Pansionātā — tikai nedēļu, nevis uz mūžu!

Aktuāli
Ievas Padomu Avīze
Ievas Padomu Avīze
21. oktobris, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Pieaugušajai meitai jādodas darba braucienā, bet mammai vai tētim veselības stāvoklis ir tāds, ka vienatnē palikt mājās nevar. Ko lai dara? Izrādās, ir varianti!

Sociālie darbinieki saka: mūsdienās šādas situācijas ir bieži – cilvēki meklē un atrod, kas parūpējas par tuviniekiem, ja pašiem jādodas komandējumā, kādās darīšanās vai vienkārši jāatpūšas. Viss ir nokārtojams!

5 padomi, kā aizstāt tuvinieka aprūpi

1. Sāc domāt laikus!

Tiklīdz uzzini, ka kādu laiku nevarēsi būt blakus tuviniekam, sāc domāt par to, kas un kā par viņu parūpēsies. Ja risinājumu meklēsi pēdējā brīdī, visticamāk, tas būs sasteigts un nāksies raizēties, kā viņam klājas.

2. Par atbalsta iespējām vispirms painteresējies pašvaldībā

Ja kāds apgalvo, ka pašvaldībā jautāt nav vērts, nepaļaujies, ka tā ir taisnība. Katrā pašvaldībā pieejami citādi sociālās aprūpes pakalpojumi, un katrā ir arī citādi noteikumi – kas nav derējis vienam, var derēt kādam citam. Pat tad, ja izrādīsies, ka pašvaldības atbalstu saņemt nav iespējams, sociālie darbinieki noteikti sniegs padomu, kādas ir iespējas aprūpei uz laiku par saviem līdzekļiem.

3. Pieņemiet lēmumu, kas der visiem

Pamatā ir divi atbalsta veidi: aprūpe mājās vai īslaicīga ievietošana sociālās aprūpes iestādē. Bet varbūt prombūtnes laiks ir tieši tik garš, lai tuvinieks, kam jāpaliek vienam, šajā laikā slimnīcā beidzot atrisinātu kādu veselības problēmu vai uzlabotu veselību rehabilitācijas centrā?

Ir savstarpēji jāvienojas, kāds aprūpes veids būtu pieņemamākais: ja palikt mājās, tad – ar ko kopā vai kā gādībā; ja doties prom no mājām, tad ar kādiem nosacījumiem. Vispirms jāmēģina atrast iespēju aprūpei mājās, jo jebkura vides maiņa cilvēkam gados ir stress. Jebkurā gadījumā jāvienojas, cik bieži sazināsieties un kāds būs rezerves risinājums, ja prombūtnes laikā kaut kas mainīsies.

4. Vispirms aprūpētājs jāmeklē savā vidē

Jāapzina tuvinieki, radi, kaimiņi – varbūt, piemēram, kāda stiprāka draudzene labprāt paliktu kopā ar cilvēku, kas jāpieskata, varbūt ir radiniece, kas uzņemtos aprūpi, un priecīgi būtu visi – abpusēja uzticamība ir ļoti, ļoti svarīga!

Jāuzmanās, meklējot aprūpētāju ar sludinājuma starpniecību, lai kādus sertifikātus rāda svešinieks. Protams, ja par šo cilvēku ir gana daudz labu atsauksmju – kāpēc ne?!

Pašvaldībā noteikti būs informācija par to, kādus sociālās aprūpes pakalpojumus cilvēks var saņemt dzīvesvietā. Iespējams, nemaz nevajag, lai aprūpējamajam tuviniekam kāds līdzās ir visu diennakti – varbūt pilnībā pietiek, ja pie viņiem ienāk trīsreiz dienā, atved siltu ēdienu vai nodrošina ikdienas medicīnisko aprūpi. Taču ar aprūpētāju jebkurā gadījumā jāiepazīstas laikus, lai pārliecinātos, ka šim cilvēkam var uzticēties.

5. Īslaicīga aprūpe ārpus mājām – ļoti pārdomāti

Ja aprūpējamais tuvinieks jau ir radis mainīt vidi, viss būs daudz vienkāršāk nekā tad, ja tas notiek pirmoreiz. Ja tomēr tiek pieņemts lēmums uz laiku tuvinieku ievietot sociālās aprūpes iestādē jeb, kā tautā mēdz teikt, pansionātā, jānoskaidro viss līdz sīkumam: kur un kā būs jādzīvo, kas un kā rūpēsies, kādi ir apstākļi, noteikumi, atbildība utt.

Ņem vērā!

Lai kādu sociālo pakalpojumu izvēlies, jāpārbauda, vai tas ir reģistrēts Sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā. Tas atrodams Labklājības ministrijas tīmekļa vietnē www.lm.gov.lv

Raksta turpinājums:

Nākamā lapa

Nākamais: Aprūpes pakalpojumi mājās

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+