie Maijas draugi. «Šobrīd manus tekstus komponējuši vairāki komponisti, taču pats pirmais, kurš manam tekstam uzrakstīja mūziku, bija mans draugs Kārlis Būmeisters. Un es ļoti labi atceros to mirkli, kad pirmo reizi izdzirdēju skanam savu tekstu cita cilvēka mūzikā. Tas bija jaudīgs un aizkustinošs brīdis. Šobrīd mūsu ar Kārli pūrā ir vairāk nekā desmit kopradītu dziesmu, tāpat vairāki mani teksti skan komponistu Jāņa Strazda, Arņa Čakstiņa un pa vienam Roberta Pētersona, Edgara Jāņa Kārkliņa un arī Laura Reinika mūzikā.»

Ar laiku Maijas teksti kā tauriņi no kūniņām top par dzeju. Šobrīd tie izdoti grāmatā Adrese – tepat blakus. Grāmata ir Maijas autorizdevums un ietver gan autores dzeju, gan īsprozu. 2018. gada vasarā dziesminieku festivālā Vārti, kuram Maija ir arī režisore, grāmata tiek atklāta ar vērienīgu koncertu, kurā skan dziesmas ar Maijas vārdiem. Par šo notikumu Maija stāsta: «Bija ļoti īpaši dzirdēt vienkopus dažādu komponistu dziesmas ar maniem tekstiem.

Mans draugs mūziķis Normunds Kalniņš izveidoja brīnišķīgas aranžijas, un kopā ar citiem mūziķiem tās izpildīja Liepājas teātra aktieri Agnese Jēkabsone, Viktors Ellers un Zanda Štrausa. Mums visiem šķita, ka tapis kas vērtīgs, tāpēc nolēmām šo programmu ierakstīt, lai kādu dienu pasaulē ierastos mūzikas albums Adrese – tepat blakus. Biju plānojusi to paveikt pavasarī, taču laiks un notikumi pamainīja nodomus. Tāpēc es saku – kādā brīdī. Vienu dienu. Tas notiks.»

Intervijas turpinājums:

Nākamā lapa

5/7Adrese - turpat blakus

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+