Brīdinājums gardēžiem – savvaļā augošu lakšu plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta

Aktuāli
Santa.lv
Santa.lv
22. aprīlis
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Lakši dabā
Foto: Publicitātes foto
Lakši dabā
Pavasarī daudzu gardēžu ēdienkarti bagātina laksis jeb meža ķiploks – Latvijā reta un aizsargājama suga, kas iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tāpēc savvaļā plūkt, griezt, vai izrakt šo augu ir aizliegts, atgādina Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Tajā pašā laikā izliegums neattiecas uz lakšiem, kas no legāli iegādātām sēklām vai stādiem izaudzēti mazdārziņos. Lai kontrolētu aizliegumu ievērošanu, līdz pat maija beigām Dabas aizsardzības pārvalde pastiprināti uzraudzīs tirdzniecības vietas un arī lakšu audzes savvaļā.

Garšas, krāsas un izskata ziņā dobē izaugušie augi neatšķiras no īpaši aizsargājamiem savvaļniekiem, jo ir tā pati suga. “Dārzā izaudzētus lakšus ir atļauts tirgot, taču tirgotājiem jābūt gataviem pierādīt, ka zaļumi ir pašu audzēti, nevis plūkti savvaļā, ko iespējams izdarīt uzrādot pašvaldības izsniegtu izziņu,” norāda DAP Latgales reģiona administrācijas Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis.

Par savvaļā augušu lakšu plūkšanu vai realizāciju var tikt piemērots naudas sods – fiziskai personai no līdz 700 eiro, savukārt juridiskai personai līdz pat 1400 eiro. Pārkāpēji tiek pieķerti ik gadu. Arī pagājušajā gadā gan par lakšu plūkšanu savvaļā, gan par to tirdzniecību uzsāktas vairākas administratīvās lietas.

Reto un īpaši aizsargājamo augu aizsardzība ir ne vien pārvaldes, bet visas sabiedrības rūpe, un ikvienu aicina sekmēt šo augu pastāvēšanu un izplatību Latvijā. “Ja vien iegādājoties lakšus un arī citus aizsargājamos augus, pircēji pajautātu par auga izcelsmi un lūgtu uzrādīt izziņu, kas to apliecina – nelegāli iegūto augu realizācija lielā mērā tiktu izskausta,” pārliecināts Dagnis Vasiļevskis. Par gadījumiem, kad tirgotāji nevar uzrādīt šādu izziņu, pārvalde lūdz ziņot pašvaldības policijai vai pārvaldei.

Laksis aug ēnainos, mitros mežos, kur veido lielākas un mazākas audzes. Redzot lakšu audzes, kur augu vienkopus ir ļoti daudz, cilvēkos nereti rodas neizpratne par tā aizsardzības statusa pamatotību. Tomēr šādu, lakšiem piemērotu vietu, Latvijā kopumā ir ļoti maz, tādēļ atradņu aizsardzībai un saglabāšanai tiek veidoti mikroliegumi.

Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+