Agnese Irbe: Man piedēvē apzinātu naida kurināšanu, cilvēku pazemošanu

Intervija
23. aprīlis
Komentēt

Drukāt

Saglabāt

Viņas nav sociālajos tīklos. Bet viņa tur sacēlusi vētru. Nemākslota. Nopietna. Drosmīga. AGNESE IRBE, antīko zinātņu doktore, tulkotāja un publiciste, jaunā portāla telos.lv galvenā redaktore.

– Esi sacēlusi vētru, rosinot grozījumus Satversmes 110. pantā, kas precīzāk definētu ģimeni kā savienību vienīgi starp sievieti un vīrieti. Klausos tavas domas, aizstāvot konservatīvās vērtības. Tās var izlasīt arī, piemēram, portālā Telos.lv. Lasu tavas brāļasievas Andas Baklānes oponējošu rakstu punctummagazine.lv un saprotu, ka tikpat aktīvi diskutējat arī ģimenē.

– Ģimenes locekļiem nestāvu pretī, vienkārši rakstu tā, kā uzskatu par pareizu. Man nešķiet, ka vajadzētu to ar kādu saskaņot. Publicistikā esmu no 1998. gada, daudzas lietas pārdomājusi, par svarīgām lietām koriģējusi skatījumu. Un neesmu to slēpusi. Arī turpmāk rakstīšu, kā domāju.

– Sadzīvē satiekoties, jūs šo diskusiju turpināt?

– Dažkārt turpinām. Dažkārt tie ir arī kādi asāki vārdi. Bet paies vēl kāds laiks, un gan mani radinieki, gan draugi sapratīs – Agnese tā domā un tur neko nevar darīt.

– Teici: draugiem šķiet, ka esmu nejūtīga. Tiešām?

– Viņi teiktu, ka man trūkst empātijas.

Bet empātija nav vienīgais nozīmīgais pasaulē. Domas skaidrība un patiesība ir nozīmīgākas.

Viņi man piedēvē apzinātu naida kurināšanu, cilvēku pazemošanu. To esmu ļoti daudz dzirdējusi pēdējā gadā. Tu esi fašiste, cietsirdīgs, ļauns cilvēks… Un tad viņiem liekas, ka man vajadzētu apklust, aizvērties. Vai nodarboties ar literatūru, jo tad viņiem rezultāts patiktu labāk. Bet gribu darīt to, kas man ir svarīgi.

– Atzini, ka lielākā daļa draugu tevi nesaprot, jo viņi nesaprot intelektuālu darbu.

– Neņemu to ļaunā, tikai kļuvis aizvien grūtāk kopā ar draugiem atpūsties. Gribu paklausīties mūziku, iedzert vīnu un viegli papļāpāt, bet viņi ļoti gādīgi ielej man labu sarkanvīnu un tad sāk pratināt. (Pratināt Agnese izrunā sevišķi decenti.) Kāpēc ir kaut kas, nevis kaut kā? Kā vajag saprast Hjūmu, Aristoteli… Pati nekad neierosinu šādas sarunas, bet, tā kā man ir intence, ka nedrīkstu izvairīties no atbildes, tad arī sakoncentrējos un atbildu. Kaut gribētu atpūsties. Bet viņi pratina jau intensīvāk, uzvelkas, paceļ balsi. Viens pēc otra nāk ar iebildumiem. Man jāatrod katra sava argumenta vislabākā versija, citādi dialogs nebeidzas. Vakar viens no tuvajiem cilvēkiem uz mani kliedza četrdesmit minūtes. Viņam šķita tik nepieņemami, skandalozi un briesmīgi tas, ko es uzskatu. Beigās aizgāju projām.

– Tev ir krasi konservatīva attieksme pret ģimenes vērtībām. Es teiktu – vecmodīga.

– Tas drusciņ ir arī paaudžu jautājums. To redzu, jo man ir daudz stipri jaunāku draugu, kuriem pašiem vēl nav ģimenes. Jāņem vērā, ka savu vīru satiku vēlu, man bija 34 vai 35 gadi. Mums abiem iepriekš bijusi visāda pieredze. Tāda, ko nevar izstāstīt. Atskatoties uz līdzšinējo dzīvi, varu teikt, ka daudz ko nevajadzēja darīt, daudz ko nožēloju.

– Tu runā par kādiem soļiem romantiskās attiecībās?

– Jā, ja man kādam būtu jādod padoms, tad es teiktu… Esmu cilvēkus sāpinājusi, bijusi neapdomīga – iesaisties attiecībās, kaut jau pašā sākumā tev ir aizdomas, ka īsti nesaskanēs. Kad saproti, ka jāšķiras, tu nevari izšķirties, jo ir bail palikt vienai. Tas, ka esmu jutusies kā izmantotāja, ir fakts.

Šķiršanās ar kādu puisi, kuru cienu un novērtēju, no manas puses bija nekorekta, diezgan brutāli viņu pametu.

Gadījums, kad saproti: jums bijusi draudzība, bet tā pārkāpusi robežas. Tas man licis arī pārdomāt un atskatīties uz Seno Grieķiju. Viņi ļoti nodala draudzības attiecības no romantiskām attiecībām. Mums draudzība ir ļoti noplicināta, sevišķi ar pretējo dzimumu. Ja labi saprotamies, tad varam spert soli tālāk? Bet dažos gadījumos tas nav pareizs solis: jūs esat draugi. Kad esi jauns, tu nesaproti, ka romantiskas attiecības nevajadzēja uzsākt, bet tāpēc, ka esi vientuļš, tu gribi sev blakus otru cilvēku.

Visu interviju ar antīko zinātņu doktori, tulkotāju un publicisti Agnesi Irbi lasi žurnālā Santa, kurš preses tirdzniecības vietās pieejams no 23. aprīļa.

  • Aktrisei Dārtai Danevičai beidzamais gads bijis kā brauciens ātrvilcienā – sāpīga šķiršanās no bijušā drauga, jauna mīlestība, bērniņa piedzimšana. Dārta atklāti stāsta par liktenīgajā gadā piedzīvoto.
  • Žurnāla lielā tēma: mātes un meitas. Meklējam atbildi, kāpēc tik svarīgi sakārtot attiecības ar savu mammu.
  • Ļoti personīga vēstule: finansiste Ilze Jurkāne, žurnāliste Eva Johansone un dziedātāja Tīna Šipkēvica atklāj to, ko gribētu pateikt savai Mammai.
  • Uzņēmējs Oļegs Fiļs stāsta par piedzīvotajiem kritieniem un jauno dzīvi, kas ir viņa celšanās spārnos.
  • Antīko zinātņu doktore, tulkotāja un publiciste Agnese Irbe par studiju laiku Francijā, mīlestību, ģimeni un pastāvēšanu par savām vērtībām.
  • Saulei un pavasarim gatavas: jaunie modes trendi, kas palīdzēs mums sagaidīt pavasari žilbinošām.
Santa nr05

Pievienojies dzīvesstila portāla Santa.lv Facebook un Instagram: uzzini vērtīgo, lasi kvalitatīvo.

0 komentāri

Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

Pievienot komentāru

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

 

Veselība

Vairāk

Receptes

Vairāk

Privātā Dzīve

Vairāk

Ieva

Vairāk

Mans Mazais

Vairāk

Māja un Dārzs

Vairāk

AutoBild.lv

Vairāk

Astes

Vairāk

Klubs

Vairāk

Santa+