• Šobrīd

  weather img

  Rīga +1°C Mākoņains, Z/ZR vējš, 4.12 m/s

  Palīgā! Sirsenis istabā!

  Aktuāli
  Ievas Padomu Avīze
  Ievas Padomu Avīze
  20. jūnijs, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Kāpēc piepeši pa atvērtajiem logiem istabā sāk iemaldīties sirseņi? Kā padzīt nelūgto kaimiņu, un ko iesākt, ja tas mājoklī gatavojas uz palikšanu?

  Pārziemojušās sirseņu (iršu) mātes maija beigās meklē vietu, kur veidot ligzdu. Viņas dodas izlūkot, kur būtu droša, silta, taču ne pārāk karsta vieta. Turklāt sirseņmātes pavasarī pamostas jau kā topošās māmiņas un, tiklīdz vieta atrasta, ķeras pie darba – skrubina koku mizas un no sakošļātām piciņām lipina pūzni, kurā sadēs 40 līdz 50 oliņas. Ja laba vasara un labs ēdiens, līdz rudenim dažā pūznī var iemitināties pat 700 iršu liela armija! Istabā sirseņmāte ligzdu neierīkos, taču privātmāju bēniņi gan ir iecienīta šo lidoņu dzīvesvieta. Dažkārt sirseņi var apmesties arī mājas vējtverī – priekšnamā. Bija gadījums, kad sirseņu pūznis iemitinājās pieliekamajā kambarī daudzstāvu mājas otrajā stāvā.

  Sirseņi dara labus darbus – piemājas dārzā pamatīgi patīra kaitēkļus, sevišķi augļu kokos.

  Kā atbrīvoties no sirseņiem

  Ja tiek manīta darbīga sirseņmāte, šis ir piemērots mirklis rīkoties. Pagaidām visu lielo iršu pūzni pārstāv viņa viena, un, ja to pārvieto, piemēram, uz mežu, tad arī pūznis top tur. Reizēm sirseņmāte pavasarī vēl uzturas vecajā pūznī. Jāsaģērbjas biezās drēbēs, rokās jāuzvelk aizsargcimdi, sejai priekšā siets un uzmanīgi jāpārlūko pūznis. Ja tajā atrodas sirseņmāte, tad veco ligzdu ar visu kukaini aizsietā maisā saudzīgi aizved, izpurina no maisa un atstāj mežā.

  Ugunsdzēsības un glābšanas dienests novākt sirseņu ligzdu palīdzēs tikai tad, ja pūznis atrasts skolā, bērnudārzā vai citā sabiedriskā iestādē. Citiem jātiek galā saviem spēkiem vai jāaicina palīgā kāds no dezinsekcijas uzņēmumiem.

  Arī šķietami beigts sirsenis var iedzelt – dzelonis mirst pēdējais.

  Efektīva metode, lai atbrīvotos no sirseņiem

  Ja dārzā mēdz saviesties daudz sirseņu vai tuvumā manīts pūznis, tad, lai laikus samazinātu sirseņu un lapseņu skaitu dārzā, plastmasas pudelēs ar šauru kakliņu mazliet iepilda vecu ievārījumu, uzlej nedaudz ūdens un pudeles sakarina dārzā. Rūgstošais šķidrums lapsenēm un sirseņiem ir kā nektārs. Salido pudelēs un laukā vairs netiek. Vēl iedarbīgāks par vecu zapti ir raugs ar cukuru – sagatavo to PET pudelē apmēram 5 centimetru slānītī, ne augstāk, lai sirsenis nevar izrāpties. Ja nav rauga, sajauc rupjmaizi ar cukuru un ūdeni.

  Kā rīkoties, ja sirsenis ielido istabā

  Vasarā sirseņus var pievilināt augļu, salda ievārījuma vai svaigas gaļas smarža. Viņiem patīk arī rūgstošu dzērienu smarža. Istabā viņi lido arī uz gaismu un, mājā ielidojuši, ticamāk, apmetīsies uz griestiem, pie sienas vai uz aizkariem. Kā rīkoties? Atver logu un aizgaiņā ar avīzi. Ja pats laukā nelido – nogaida, kad uzlaidies uz loga stikla, un uzmanīgi sagūsta, uzliekot virsū burciņu un tad pašaujot apakšā vāciņu. Pēc tam izlaiž laukā.

  Svarīgs jautājums: Kāpēc sirsenis tiek uzskatīts par bīstamāku nekā lapsene vai bite?

  Pēc dabas sirsenis ir pat miermīlīgāks, taču viņam ir vairāk indes un tajā ir vairāk acetilholīna, kas padara dzēlienu sāpīgāku. Indi šīs milzu lapsenes taupa tikai un vienīgi cīņai. Kaut ir plēsoņas un pārtiek no visiem pieejamiem kukaiņiem, indi medībām tie neiznieko un laupījumu vienkārši sagrābj ar saviem spēcīgajiem žokļiem. Sirsenis dzeļ cilvēkam tikai pašaizsardzības nolūkos, ja tas pārāk pietuvojies pūznim.

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+