• Šobrīd

  weather img

  Rīga +3°C Mākoņains, DR vējš, 4.63 m/s

  Latvijas pensionārus gaida lielākā pensiju indeksācija pēdējo gadu laikā

  Aktuāli
  Ziņu aģentūra LETA
  16. augusts, 2019
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Šī gada 1.oktobrī tiks indeksētas vecuma, invaliditātes, izdienas un apgādnieku zaudējuma pensijas un atlīdzības, kuras piešķirtas vai pārrēķinātas līdz šī gada 30.septembrim, tā rezultātā pensiju un atlīdzību apmēram palielinoties, un labklājības ministre Ramona Petraviča norādījusi, ka šī būs lielākā pensiju indeksācija pēdējo gadu laikā, ko nodrošina Latvijas ekonomikas attīstība.

  Indeksēts tiks viss pensijas un atlīdzības apmērs, kas nepārsniedz 420 eiro. Attiecīgi pensijām un atlīdzībām, kas lielākas par 420 eiro, indeksēs daļu no piešķirtās summas, proti, 420 eiro. 

  Lai nodrošinātu 2019. gada pensiju un atlīdzību indeksāciju, pēc provizoriskiem aprēķiniem, šogad tiks izlietoti 41,6 miljoni eiro, savukārt 2020. gadā – ap 166 miljoniem eiro.

  «Svarīgi, ka novērtēti būs tie, kam ir vislielākais darba stāžs. Katrs, kaut neliels, pensijas pieaugums ir atbalsts mūsu senioriem, lai uzlabotu viņu dzīves kvalitāti. Ceru, ka atbalsts senioriem nākamgad tikai palielināsies, kaut vai paaugstinot minimālās pensijas līmeni. Tā ir mana nākamā gada prioritāte,» apgalvo ministre. 

  Ministrijā skaidro, ka pensijas palielinājums būs atkarīgs gan no pensijas un atlīdzības apmēra, gan piemērojamā indeksa.

  Izņēmums gan ir politiski represētie, cilvēki ar pirmās grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem tiks indeksēts viss pensijas apmērs, skaidro Labklājības ministrijas pārstāve Aiga Ozoliņa. 

  Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju un atlīdzību aizsardzību pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu, atgādināja LM pārstāve. Šajā gadā izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijām un atlīdzībām tiks piemērots indekss – 1,0719.

  Līdzīgi kā iepriekš, arī šogad vecuma pensiju indeksācijā tiks piemēroti dažādi indeksi, kas atkarīgi no cilvēka uzkrātā apdrošināšanas stāža – jo lielāks apdrošināšanas stāžs, jo lielāks indekss tiks piemērots un lielāku vecuma pensijas pieaugumu cilvēks var sagaidīt.

  Ja apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, tad pensiju indeksācijā bez faktiskā patēriņa cenu indeksa ņems vērā arī 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem, ja no 30 līdz 39 gadiem, kā arī, ja pensija piešķirta par darbu kaitīgos un smagos vai sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos, – 60%, ja no 40 līdz 44 gadiem – 70%, bet 45 gadi un vairāk – 80%.

  Tā cilvēkiem, kuru apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, vecuma pensijas pārskatīšanā piemēros indeksu 1,0719, bet, ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem – 1,080, ja apdrošināšanas stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem, indekss būs 1,0891. Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs ir 45 un vairāk gadu, tiks piemērots indekss 1,0977.

  Piemēram, ja vecuma pensija ir 350 eiro, senioram ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem no šī gada oktobra pensijas apmērs būs 375,17 eiro jeb par 25,17 eiro lielāks.

  Ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem, pensijas apmērs būs 378,18 eiro, kas ir par 28,18 eiro vairāk. Tikmēr, ja apdrošināšanas stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem, pensijas apmērs būs 381,19 eiro, kas ir par 31,19 eiro vairāk. Ja apdrošināšanas stāžs ir 45 gadi un vairāk, pensija palielināsies līdz 384,20 eiro, kas par 34,20 eiro vairāk.

  Ozoliņa norādīja, ka šogad pirmo reizi oktobrī indeksēs arī piešķirtās piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijas par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, piemērojot faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem. 

  Piemaksa ar katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995.gada 31.decembrim ir viens eiro, bet par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995.gada 31.decembrim, ja vecuma pensija piešķirta līdz 1996.gada 31.decembrim vai arī invaliditātes pensija piešķirta un vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums sasniegts līdz 1996.gada 31.decembrim, piemaksa ir 1,50 eiro.

  Kā skaidroja LM pārstāve, tas nozīmē, ka esošais piemaksas apmērs, kas šobrīd ir viens eiro un 1,50 eiro par vienu apdrošināšanas stāža gadu, tiks pārskatīts, piemērojot indeksu 1,0719. Līdz ar to cilvēki, kas saņēma eiro par katru stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gada beigām, turpmāk saņems 1,07 eiro, bet tie, kas saņēma 1,50 eiro – turpmāk saņems 1,61 eiro.

  Piemēram, pensionārs, kurš saņem vecuma pensiju 400 eiro par kopējā apdrošināšanas stāža 45 gadiem un pie tās noteikto piemaksu 25 eiro par 25 darba gadiem līdz 1995. gada beigām, no oktobra saņems vecuma pensiju 439,08 eiro apmērā un piemaksu pie pensijas 26,75 eiro.

  Ozoliņa piekodina, ka no kopējā pensijas un piemaksas apmēra var tikt ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas samazina izmaksājamo summu.

  LM uzver, ka pensionāriem pašiem nekas nav jādara, jo pensiju indeksāciju nodrošinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) un tā notiek automātiski. Savu pensijas apmēru cilvēks var uzzināt portālā «www.latvija.lv» vai vēršoties jebkurā VSAA nodaļā. 

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  Auto

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+