• Šobrīd

  weather img

  Rīga +1°C Mākoņains, R vējš, 2.57 m/s

  Pasniegtas Latvijas Ainavu arhitektūras balvas, pirmā Dižbalva — Rigas Bulvāru lokam

  Aktuāli
  Santa.lv
  Santa.lv
  20. septembris, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Autoru, pasūtītāju un publicitātes foto
  Latvijas Ainavu arhitektūras asociācija (LAAA), piesaistot starptautisku žūriju, šogad pirmo reizi pasniedza Latvijas Ainavu arhitektūras balvas (LAAB) nominācijās ĀRTELPA, PERSONĪBAS un PROCESI, informē organizācija.

  Pirmās Latvijas Ainavu arhitektūras balvas Dižbalvu starptautiskas žūrijas vērtējumā piešķīra kategorijai Ilgtspējīga ārtelpa – Bulvāru lokam – Rīgas kanālmalas apstādījumiem, kuru izveide uzsākta jau 1856. gadā pēc pilsētas aizsargmūru nojaukšanas un kuru attīstību ilgus gadus vadījis izcilais Georgs Kūfalts, jaunāko rekonstrukcijas projektu izstrādāja ainavu arhitekte Gundega Lināre. Pašlaik tos apsaimnieko pašvaldības SIA Rīgas meži nodaļa Rīgas dārzi un parki.

  «Starp visiem pieteikumiem bija viens, kas izcēlās īpaši. Mūsuprāt, tas patiešām ir starptautiskas izcilības piemērs. Šis projekts parāda: kad dažādas profesijas strādā roku rokā, kopīgi var radīt lieliskas lietas.

  Šis projekts nav svarīgs tikai Rīgai un Latvijai, bet arī visai Eiropai un pat pasaulei.

  Tas ir augstas raudzes piemērs, un žūrijas lēmums par to bija vienbalsīgs. Tādēļ Dižbalvu mēs piešķiram Kanālmalas apstādījumiem – Rīgas Bulvāru lokam – zaļajam koridoram,» saka starptautiskās žūrijas vadītājs, Starptautiskās Ainavu arhitektu federācijas prezidents Džeimss Heiters no Austrālijas.

  Ceremoniju ar uzrunām atklāja Saeimas priekšsēdētājas biedre Dagmāra Beitnere – Le Galla, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce un kultūras ministrs Nauris Puntulis. Visi savās uzrunās uzsvēra ārtelpas kvalitātes nozīmību veselas sabiedrības un vides veidošanā.

  Ceremonijas sākumā valsts augstākās amatpersonas pasniedza balvas par mūža ieguldījumu – Gundegai Linārei, Aijai Mellumai, Silvijai Rubenei un Imantam un Laumai Lancmaņiem.

  Nominācijā Projekti apbalvoti 6 projekti piecās kategorijās:

  Kategorijā Ar ēkām saistīta publiskā ārtelpa apbalvoti divi projekti:

  • Viesnīcas AC Hotel Riga skvērs (Autori SIA Zala Landscape Architecture, SIA Arhis un SIA Elmāra Daniševska birojs)

  • Rūjienas kultūras nama teritorijas labiekārtojums (Ainavu darbnīca ALPS)

  Kategorijā Ar ēku nesaistīta publiskā ārtelpa:

  • Jūras parks Saulkrastos (Arhitektu birojs Substance arhitekta Arņa Dimiņa vadībā)

  Kategorijā Ārtelpa ar sociāli nozīmīgu raksturu:

  • Projekts Apstādījumi Krišjāņa Barona ielas posmā no Aspazijas bulvāra līdz Brīvības ielai (Ainavu darbnīca ALPS)

  Kategorijā Inženierbūvju dizains:

  • projekts Gaujas ielas Ādažos pārbūve  (Pasūtītājs - Ādažu novada dome, projekta koncepcijas un tehniskā projekta autoru komanda  SIA Toma Kokina birojs, SIA Ie.La inženieri, SIA BM-projekts)

  Kategorijā Vides dizains:

  • objekts Gājēju ceļš un skatu terase Atpūtas parkā Valmierā (arhitekts Didzis Jaunzems).

  Nominācijā Procesi balvas saņēma 5 procesi četrās kategorijās:

  Kategorijā Labas pārvaldības projekti:

  • Ventspils pilsētas pašvaldība.

  Kategorijā Publikācijas:

  • Aijas Mellumas grāmata Kuldīga. Laiki, cilvēki, ainava
  • Ilzes Māras Janelis grāmata Latvijas muižu dārzi un parki.

  Kategorijā TV un radio raidījumi:

  • Latvijas Televīzijas raidījums Ielas garumā.

  Kategorijā Izstādes, festivāli:

  • Izstāde Sarkandaugava – Dārzs, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā (Kuratori – biedrība Domu zīme Kristīne Želve un Ieva Stūre sadarbībā ar ainavu darbnīcas ALPS ainavu arhitekti Ilzi Rukšāni ar komandu).

  LAAB ir Latvijas ainavu arhitektūras profesionāļu labāko sasniegumu skate, kura tiek veidota kā laikmetīgs, nozares daudzveidībai atvērts pasākumu kopums. Balvas virsuzdevums – veicināt izpratni par ārtelpu kā nacionālās kultūrtelpas neatņemamu un neaizstājamu sastāvdaļu, kā sociāli, ekoloģiski un ekonomiski nozīmīgu cilvēku koprades produktu. Visās nominācijās kopumā bija iesniegts 81 pieteikums.

  Nacionālā žūrija trīs mēnešu laikā izvērtēja pieteikumus, apmeklējot ārtelpas, novērtējot tās klātienē un tiekoties ar projektu autoriem un atbildīgajām personām. Nacionālās žūrijas dalībnieki izvirzīja laureātu pretendentus – 38 ārtelpas, kā arī  22 procesus un personības, kas tika tālāk nodoti starptautiskās žūrijas vērtējumam.

  Starptautiskā žūrija no nacionālās žūrijas izvirzītajiem finālistiem izvēlējās balvas laureātus un piešķīra Dižbalvu. Katrā darbā tika izceltas dažādas kvalitātes saskaņā ar darbu kategorijām, bet uz visiem tika attiecinātas trīs galvenās kvalitātes – ideja, meistarība, rezultāts,  kuras ir izcilu ainavu arhitektūras darbu pamatā.

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+