• Šobrīd

  weather img

  Rīga +13°C Skaidrs, R/DR vējš, 1.54 m/s

  Slimības pabalstus par smagi slima bērna kopšanu izmaksās ilgāk

  Aktuāli
  Ziņu aģentūra LETA
  13. decembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Freepik
  Slimības pabalstu vecākam, kurš nestrādā saistībā ar nepieciešamību kopt smagi slimu bērnu, no nākamā gada izmaksās par ilgāku nepārtrauktu darbnespēju, nosaka šodien Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā Par maternitātes un slimības apdrošināšanu.

  Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (AP) iepriekš pauda, ka pašlaik vecākiem, kuru bērni ilgstoši un smagi slimo, nākas daudzas reizes atkārtoti lūgt ārstam izsniegt jaunu slimības lapu, jo nepārtrauktas darba nespējas periods šādā situācijā ir maksimāli 21 diena. «Tas rada neērtības vecākiem, kā arī lieku birokrātiju, ja bērns turpina slimot un viņa veselības stāvoklis ir nemainīgs. Šī kārtība mainīsies,» norādīja Skride.

  Smagu diagnožu gadījumos, kad bērnam ir nepieciešama ilgstoša ārstēšana un nepārtraukta vecāku klātbūtne, darba nespējas lapu vecākiem pēc Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārstu konsīlija lēmuma varēs izsniegt uz ilgāku laiku. Šādos gadījumos slimības pabalsta izmaksas ilgums būs līdzīgi kā pilngadīgas personas darbnespējas gadījumā – 26 nedēļas, ja darbnespēja ir nepārtraukta, bet ne ilgāk par trim gadiem piecu gadu periodā, ja darbnespēja atkārtosies ar pārtraukumiem.

  Ārstu konsīlijs nepārtrauktas klātbūtnes nepieciešamību izvērtēs un vienā reizē noteiks uz laiku ne ilgāku par trim mēnešiem.

  Saskaņā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas sniegto informāciju jaunā kārtība mazinās slogu ap 200 ģimenēm gadā.

  Tāpat noteikts, ka slimības pabalstu šādos smagas saslimšanas gadījumos izmaksās līdz bērna 18 gadu vecuma sasniegšanai, nevis 14 gadu vecumam, kā tas ir vispārējā gadījumā.

  Līdzīga kārtība būs spēkā attiecībā uz slimības pabalstiem to vecāku bērniem, par kuriem piešķirts bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsts. Šajā gadījumā neatkarīgi no diagnozes slimības pabalstu varēs saņemt ilgāku laiku (līdz 26 nedēļām nepārtrauktas darbnespējas gadījumā) un līdz bērna 18 gadu vecumam.

  Noteikts arī slimības pabalsta izmaksu pagarināt līdz 30 dienām gadījumos, kad tiek kopts bērns, kas nav sasniedzis 14 gadu vecumu un kuram kopšana nepieciešama kaulu lūzumu dēļ. Šī norma būs spēkā no 2021.gada.

  Līdztekus noteiktas izmaiņas arī vecāku pabalstu aprēķināšanā. Tās nosaka, – ja sievietei, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadu vecumam, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par šo bērnu nedrīkst būt mazāks par to, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu.

  Lai sniegtu lielāku sociālo aizsardzību topošajām māmiņām, kurām darba tiesiskās attiecības pārtrauktas vēl grūtniecības laikā pirms dzemdību atvaļinājuma sākuma, piemēram, ja darba attiecības bijušas uz noteiktu laiku, likumā pagarināts kvalifikācijas periods vecāku pabalsta saņemšanai. Tiesības uz vecāku pabalstu būs noteiktas arī topošajām māmiņām, kuras darba attiecības izbeigušas (zaudējušas darba ņēmēja statusu) ne ātrāk kā 60 dienas pirms pirmsdzemdību atvaļinājuma iestāšanās.

  Izmaiņas likumā stāsies spēkā 2020.gada 1.janvārī.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Daba un Dzīvnieki

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Abonē