• Šobrīd

  weather img

  Rīga -3°C Mākoņains, DA vējš, 3.6 m/s

  Vai iepējams atteikties liecināt kriminālprocesā?

  Aktuāli
  Lolita Lūse
  Lolita Lūse
  4. jūlijs, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Shutterstock
  Shutterstock
  Man pienācis aicinājums liecināt kriminālprocesā. Kā var kļūt par liecinieku? Vai tiešām jebkuru nejaušu garāmgājēju, kurš redz kādu pārkāpumu, vēlāk aicina liecināt? Es varu atteikties?

  Izmeklētājam kā kriminālprocesa procesa virzītājam ir tiesības uzaicināt cilvēku liecības sniegšanai, ja kriminālprocesā iegūtas ziņas, ka šā cilvēka rīcībā ir izmeklēšanai noderīga informācija. Šādas ziņas izmeklētājs var iegūt, piemērām, nopratinot kādu cilvēku, kurš norādījis, ka jūs varat zināt kādus būtiskus apstākļus, vai arī bijāt aculiecinieks kādiem notikumiem un jūsu kontaktinformācija ir izmeklētāja rīcībā. Šie ir tikai pāris piemēri – situācijas ir ļoti dažādas. Tomēr, ja izmeklētājs aicina liecināt, tad kriminālprocesā kaut kādā veidā par jums ir iegūtas ziņas kā par liecinieku.

  Lieciniekam ir gan tiesības, gan arī pienākumi

  Svarīgākās un praksē visnozīmīgākās tiesības ir tiesības neliecināt pret sevi un saviem tuviniekiem (laulātais, dzīvesbiedrs, radinieks) un tiesības uz advokāta palīdzību.

  Tātad – lieciniekam ir tiesības atteikties liecināt tikai gadījumā, ja kriminālprocesā ir iesaistīts viņš pats vai kāds no viņa tuviniekiem. Par nepamatotu atteikšanos no liecības sniegšanas draud kriminālatbildība.

  Savukārt svarīgākais pienākums ir sniegt liecību par visiem lieciniekam zināmiem apstākļiem un liecināt tikai patiesību. Par nepatiesu liecību sniegšanu draud kriminālatbildība.

  Cilvēkam, kurš saņēmis aicinājumu ierasties liecību sniegšanai, ir pienākums ierasties norādītajā laikā un vietā, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu. Šādus aicinājumus nedrīkst ignorēt, citādi var tikt piemērots naudas sods par neierašanos vai pat piespiedu atvešana. Ja kādu svarīgu un ar dokumentiem pierādāmu apstākļu dēļ liecinieks ierasties nevar, viņam rakstveidā jāinformē aicinājumā norādītā amatpersona par nespēju ierasties, pievienojot attaisnojošus dokumentus un norādot, kad viņš varēs ierasties sniegt liecību.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+