10 fakti par rīcībspējas ierobežošanu

Aktuāli
Ievas Padomu Avīze
Ievas Padomu Avīze
10. februāris, 2020
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Foto: Shutterstock
Kaimiņi sačukstas: Irēnai esot ierobežota rīcībspēja. Diez ko viņa tagad varēs un nevarēs darīt?

Līdz ar pilngadību ikviens cilvēks iegūst rīcībspēju – tiesības un prasmi patstāvīgi pieņemt lēmumus un uzņemties atbildību. Bet ir gadījumi, kad ar tiesas spriedumu ierobežo rīcībspēju, lai pasargātu cilvēku no lēmumiem un rīcības, kas var viņam kaitēt. Piemēram, garīgi slimam cilvēkam kāds var izkrāpt īpašumus, iztērēt viņa pensiju, viņa vārdā uzņemties kredītsaistības utt. Savulaik ar tiesas spriedumu cilvēku varēja atzīt par rīcībnespējīgu, bet tagad tiesa ierobežo tās apjomu konkrētās jomās.

 1. Ierobežojumus nosaka tiesa
  Prasīt tiesai ierobežot rīcībspēju var iesniegt pats cilvēks, viņa bērni, brāļi, māsas, vecāki, laulātais vai prokurors. Pieteikums par to jāsniedz tiesā, kur deklarēta cilvēka dzīvesvieta vai kur viņš dzīvo, bet, ja cilvēks ievietots ārstniecības iestādē, – atbilstoši tās adresei. Pieteikumā jānorāda gan cilvēkam nosakāmie rīcībspējas ierobežojumi, gan pierādījumi rīcībspējas ierobežošanas nepieciešamībai paša cilvēka interesēs.
 2. Rīcībspējas ierobežojumus tiesa var noteikt konkrētās jomās
  Piemēram: maksāt un saņemt maksājumus; slēgt darījumus; rīkoties ar mantu un to pārvaldīt, īpaši nekustamā īpašuma jautājumos (ieķīlāt, atsavināt, apgrūtināt); veikt saimniecisko darbību vai komercdarbību. Tiesa var vērtēt ierobežojumus arī citās jomās, tomēr jebkurā gadījumā tos var noteikti vien tik daudz, cik cilvēks nespēj saprast savu darbību nozīmi vai nespēj rīkoties.
 3. Cilvēkam ir tiesības, ko nevar ierobežot pat tiesa
  Nekādā gadījumā nevar tikt ierobežotas cilvēka personiskās nemantiskās tiesības, piemēram, tiesības laulāties, veidot ģimeni, pārvietoties, balsot vēlēšanās, izvēlēties, kur viņš dzīvos, paust savus uzskatus, meklēt palīdzību valsts un pašvaldību iestādēs, slēgt darba līgumu un strādāt utt.
 4. Par rīcībspējas ierobežošanu cilvēks zina
  Lai ierobežotu rīcībspēju, tiesai ir pienākums aicināt uz sēdi cilvēku, par kura rīcībspējas ierobežošanu izskata lietu. Tiesa šim cilvēkam nosūta arī pieteikuma norakstu, kurā ierosināts ierobežot rīcībspēju un nodibināt aizgādnību. Šādus dokumentus tiesa nesūta vienīgi tad, ja pieteikumu iesniedzis pats cilvēks, kura rīcībspēja jāierobežo. Cilvēks saņem arī tiesas spriedumu, un viņam ir tiesības to pārsūdzēt.
 5. Tiesas spriedumu par rīcībspējas ierobežojumu var pārskatīt
  To var izdarīt jebkurā brīdī, bet ne retāk kā reizi septiņos gados.
 6. Bāriņtiesai saskaņā ar tiesas nolēmumu cilvēkam jāieceļ aizgādnis
  Aizgādnība var būt tikai labprātīga. Ja aizgādni atrast neizdodas, bāriņtiesa meklē sociālās aprūpes institūciju, kas uzņemtos rūpes par cilvēku.
 7. Rīcībspējas ierobežošana – risinājums alkoholiķu un azartspēļu atkarīgo tuviniekiem
  Rīcībspējas ierobežojumu tuvinieki var prasīt arī cilvēkiem, kas, izlaidīgi vai izšķērdīgi dzīvojot, kā arī alkohola vai citu apreibinošo vielu pārmērīgas lietošanas dēļ draud novest sevi vai savu ģimeni trūkumā vai nabadzībā. Arī tad tiesa var noteikt rīcībspējas ierobežojumu un nodibināt aizgādnību, kamēr vairs nav šaubu, ka nu cilvēks ir labojies un var rīkoties pats.
 8. Ierobežotā rīcībspēja un nepieskaitāmība nav viens un tas pats
  Termins nepieskaitāmība attiecināms uz noziedzīgiem nodarījumiem. Proti, pie kriminālatbildības nesauc cilvēku, kas noziegumu izdarījis, atrodoties nepieskaitāmības stāvoklī – psihisko traucējumu vai garīgās atpalicības dēļ nav spējis saprast savu darbību vai to vadīt.
 9. Cilvēka rīcībspēju var pārbaudīt
  Ziņas par ierobežoto rīcībspēju iekļauj Iedzīvotāju reģistrā, un tajā var ieskatīties portālā latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumu Ziņas par personas rīcībspēju. Lai to izdarītu, jāzina cilvēka vārds, uzvārds un personas kods. Ikviens personas datu pieprasījums tiks fiksēts: sistēmā parādīsies, ka esat interesējies par šo personu.
 10. Darījumi ar cilvēku, kam ierobežota rīcībspēja, nav spēkā
  Tādēļ darījumi jāslēdz uzmanīgi. Piemēram, naudas aizdošana cilvēkam, kam tiesa konkrētajā jomā ierobežojusi rīcībspēju, būs atzīstama par spēkā neesošu. Tieši tādēļ darījumi jāslēdz droši, piemēram, pie zvērināta notāra, jo tur tiks pārbaudīta darījuma slēdzēju rīcībspēja. Arī bāriņtiesā, veicot apliecinājumus, tiek pārbaudīta rīcībspēja.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+