Digitālais kultūras mantojums – no senatnes līdz mūsdienām!

Aktuāli
Santa.lv
Santa.lv
15. janvāris, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Publicitātes foto
Digitalizācija dod ne vien iespēju risināt dažādas dzīves situācijas elektroniski, bet arī virtuāli iepazīt un saglabāt nākotnei nacionālā kultūras mantojuma vērtības. Lai izpētītu muzeju, arhīvu un bibliotēku krājumus vairs nav obligāti tie jāapmeklē klātienē, jo digitālā kultūras mantojuma – attēlu, grāmatu, laikrakstu, filmu, audio un video ierakstu, arhīvu dokumentu, rokrakstu un muzeju priekšmetu saglabāšanu nākamajām paaudzēm un piekļuvi sabiedrībai nodrošina dažādas digitālās krātuves.

Lielākā digitālā mantojuma krātuve

Latvijas Nacionālā digitālā bibliotēka (LNDB) ir lielākā publiski pieejamā dokumentārā mantojuma digitālā krātuve Latvijā, kuru veido tādi nozīmīgi resursi kā portāls Periodika, Grāmatu portāls,  digitalizētu fotoattēlu kolekcija Zudusī Latvija, Latvijas vēsturisko skaņu ierakstu kolekcija, un citas kolekcijas. Digitālo bibliotēku iespējams izmantot ar vai bez autorizēšanās portālā. Materiāli ir pieejami bez maksas. Daļa materiālu ir aizsargāti ar autortiesībām un pieejami tikai Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Latvijas publiskajās bibliotēkās klātienē.

LNDB ir lielisks resurss ikvienam skolēnam un studentam dažādu zinātniski pētniecisko un studiju darbu sagatavošanā.

Pēti un saglabā senus foto ar Latvijas vēstures liecībām

Digitālie resursi ļauj ne tikai pētīt dažādas vēstures liecības, bet arī pašiem piedalīties to veidošanā. Tā, piemēram, portālā zudusilatvija.lv bez maksas un bez reģistrēšanās varat sameklēt un aplūkot fotogrāfijās, senos zīmējumos un atklātnēs iemūžinātus cilvēkus un kultūrvēsturiskas ainavas no 19. gadsimta otrās puses līdz pat mūsdienām. Savukārt reģistrējoties, varat pievienot savus attēlus un to parakstus, dodot iespēju citiem portāla apmeklētājiem redzēt jūsu saglabātās vēstures vizuālās liecības.

Tīmekļa vietnes Redzidzirdilatviju.lv saturu iespējams ne tikai aplūkot – informāciju par fotogrāfijām var pārsūtīt un drukāt bez maksas un bez reģistrēšanās portālā. Ja vēlaties saņemt fotogrāfiju kopijas, tās varat pasūtīt arhīvā.

Krātuvē ir fotodokumenti no Latvijas Nacionālā arhīva fotodokumentu kolekcijām, kurās atspoguļota Latvijas vēsture, notikumi un cilvēki, sākot no 19. gadsimta 50. gadiem.

Savukārt portālā Ainavudargumi.lv bez maksas brīvi pieejama informācija, fotogrāfijas un norādes par vietām un teritorijām Latvijā, kurām ir kāda īpaša kultūrvēsturiska vai dabas vērtība.

Grāmatas, laikraksti un žurnāli – lasi digitāli!

Arvien lielāku popularitāti iegūst arī e-grāmatas jeb vienkāršāk sakot – iespēja sev interesējošos tekstus un literāros darbus lasīt digitālā formātā. Senus laikrakstus un žurnālus latviešu valodā, pat tādus, kas izdoti 18.gadsimtā, elektroniski var izpētīt portālā Periodika.lv. Izdevumus varat meklēt no piedāvātā saraksta, pēc izdošanas laika vai ierakstot atslēgas vārdus portāla meklētājā. Izdevumi ir brīvi pieejami bez maksas. Daļa izdevumu ir aizsargāti ar autortiesībām un pieejami tikai publiskajās bibliotēkās uz vietas, tai skaitā LNB. Kā lietot portālu periodika.lv, vairāk var uzzināt video pamācībā, kas atrodama vietnē mana.latvija.lv.

LNB portālā Gramatas.lnb.lv elektroniski pieejami vairāk nekā 2500 autoru 10 000 darbi no 17. līdz 20. gadsimta beigām. Grāmatas varat meklēt pēc autoriem, tēmām, kolekcijām vai ierakstot atslēgas vārdus portāla meklētājā. Tāpat kā periodiskie izdevumi, arī daļa grāmatu ir aizsargātas ar autortiesībām un pieejamas tikai LNB un Latvijas publiskajās bibliotēkās uz vietas.

Iespēju elektroniski bez maksas lasīt dažādas tematikas un žanru grāmatas nodrošina arī 3td e-GRĀMATU bibliotēka, kas pieejama reģistrētiem pašvaldību publisko bibliotēku lietotājiem. Lai saņemtu lasīšanā e-grāmatu, jāreģistrējas vietnē 3td.lv un jābūt apstiprinātam kā sistēmas lietotājam kādā no pašvaldību publiskajām bibliotēkām. Tad elektroniskās grāmatas varēsiet lasīt jebkurā vietā, kur pieejams internets.

Dzīves situācijas aprakstā Digitālais kultūras mantojums vietnē mana.latvija.lv vbar atrast plašu informāciju arī par citiem digitālajiem resursiem, kuri palīdzēs skatīt un izpētīt kultūras un vēstures liecības. Tai skaitā pieejama informācija par dažādiem audio un video resursiem, piekļuvi arhīvu dokumentiem u.c. 

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+