Atgriešanās skolā: kibernoziedznieki nomaskē ļaunprogrammatūras par mācību grāmatām un skolēnu sacerējumiem

Aktuāli
Santa.lv
Santa.lv
28. augusts, 2019
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Kaspersky eksperti ir atraduši 53 531 ļaunprātīgu vai potenciāli nevēlamu datni, kas bija nomaskēta par lietošanai gataviem sacerējumiem un mācību grāmatām skolām un universitātēm. No 2018. gada augusta līdz 2019. gada jūlijam šīs datnes tika izmantotas 356 662 uzbrukumos 104 819 lietotājiem, vēsta Kaspersky pārskats Atgriešanās skolā.

Kādam var šķist, ka mācību grāmatas ir diezgan dārgas, taču tās ir neizbēgama katras mācību programmas sastāvdaļa, tāpēc daudzas mācību grāmatas var atrast internetā, un skolēni var izvairīties no augstajām cenām, grāmatas, kā arī skolēnu sacerējumus lejupielādējot no pirātu vietnēm vai datņu mitināšanas forumiem. Savukārt apdraudējumu izpildītāji ir gatavi kaitniecībai un skolēnu zināšanu un akadēmisko panākumu alkas izmanto par iespēju izplatīt ļaunprogrammatūras.

Kopumā par mācību grāmatām bija nomaskēti 17 755 apdraudējumi, un visbiežāk tās bija viltus angļu valodas (2080), matemātikas (1213) un literatūras (870) mācību grāmatas.  Tas gan ir par 21 % mazāk nekā iepriekšējā gada rādītāji, liecina Kaspersky pārskats Atgriešanās skolā.

Lielākā daļa šādi nomaskēto apdraudējumu bija dažādu datņu lejupielādētāji, sākot no kaitinošas, bet ne postošas reklāmu vai nepieprasītas programmatūras līdz ārkārtīgi bīstamai naudas zagšanas ļaunprogrammatūrai.

Atlikušie 35 776 apdraudējumi bija nomaskēti par sacerējumiem un skolēnu referātiem par dažādiem tematiem. Kad pētnieki tos uzmanīgāk aplūkoja, viņi pamanīja ko neparastu. 35,5% gadījumu vispopulārākā ļaunprogrammatūra bija astoņus gadus vecs tārps  — novecojis apdraudējumu veids, ko mūsdienās lieto reti. Tas tika aktīvi izplatīts, izmantojot noteiktu uzbrukumu virzienu  — USB ierīces. Pēc rūpīgākas izpētes eksperti secināja, ka šis tārps uzturas skolēnu drukas dienestu datoros, kas bieži vien gadiem ilgi tiek lietoti bez regulāriem drošības atjauninājumiem un ar vecām operētājsistēmas versijām, kur tas savukārt nonāk ar šķietamu skolēna sacerējumu, kas ir jāizdrukā.

„Skolēni, kas cenšas izvairīties no maksas par mācību grāmatām un citiem mācību materiāliem, rada kibernoziedzniekiem izdevību, kuru viņi vienkārši nespēj neizmantot. Tā pārvēršas par nopietnu izglītības iestāžu problēmu, jo, tiklīdz infekcija iekļūst skolas tīkla datorā, tā var viegli izplatīties. Ne visas skolas ir gatavas efektīvi reaģēt uz incidentiem, jo izglītības iestādes tiek uzskatītas par netipisku krāpnieku mērķi, taču apdraudējumu izpildītāji izmanto katru iespēju, tāpēc piesardzības pasākumi šīm organizācijām ir izšķirīgi svarīgi,” saka Andis Šteinmanis, Kaspersky vadītājs Baltijā.

Ieteikumi skolēniem, lai nekļūtu par ļaunprogrammatūru upuri:

  • Neatvērt e-vēstuļu pielikumus, kas šķiet aizdomīgi vai ir pienākuši no nepazīstamas personas.
  • Meklēt vajadzīgās grāmatas tikai bezsaistē vai uzticamās tiešsaistes bibliotēkās.
  • Pievērst uzmanību lejupielādētās datnes paplašinājumam. Ja grasāties lejupielādēt akadēmiskas grāmatas, datnes paplašinājumam nav jābūt .exe
  • Pievērst uzmanību personai, kas aizdod vai iedod USB ierīci ar koplietojamu darbu. Neņemt USB ierīces no nepazīstamām personām.
  • Sākt izmantot stipru drošības risinājumu. Konfigurēt, lai tas automātiski skenē ārējo disku vai USB ierīci katru reizi pēc pievienošanas datoram.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

Lasi citur

GADA KOSMĒTIKA 2020

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+