• Šobrīd

  weather img

  Rīga +8°C

  12 lietas, ar ko sākt pārmaiņas uz labu

  Psiholoģija
  Inga Volkova
  2. janvāris
  Komentēt

  Drukāt

  Saglabāt

  Foto: Shutterstock
  Viss ir slikti. Vissirslikti. Tad varbūt beidzot sākt pārmaiņas uz labu?
  1. Nemelo sev! Mēdz teikt, ka visizsmalcinātāk mēs protam melot paši sev, tāpēc vispirms godīgi izrunājies ar sevi, kas tev savā dzīvē patīk un kas ne. Vai tiešām jūties labi savās attiecībās, savā darba dzīvē un savā ķermenī vai arī tikai iestāsti sev, ka ir jau labi diezgan, turklāt – kuram gan viss ir ideāli? Ideāli tik tiešām nav nevienam, taču svarīgi saprast, vai tas ir reāls, nobriedis skatījums uz lietām vai arī ērta atruna, lai izvairīties no dziļāku samezglojumu risināšanas. Taču bez tā pārmaiņas nav iespējamas.
  2. Nebaidies no problēmām! Jo tavas problēmas neraksturo tevi. Tevi raksturo tikai tas, kā tu pret tām izturies un kā mēdz tās risināt.
  3. Ieguldi laiku un enerģiju tikai sev svarīgās attiecībās! Tās nav attiecības ar cilvēkiem, kuri varētu būt tev izdevīgi, jo aprēķina attiecības nevairo enerģiju, bet to apēd. Nē, tie ir cilvēki, kuriem no sirds nav vienalga, kas ar tevi notiek. Cilvēki, ar kuriem tev ir labi. Tas ir kāds dīvains dzīves paradokss: mēs nereti esam ļoti norūpējušies par attiecībām ar šķietami svarīgiem cilvēkiem – kolēģiem vai radiem –, taču aizmirstam par tuviem cilvēkiem. Izlem, kuri cilvēki tev ir pa īstam svarīgi, un velti viņiem savu laiku.
  4. Iemācies izdzīvot mirkli! Šis mirklis arī ir pati dzīve. Kamēr pilnībā nemākam izbaudīt mirkļa pilnasinību, nekādi izcili un brīnišķīgi notikumi nākotnē nespēs mūs darīt pa īstam laimīgus.
  5. Iemācies novērtēt kļūdas! Pareiza attieksme pret kļūdām ir vesela māksla. Pirmkārt, tas nozīmē nešaustīt sevi par to, kas nav izdevies. Kā zināms, nekļūdās tikai tas, kurš neko nedara, tāpēc kļūdīties ir cilvēciski, – tas liecina, ka cilvēks kaut ko vispār dara, uzdrošinās, iet uz priekšu. Tas, kurš nekad nekļūdās, visticamāk, par maz riskē un pārāk bailīgi iet uz mērķi. Otrkārt, kļūdas jāuztver kā vērtīgs resurss – no tām var izdarīt derīgus secinājumus par to, kā rīkoties tālāk. Kā zināms, zinātnes eksperimentos arī negatīva atbilde ir atbilde – tā norāda, ka šis ceļš nav derīgs. Meklējam nākamo.
  6. Izbaudi to, kas ir, – varbūt reiz pēc tā ilgosies. Ir vilinoši sapņot, cik skaisti būs tad, kad beidzot būs jaunas attiecības, jauna māja vai beidzot izdosies aizbraukt ceļojumā uz Bali. Tas viss tik tiešām var nest daudz prieka un laimes, taču to vēl varēs izbaudīt, kad pienāks laiks. Nenoraksti šābrīža dzīvi tikai tāpēc, ka tajā kaut kas nav tā, kā tu vēlētos. Izbaudi to, kas tajā labs, jo varbūt nākamajā dzīves posmā savukārt pietrūks tieši tā, kas ir pašlaik (piemēram, brīvības, mazāk atbildības).
  7. Ielāgo, ka par tavu laimi neviens nav atbildīgs! Neviens – ne vecāki, ne dzīves partneris, ne vadītājs vai kolēģi, ne Saeimas deputāti, ne laikapstākļi. Tuvie cilvēki var atbalstīt, palīdzēt un iedvesmot, bet arī viņi nenes atbildību par to, kā tu jūties šajā pasaulē un ko dari vai nedari, lai justos labi.
  8. Dod iespēju saviem sapņiem un idejām! Sapņi ne vienmēr piepildās. Patiesībā diezgan bieži nepiepildās. Taču tie sapņi, kam nedodam pat iespēju, nepiepildās vispār nekad.
  9. Veido jaunas pazīšanās! Kā teicis rakstnieks Milans Kundera, liktenis uz cilvēka pleca nolaižas ar nejaušības putna spārniem. Bet dažkārt ierodas šķietami nejauši satikta cilvēka veidolā. Tā var veidoties jaunas attiecības, jaunas idejas biznesam un jauni piedzīvojumi.
  10. Koncentrējies uz to, ko vari mainīt! Ir tik vilinoši novelt vainu par neizdošanos uz lietām, ko mēs īsti nespējam kontrolēt, – valsts ekonomiku, priekšnieka stulbo raksturu vai saules trūkumu šajā klimata joslā. Tomēr konstruktīvi tas nu gan nav. Ja gribi dzīvē kaut ko mainīt, orientējies uz to, ko tomēr vari ietekmēt.
  11. Mācies piedot sev un citiem! Visi pieļauj kļūdas, visiem ir vājuma mirkļi, visiem ir bijusi rīcība, ar ko nav iemesla lepoties. Un visiem mēdz sāpēt otra cilvēka pāridarījuma dēļ. Šīs sāpes ir dabiskas, taču būtu labi tām gan ļaut būt, gan aiziet projām. Piedot nenozīmē pilnībā aizmirst (nez vai tas ir iespējams) – tas nozīmē neļaut pāridarījuma sāpēm vairs valdīt pār sevi un atņemt enerģiju.
  12. Kontrolē stresa līmeni! Gandrīz jebkuras pārmaiņas dzīvē rada papildu saspringumu un paaugstina stresa līmeni, tāpēc divtik rūpīgi izturies pret savu pašsajūtu – dod sev vairāk atelpas brīžu un, kā saka, elpo dziļāk.

   

  0 komentāri

  Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

  Pievienot komentāru

  Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

   

  Veselība - Parūpējies par savu sirdi!

  Vairāk

  Receptes

  Vairāk

  Privātā Dzīve

  Vairāk

  Ieva

  Vairāk

  Mans Mazais

  Vairāk

  Māja un Dārzs

  Vairāk

  AutoBild.lv

  Vairāk

  Astes

  Vairāk

  Klubs

  Vairāk

  Santa+